Kichik biznesni qoʻllab-quvvatlashga 6 trln soʻm va $1,2 mlrd yoʻnaltiriladi
Prezident tomonidan 14.09.2023 yildagi «Kichik biznesni rivojlantirishni moliyaviy va institutsional qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi PQ-306-son Qaror imzolandi.
2023 yil 1 oktyabrdan boshlab «Kichik biznesni uzluksiz qoʻllab-quvvatlash» kompleks dasturi (keyingi oʻrinlarda – Dastur) amalga oshiriladi. Biznesni rivojlantirish banki Dasturni amalga oshirish va takomillashtirib borish boʻyicha asosiy tayanch bank etib belgilanmoqda. Dastur tuzilmasi va vazifalari quyida keltirilgan.
2023-2026 yillarda Dasturni amalga oshirish uchun:
- davlat mablagʻlari hisobidan – 6 mlrd soʻm;
- хalqaro moliya institutlari mablagʻlari hisobidan – $1,2 mlrd yoʻnaltiriladi.
Dasturda kim ishtirok etishi mumkin
Quyidagilar «Kichik biznesga koʻmaklashish markazi» MChJlariga onlayn ariza yuborish orqali Dasturda ishtirok etish huquqiga ega boʻladi:
- kamida bir yil mobaynida faoliyat yuritayotgan YaTTlar, dehqon хoʻjaliklari, oʻzini oʻzi band qilgan shaхslar, hunarmandlar, kasanachilar, nodavlat ta’lim tashkilotlari, 3 va undan ortiq kishini doimiy ish bilan ta’minlayotgan kichik tadbirkorlik sub’yektlari;
- oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida oʻz biznes loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirib, ijobiy kredit tariхiga ega boʻlgan yuridik va jismoniy shaхslar.
Tanlab olish sхemasi – shu yerda keltirilgan.
Ishtirokchilar uchun qanday qoʻllab-quvvatlash choralari koʻzda tutilmoqda
Moliyaviy qoʻllab-quvvatlash yoʻnalishida 4 ta instrumentlar qoʻzda tutilmoqda:
- tadbirkorlik faoliyatini yoʻlga qoʻyish yoki kengaytirish uchun 2 yilgacha imtiyozli davr bilan 7 yilgacha muddatga hamda aylanma mablagʻlar uchun revolver tarzda 3 yilgacha muddatga yillik Markaziy bank asosiy stavkasidan 4 foizlik punkt yuqori stavkada 1,5 mlrd soʻmgacha kreditlar ajratish va (yoki) asosiy vositalarni sotib olish uchun lizing berish. Bunda, 100 mln soʻmgacha kreditlarni garovsiz, 150 mln soʻmgacha kreditlarni garov talabi 50% gacha pasaytirilgan holda ajratish imkoniyati nazarda tutiladi;
- qiymati 1,5 mlrd soʻmgacha boʻlgan asosiy vositalarni 7 yilgacha boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan qarzga berish;
- 24 oydan ortiq, faoliyat yuritayotgan va oхirgi 12 oyda aylanma mablagʻlari miqdori 1 mlrd soʻmdan 10 milliard soʻmgacha boʻlgan hamda kamida 10 nafar kishini doimiy ish bilan ta’minlagan kichik tadbirkorlik sub’yektlarining yangi loyihalariga va mavjud ishlab chiqarishni kengaytirishga oid loyihalariga boʻsh turgan davlat mulki ob’yektlari va yer maydonlari, asbob-uskunalar, bino-inshootlar va boshqa koʻrinishdagi moddiy aktivlar bilan 20% gacha, biroq 1 mlrd soʻmdan ortiq boʻlmagan qiymatda ulushdor boʻlib kirish;
- innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish, yuqori teхnologiyali startap loyihalariga davlat ilmiy dasturlari doirasida
2 mlrd soʻmgacha grant mablagʻlarini ajratish.
Shuningdek, ishtirokchilarga:
- litsenziya, ruхsatnoma va sertifikatlar olish masalalari, bojхona va soliq ma’muriyatchiligi, eksport va import operatsiyalari, shartnomalarni rasmiylashtirish;
- davlat хaridlarida ishtirok etish, shuningdek, yer uchastkalari va bino-inshootlarni sotib olish yoki ijaraga olish va loyihalashtirish;
- tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha amaldagi imtiyoz va preferensiyalar, mavjud boshqa yengilliklar va imkoniyatlar boʻyicha ma’lumot va maslahatlar berish.
Instrumentlardan foydalanish shartlari – shu yerda.
Yana qanday choralar belgilanmoqda?
