Belarus-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashining ikkinchi yig‘ilishi
Joriy yilning 5 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining Belarus Respublikasiga tashrifi doirasida ikki davlat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida O‘zbekiston-Belarus ishbilarmonlar kengashining ikkinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir Belarus Savdo-sanoat palatasi tomonidan O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda shu kunlarda Minsk va Minsk viloyatida bo‘lib o‘tayotgan Belarus-O‘zbekiston ayollarining birinchi forumi doirasida tashkil etildi.
Tadbirda Belarus Savdo-sanoat palatasi raisi Mixail Myatlikov, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Jamshed Urakov, O‘zbekistonning Belarusdagi elchixonasining savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Kamoliddin Xasanov, shuningdek, ikki davlat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
M.Myatlikov o‘z nutqi davomida O‘zbekiston va Belarus ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar jadal rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
O‘z navbatida, J.Urakov hamkorlik rivojlanib borayotganini, ammo salohiyat hali to‘liq ochib berilmaganini qo‘shimcha qilib, ikki davlat Savdo-sanoat palatalarini ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishda davom etishga chaqirdi.
Shuningdek, tadbir davomida K.Hasanov Belarus kompaniyalari va O‘zbekiston tomoni o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning mumkin bo‘lgan loyihalari to'g'risida o'z taqdimoti bilan so'zga chiqdi.
Shuningdek, ishtirokchilarga Belarus universal tovar birjasi tomonidan taklif etilayotgan ikki tomonlama savdo operatsiyalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birja mexanizmlari, shuningdek, Belarus va O‘zbekiston korxonalarining eksport imkoniyatlari taqdim etildi.
Tadbir yakunida ikki davlat ishbilarmonlari o‘rtasida B2B formatidagi muzokaralar olib borilib, unda dolzarb mavzular va sheriklik aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha takliflar hamda turli sohalarda hamkorlikning aniq loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

Состоялось второе заседание Узбекско-Белорусского делового совета
5 сентября т.г. в ходе визита делегации Узбекистана во главе с председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой в Республику Беларусь состоялось второе заседание Узбекско-Белорусского Делового совета с участием представителей деловых кругов двух стран.
Данное мероприятие организованно Белорусской торгово-промышленной палатой совместно с Торгово-промышленной палатой Узбекистана в рамках первого Белорусско-Узбекского женского форума, который в эти дни проходит в Минске и Минской области.
На мероприятии приняли участие председатель Белорусской Торгово-промышленной палаты Михаил Мятликов, заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Жамшед Ураков, советник по торгово-экономическим вопросам посольства Узбекистана в Беларуси Камолиддин Хасанов, а также деловые круги двух стран.
В ходе своего выступления М.Мятликов отметил динамично развивающиеся торгово-экономические отношения между представителями бизнеса Узбекистана и Белоруссии.
В свою очередь Ж.Ураков добавил, что сотрудничество развивается, но потенциал еще полностью не раскрыт, и призвал Торгово-промышленные палаты двух стран продолжать расширять сотрудничество между деловыми кругами.
Также в ходе мероприятия К.Хасанов презентовал возможные проекты торгово-экономического сотрудничества белорусских компаний с узбекской стороной.
Вниманию участников были также представлены биржевые механизмы поддержки двусторонних торговых операций, предлагаемые Белорусской универсальной товарной биржей, а также экспортные возможности белорусских и узбекских предприятий.
По завершении выступлений и презентаций состоялись В2В-переговоры бизнесменов двух стран, которые обсудили актуальные вопросы и предложения по развитию партнерства, реализацию конкретных кооперационных проектов в различных сферах.