Samarqandda “ShHTga aʼzo davlatlar hududlari oʻrtasidagi biznes sheriklik haftaligi” boʻlib oʻtmoqda
Ushbu tadbir mintaqalararo va tarmoqlararo ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishga, shuningdek, ShHTga aʼzo davlatlar oʻrtasida iqtisodiy oʻsish nuqtalarini shakllantirishga xizmat qiladi.
Joriy yilning 8 avgust kuni ushbu tadbir doirasida Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi oʻrinbosari Jamshed Urakov ShHT doirasidagi savdoni moliyalashtirish masalalari mavzusida nutq so'zladi.
J.Urakov o‘z nutqida korxonalarning mavjud moliyalashtirish imkoniyatlaridan xabardor bo‘lishi, shuningdek, ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi savdoni moliyalashtirishni yaxshilash maqsadida korxonalar uchun umumiy platforma yaratish muhimligi to'g'risida ta’kidladi.
Shuningdek, J.Urakov hukumatlar SHHT mamlakatlari oʻrtasida savdoni kengaytirish uchun tariflar va boshqa savdo toʻsiqlarini pasaytirish ustida ishlashi, anʼanaviy manbalardan moliyalasha olmaydigan bizneslarga moliyaviy yordam koʻrsatishi kerakligini taʼkidladi.
“ShHTga aʼzo davlatlar hududlari oʻrtasidagi biznes sheriklik haftaligi” 11 avgustga qadar davom etadi va ushbu haftalik doirasida biznes-forumlar, tematik sessiyalar hamda “B2B” va “G2B” formatida  muzokaralar oʻtkazlishi koʻzda tutilgan.

В Самарканде проходит “Неделя делового партнерства регионов государств-членов ШОС”
Данное мероприятие будет способствовать развитию межрегиональных и межотраслевых деловых связей, а также формированию точек экономического роста между государствами-членами ШОС.
8 августа т.г. в рамках данного мероприятия заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Жамшед Ураков выступил с речью о финансировании торговли в рамках ШОС.
В своей речи Ж.Ураков подчеркнул важность осведомленности предприятиями о доступных вариантах финансирования , а также создание общей платформы для предприятий в целях улучшения торгового финансирования между странами ШОС.
Также он упомянул о том, что правительствам  следует работать над снижением тарифов и других торговых барьеров, чтобы стимулировать расширение торговли между странами ШОС, оказывать финансовую помощь предприятиям, которые не могут обеспечить финансирование из традиционных источников.
“Неделя делового партнерства регионов государств-членов ШОС” продлится до 11 августа и в рамках данной недели предусматривается проведение бизнес-форумов, тематических сессий и переговоров в формате "B2B" и "G2B".