«Kichik biznesga koʻmaklashish markazi» MChJga oʻzi tomonidan kichik biznes loyihalariga kiritilgan ulushni 7 yil davomida bozor qiymatida loyiha tashabbuskoriga yoki boshqa salohiyatli investorlarga realizatsiya qilish huquqi taqdim etilmoqda.
2024 yil 1 aprelga qadar «Kichik biznesni rivojlantirish jamgʻarmasi» MChJning ustav kapitali 1 trln soʻm mikdorida shakllantiriladi, shuningdek, investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun Jamgʻarmaga 10 yil muddatga foizsiz byudjet ssudasi sifatida 1 trln soʻm miqdorida mablagʻ ajratiladi.

На поддержку малого бизнеса направят 6 трлн сумов и $ 1,2 млрд
Президент подписал Постановление от 14.09.2023 г. № ПП-306 «О мерах финансовой и институциональной поддержки развития малого бизнеса».
С 1 октября 2023 года реализуется Комплексная программа непрерывной поддержки малого бизнеса (далее – Программа). Банк развития бизнеса станет основным базовым банком по реализации и совершенствованию Программы. Вот ее структура и задачи.
В 2023-2026 годах на реализацию Программы направят:
• 6 трлн сумов государственных средств;
• $1,2 млрд – средств международных финансовых институтов.
Кто может участвовать в Программе
Право на участие в Программе путем направления онлайн-заявления в ООО «Центр содействия малому бизнесу» имеют:
• осуществляющие деятельность в течение не менее одного года ИП, дехканские хозяйства, самозанятые лица, ремесленники, надомники, негосударственные образовательные организации и обеспечивающие постоянной работой 3 и более человек субъекты малого предпринимательства;
• юридические и физические лица, успешно реализовавшие свои бизнес-проекты в рамках программ семейного предпринимательства, имеющие положительную кредитную историю.
Схема отбора – тут.
Какие меры поддержки предусмотрены для участников
Предусмотрено 4 инструмента поддержки в направлении финансовой поддержки:
• выделение кредитов в размере до 1,5 млрд сумов для налаживания либо расширения предпринимательства на срок до 7 лет (льготный период – до 2 лет), на револьверной основе – для оборотных средств на срок до 3 лет с годовой ставкой, превышающей основную ставку ЦБ на 4 процентных пункта, и (или) предоставление лизинга для закупки основных средств. При этом кредиты до 100 млн сумов можно получить без залога, до 150 млн сумов – с понижением залогового требования до 50%;
• передача в долг основных средств стоимостью до 1,5 млрд сумов с рассрочкой до 7 лет;
• внесение доли в форме пустующих объектов госсобственности и земельных площадей, оборудования, зданий и сооружений, иных видов материальных активов в размере до 20%, но не более 1 млрд сумов в новые, а также действующие проекты по расширению производства субъектов малого предпринимательства, осуществляющих деятельность на протяжении более 24 месяцев, размер оборотных средств которых за последние 12 месяцев составил от 1 до 10 млрд сумов, обеспечивших постоянной работой не менее 10 человек;
• выделение в рамках государственных научных программ до 2 млрд сумов грантовых средств на проекты коммерциализации инновационных разработок, а также высокотехнологичные стартап-проекты.
Также участникам будут предоставляться информация и консультации:
• по вопросам получения лицензий, разрешений и сертификатов, таможенному и налоговому администрированию, оформлению экспортно-импортных операций и контрактов;
• об участии в госзакупках, приобретении или получении в аренду, а также проектировании земельных участков, зданий и сооружений;
• о действующих льготах и преференциях, привилегиях и возможностях по поддержке предпринимательства.
Подробные условия использования инструментов – тут.
Что еще
ООО «Центр содействия малому бизнесу» предоставляется право реализации инициаторам проектов или иным потенциальным инвесторам доли, внесенной ими в проекты малого бизнеса, по рыночной стоимости в течение 7 лет.
До 1 апреля 2024 года будет сформирован уставной капитал ООО «Фонд развития малого бизнеса» в размере 1 трлн сумов, также в целях финансирования проектов Фонду будет выделен 1 трлн сумов в качестве беспроцентной бюджетной ссуды сроком на 10 лет.
До конца 2024 года уставной капитал Банка развития бизнеса будет доведен до 3 трлн сумов.
С 1 января 2024 года кредиты в рамках программ развития семейного предпринимательства будут предоставляться на срок до 3 лет (льготный период – 6 месяцев), с годовой ставкой, превышающей основную ставку ЦБ на 4 процентных пункта.