Xitoy Xalq Respublikasining Xunan provinsiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5 sentyabr kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi maslahatchisi Saidkomil Saidnazirxonov Yueyan provinsiyasi Xunan shahri xalq hukumati merining o‘rinbosari Vey Shupin boshchiligidagi Xunan provinsiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Shuningdek, uchrashuvda Xitoyning qurilish materiallari, issiqlik izolatsiyasi, yog‘ va choy ishlab chiqaruvchi kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik barqaror rivojlanib borayotganini ta’kidladilar.
S.Saidnazirxonov Xitoy tomoniga O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi faoliyati, respublikada xorijiy kompaniyalar uchun yaratilgan imtiyoz va preferensiyalar haqida so‘zlab berdi.
Tomonlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishning qo‘shimcha imkoniyatlarini ham muhokama qildilar. Xususan, xorij tomoni O‘zbekistonda turli navdagi xitoy choyiga talab yuqori ekanligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha tomonlar kelgusidagi hamkorlik masalalarini, xususan, oziq-ovqat, qishloq xoʻjaligi, qurilish va boshqa sohalarda Oʻzbekiston va Xitoy kompaniyalari oʻrtasida B2B formatida ikki tomonlama uchrashuvlar tashkil qilishga kelishib oldi.

Состоялась встреча с делегацией провинции Хунань Китайской Народной Республики
5 сентября т.г. состоялась встреча советника председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Саидкомила Саидназирханова с делегацией провинции Хунань во главе с заместителем мэра народного правительства города Хунань провинции Юэянь Вэй Шупин.
На встрече также приняли участие представители китайских производителей строительных материалов и теплоизоляции, пищевого масла и чая.
В ходе встречи стороны отметили стабильное развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Китаем.
С.Саидназирханов рассказал китайской стороне о деятельности Торгово-промышленной палаты Узбекистана, о льготах и преференций, созданных для иностранных компаний в республике.
Также стороны обсудили дополнительные возможности расширения кооперации между деловыми кругами двух стран. В том числе, иностранной стороной был отмечен тот факт, что в Узбекистане имеется высокий спрос на китайский чай различных сортов.
По итогам встречи стороны договорились продолжить обсуждение вопросов дальнейшего сотрудничества, в частности, организацию двусторонних встреч между узбекскими и китайскими компаниями в формате B2B в пищевой, сельскохозяйственной, строительной и других сферах.