Vazirlar Mahkamasining 07.07.2023 yildagi «20 ming tadbirkor-500 ming malakali mutaxassis» dasturini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi 279-son qarori qabul qilindi.
Ma’lumot uchun: mazkur dastur doirasida faoliyat yurituvchi tadbirkorlar hokimlik va vazirliklar bilan tegishli hamkorlik shartnomalarini imzolaydilar.
«Ijtimoiy himoya yagona reyestri»ga kiritilgan fuqarolarni kamida bir yil davomida ish bilan ta’minlagan tadbirkorlarga (ular jami ishchilar sonining kamida 20% tashkil etganda) quyidagi miqdorlarda soliq imtiyozlari taqdim etiladi:
- 51 tadan 100 tagacha yangi ish o‘rin yaratilganda – mol-mulk va yer solig‘i 50% ga kamaytiriladi;
- 101 tadan 200 tagacha yangi ish o‘rinlari yaratilganda – mol-mulk va yer solig‘i 75% ga kamaytiriladi;
- 200 tadan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratilganda mol-mulk va yer solig‘idan to‘liq ozod etiladi.
Shuningdek, Dasturda ishtirok etayotgan tadbirkorlarga barcha soliqlarni (QQS va soliq agenti sifatida to‘lanadigan soliqlar bundan mustasno) hamda bojxona to‘lovlarini ta’minotsiz va (tashkil etilayotgan ish o‘rinlari sonidan kelib chiqqan holda) tegishincha 3, 6 va 12 oygacha bo‘lib-bo‘lib to‘lash huquqi berilmoqda.
51 tadan 200 tagacha yangi ish o‘rinlarini yaratgan tadbirkorlik subyektlariga nisbatan soliq auditi o‘tkazilmaydi. Yangi ish o‘rinlari soni 200 tadan oshsa, barcha turdagi soliq tekshiruvlari o‘tkazilmaydi.
Dasturga kiritilgan tadbirkorlarga bojxonada “yashil yo‘lak” rejimi qo‘llaniladi.
Hujjat bilan:
- «20 ming tadbirkor-500 ming malakali mutaxassis» Dasturini amalga oshirish bo‘yicha respublika komissiyasi tarkibi;
- «Hamkor tadbirkor» axborot tizimi bilan ma’lumotlar bazasi integratsiya qilinadigan 9 ta vazirlik va idoralar ro‘yxati;
- Dasturni amalga oshirish;
- Dastur doirasida tadbirkorlik subyektlariga soliq va bojxona imtiyozlarini hamda preferensiyalarni qo‘llash;
- amaliy monomarkazlarni tashkil etish, ularni qurish va jihozlash bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlarni qoplash to‘g‘risidagi nizomlar tasdiqlanmoqda.

Программа «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов»: главное
Принято постановление Кабинета Министров от 07.07.2023 г. № 279 «О мерах по реализации программы «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов».
Cправочно: предприниматели, действующие в рамках указанной программы, заключают с хокимиятами и министерствами соответствующие договоры о сотрудничестве.
Субъектам предпринимательства, обеспечившим работой граждан, включенных в «Единый реестр социальной защиты» в течение не менее одного года, если в общей численности их работников доля указанных граждан составляет не менее 20 % предоставляются льготы:
- создающим:
- от 51 до 100 рабочих мест – снижение налоговой ставки по налогу на имущество и земельному налогу на 50 %;
- от 101 до 200 – снижение налоговой ставки по налогу на имущество и земельному налогу на 75 %;
- свыше 200 рабочих мест – полное освобождение от уплаты налога на имущество и земельного налога.
Также предпринимателям, участвующим в Программе, предоставляется право оплачивать все налоги (кроме НДС и налогов, уплачиваемых в качестве налогового агента), а также таможенные платежи в рассрочку и без обеспечения в течение (в зависимости от количества создаваемых мест) 3, 6 и 12 месяцев соответственно.
При создании от 51 до 200 новых рабочих мест в отношении субъектов предпринимательства не проводится налоговый аудит. При создании свыше 200 рабочих мест – не будут проводиться любые виды налоговых проверок.
Для предпринимателей, включенных в Программу, на таможне будет действовать режим «зеленого коридора».
Документом утверждены:
- состав республиканской комиссии по реализации Программы «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов»;
- Перечень 9 министерств и ведомств, чьи базы данных интегрируются с информационной системой «Ҳамкор тадбиркор»;
- Положения о порядках:
- реализации Программы;
- применения к субъектам предпринимательства в рамках Программы налоговых и таможенных льгот, а также преференций.
- создания практических моноцентров и возмещения расходов, связанных с их строительством и оснащением;