O‘zbekiston va Ruminiya o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 10 iyul kuni Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxabov va "H5 Strategies" bosh direktori va asoschisi – Sudan vitse-prezidentining siyosiy maslahatchisi Anton Pisaroglu o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat o‘rtasidagi o'zaro savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishning muhim strategik masalalari, shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarni rivojlantirish va o‘zbekistonlik talabalarning «University of life sciences "King Minai I"»da ta’lim olish borasidagi hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ushbu uchrashuvda Yevropa bozori to‘qimachilik sanoati, xususan, Ruminiya bozoriga chiqish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekistonda yirik Yevropa brendlarining to‘qimachilik ishlab chiqarishini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, tayyor mahsulotlarni Italiya, Fransiya, Germaniya va Ruminiya bozorlariga eksport qilish bo‘yicha Ruminiya korxonalari bilan hamkorlik qilish rejalarini muhokama qildi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha ikki davlat tadbirkorlari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida Ruminiyada biznes-forum va B2B uchrashuvlarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Румынией
10 июля т.г. состоялась встреча между Председателем Торгово-промышленной палаты Давроном Вахабовым и Генеральным директором и основателем "H5 Strategies" – политическим советником вице-президента Судана Антоном Писароглу.
В ходе встречи были обсуждены важные стратегические вопросы развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, а также возможности сотрудничества в области развития социальных медиа и обучения узбекских студентов в «University of life sciences "King Minai I"».
В ходе данной встречи были обсуждены возможности выхода на рынок Европы, в частности Румынии в текстильной отрасли.
Стороны обсудили планы сотрудничества с предприятиями Румынии для налаживания текстильного производства крупных европейских брендов в Узбекистане, а также экспорта готовой продукции на рынки Италии, Франции, Германии и Румынии.
По итогам встречи, была достигнута договоренность об организации бизнес-форума и В2В встреч в Румынии в целях налаживания торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между предпринимателями двух стран.