Toshkentda O‘zbekiston arbitraj haftaligi UzAW-2023 o‘z ishini boshladi
Joriy yilning 11 sentyabr kuni Toshkentda uchinchi yillik O‘zbekiston arbitraj haftaligi UzAW-2023 o‘z ishini boshladi.
Ushbu tadbir O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Toshkent xalqaro arbitraj markazi (TIAC), AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Mazkur tadbir xalqaro arbitraj mutaxassislari va yuridik hamjamiyat uchun MDH mintaqasida va undan tashqarida xalqaro tijorat arbitraji sohasida o'zlarining bebaho tushunchalari va tajribasi bilan o'rtoqlashish uchun noyob platforma hisoblanadi.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxabov, USAIDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Devid Xoffman, Buyuk Britaniya adliya vaziri Mayk Frier, O‘zbekiston Oliy sudi raisi o‘rinbosari Shuhrat Polvonov va Toshkent xalqaro arbitraj markazi direktori Diana Bayzakova ishtirok etdi.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxabov nutq so‘zlab, ushbu tadbir O‘zbekistonda tadbirkorlar va xorijiy investorlar huquqlarini himoya qilish, xalqaro arbitrajni yanada rivojlantirish va o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ladi deb ta’kidladi.
Tadbir davomida O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ushbu haftalik doirasida qator tadbirlar, xususan, simpozium, ishchi uchrashuvlar va turli formatdagi davra suhbatlarida xalqaro arbitrajning bir qator dolzarb masalalari muhokama qilinadi.

В Ташкенте начала свою работу третья ежегодная Арбитражная неделя Узбекистана UzAW-2023.
11 сентября текущего года в Ташкенте начала свою работу третья ежегодная Арбитражная неделя Узбекистана UzAW-2023.
Мероприятие было организовано в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Ташкентским международным арбитражным центром (TIAC) и Агентством США по международному развитию (USAID).
Данное мероприятие предоставляет уникальную платформу для практикующих специалистов в области международного арбитража и юридического сообщества, где они могут поделиться своими бесценными знаниями и опытом в области международного коммерческого арбитража в регионе СНГ и за его пределами.
В мероприятии приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов, директор представительства USAID в Узбекистане Дэвид Хоффман, Министр юстиции Великобритании Майк Фрир, заместитель председателя Верховного суда Узбекистана Шухрат Полвонов и директор Ташкентского международного арбитражного центра Диана Байзакова.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов выступил с речью и отметил, что данное мероприятие станет важным шагом в защите прав предпринимателей и иностранных инвесторов в Узбекистане, дальнейшем развитии международного арбитража и укреплении взаимного сотрудничества.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Верховным судом Республики Узбекистан.
В течении данной недели в различных форматах будут проходить обсуждения ряда актуальных вопросов международного арбитража, в частности, симпозиумы, рабочие встречи и круглые столы.