O'zbekiston-Vengriya: logistika sohasidagi hamkorlik aloqalari kengaymoqda
O‘zbekiston tovarlarini Yevropa davlatlari bozorlariga olib chiqish maqsadida ushbu markaz hududida Savdo-sanoat palatasining logistika xabini ochish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Vengriyada O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasining vakolatxonasini ochish rejalashtirilgan bo‘lib, uning vazifasi O‘zbekiston ishbilarmon doiralarining manfaatlarini va eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlarini Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga ilgari surishdir.
Savdo-sanoat palatasining logistika xabi ochilishi O‘zbekistondan Vengriyaga mahsulot eksportini sezilarli darajada oshirish, O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb etish va ushbu mintaqada respublikaning turizm salohiyatini rivojlantirish imkonini beradi.
O‘zbekiston milliy tovarlarini Vengriya va qo‘shni davlatlar (Ruminiya, Slovakiya, Serbiya, Xorvatiya, Sloveniya, Avstriya) bozorlariga eksport qilishni xohlovchi tadbirkorlar ushbu SSP logistika xabida o‘z mahsulotlarini joylashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

Узбекистан-Венгрия: расширяется сотрудничество в сфере логистики
В рамках визита в Венгрию заместитель председателя ТПП Жамшед Ураков посетил “Airport city”, один из крупнейших логистических центров Венгрии.
Планируется открытие логистического хаба Торгово-промышленной палаты Узбекистана на территории данного центра с целью продвижения узбекских товаров на рынки Европейских стран.
Также планируется открытие Представительства ТПП Узбекистана в Венгрии задачей которого является продвижение интересов и экспортно ориентированной продукции деловых кругов Узбекистана в страны Европейского союза.
Открытие логистического хаба ТПП позволит значительно увеличить экспорт продукции из Узбекистана в Венгрию, привлечь прямые иностранные инвестиции в Узбекистан и развить туристический потенциал республики в этом регионе.
Предприниматели, желающие экспортировать национальные товары Узбекистана на рынках Венгрии и соседних стран (Румыния, Словакия, Сербия, Хорватия, Словения, Австрия), будут иметь возможность содержать свою продукцию в данном логистическом хабе ТПП.