Poytaxtimizda X Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi boshlandi
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasida mamlakatimizning barcha tarmoqlari va yetakchi korxonalari ishtirok etmoqda. Qurilish materiallari sanoati, yengil sanoat, avtomobilsozlik, mashinasozlik, oziq-ovqat, elektrotexnika va farmatsevtika sanoati shular jumlasidan. Ishtirokchilar o‘zlari ishlab chiqarayotgan yoki o‘zlashtirilishi rejalashtirilayotgan mahsulotlar, sanoat kooperatsiyasi orqali mahalliylashtirishga taklif qilinayotgan mahsulotlar turlari hamda istiqbolli loyihalari bilan qatnashmoqda. Barcha viloyatlar o‘zlarida mavjud bo‘lgan, biroq hali talab darajasida foydalanilmayotgan iqtisodiy, moliyaviy, mehnat resurslarini va istiqbolli loyihalarni taklif etmoqda.
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasining ochilishida ushbu tadbirlar xo‘jalik yurituvchi subyektlarga ishlab chiqarishni optimallashtirish, ichki tarmoq va tarmoqlararo kooperatsiyani rivojlantirish, yurtimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar haqida ma’lumotlar berish, ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilar, xorijiy kompaniyalarga ko‘plab yangiliklar taqdim etishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
2007-yildan buyon har yili o‘tkazilayotgan mazkur tadbirlar Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2007-yil 12-noyabrdagi «Ichki tarmoq va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni, 2013-yil 29-yanvardagi «Mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarning raqobatdoshliligini yanada oshirish va tovarlarni respublikaga noqonuniy olib kirishga qarshi kurashni kuchaytirish to‘g‘risida»gi qarori va Vazirlar Mahkamasining 2016-yil 3-martdagi «2016-yilda Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga binoan tashkil etiladi.
13 (1).JPG
Xalqaro sanoat yarmarkalari va kooperatsiya birjalari natijalari mamlakatimiz korxonalari va xorijiy sheriklarning sanoat kooperatsiyasi, tovarlar yetkazib berish va xarid qilish borasida hamkorlik o‘rnatish va rivojlantirish, yangi turdagi mahsulotlarni o‘zlashtirish va ishlab chiqarishni tashkil etishga qiziqishi yil sayin ortib borayotganini ko‘rsatmoqda. O‘tgan o‘n yil davomida mazkur tadbirlar o‘z samarasini bergani bois mahsulotlar turi 20 mingdan oshib, ishtirokchilar 7 barobar, shartnomalar tuzilishi 11 barobar o‘sdi. 2015-yilda Germaniya, Buyuk Britaniya, Chexiya, Kanada, Xitoy, Koreya, Yaponiya, Hindiston, Turkiya kabi 55 mamlakatdan bir ming uch yuzdan ortiq kompaniya vakillari ishtirok etib, 8,3 milliard dollarlik shartnomalar imzolangan edi. Bu yil O‘zbekistondagi 2 ming 500 dan ortiq korxona, kompaniya, tashkilot va kichik biznes subyekti o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda. Xorijlik qatnashchilar soni esa 1 ming 300 nafardan oshdi. Unda mashinasozlik, avtomobilsozlik, elektrotexnika, qurilish, metallurgiya, kimyo, neft-gaz, oziq-ovqat va yengil sanoat, farmatsevtika kabi sohalarga doir 24 ming turdan ortiq tayyor mahsulot, butlovchi buyum va materiallar namoyish qilinmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2015-2019-yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi qismlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish davlat dasturi hamda 2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash chora-tadbirlari dasturi import o‘rnini bosadigan mahsulotlar ishlab chiqarish jarayonida muhim ahamiyat kasb etmoqda.
– O‘tgan yili o‘tkazilgan birja doirasida 500 million so‘mlik shartnomalar imzolab, ularni o‘z vaqtida bajardik, – deydi «Standart elektro texnika» mas’uliyati cheklangan jamiyati tijorat direktori Sherzod Murtozov. – Bu yilgi tadbirda 800 million so‘mlikdan ziyod shartnomalar imzolashni rejalashtirmoqdamiz. Yarmarkada o‘ttizdan ziyod turdagi elektrotexnika jihozlarini namoyish etmoqdamiz.
Ushbu Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi an’anaviy o‘tkazilishining qator afzalliklari mavjud. Barcha sanoat tarmoqlari va yetakchi korxonalar o‘z mahsulotlarini «O‘zekspomarkaz» zallariga joylashtiradi. Ortiqcha ovoragarchiliksiz hamkorlik munosabatlarini o‘rnatish, ya’ni bir joyning o‘zida mahalliy mahsulotlarni oldi-sotdi va yetkazib berish shartnomalarini tuzish, yangi loyihalarni amalga oshirish to‘g‘risida kelishib olish uchun barcha sharoit yaratilgan. Unda O‘zbekiston tadbirkorlari bilan hamkorlik qilish istagi bo‘lgan chet ellik investorlarga hamkorlik yo‘nalishlarini aniqlashda mahalliylashtirish ko‘zda tutilgan sanoat tarmoqlarining taqdimotini o‘tkazish orqali barcha savollarga o‘sha joyning o‘zida atroflicha tushuntirishlar beriladi.
16.JPG
– O‘zbekistonda bunyodkorlik ishlari yil sayin kengayib borayotgani e’tiborga molikdir, – deydi «Licon» kompaniyasi bosh direktori Viktor Lixtner (Germaniya). – Zamonaviy uy-joylar, yirik inshootlar qurish va ularni ta’mirlashga ixtisoslashgan kompaniyamiz ko‘plab davlatlardagi turdosh korxonalar bilan samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Bugungi yarmarkada biz O‘zbekiston sharoiti uchun mo‘ljallangan ko‘rkam va qulay ko‘p qavatli uy-joy loyihalarini taklif qilmoqdamiz.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni chuqurlashtirish, tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish iqtisodiy taraqqiyotning muhim omillaridandir. Mamlakatimiz sanoat ishlab chiqarishi hajmida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichlarining izchil o‘sayotgani buning yorqin tasdig‘idir. Zero, Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasida tuzilgan shartnomalar yurtimiz korxonalari uchun qo‘shimcha tenderlar o‘tkazmasdan amalga oshiriladi.
– Mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan korxonalar uch yilgacha yagona soliq to‘lovi, mulk va foyda solig‘i hamda bojxona to‘lovlari to‘lashdan ozod etiladi, – deydi «O‘zqurilishmateriallari» aksiyadorlik kompaniyasining axborot xizmati vakili Temur Muhammadjonov. – Bu o‘z biznesi va tadbirkorlik faoliyati orqali yangi ish o‘rinlari yaratishni rejalashtirayotganlar uchun katta imtiyozdir. So‘nggi yillarda kompaniyamiz korxonalari tomonidan 30 dan ortiq turdagi zamonaviy qurilish materiallari ishlab chiqarish o‘zlashtirildi. Yirik ishlab chiqarish quvvatlarining mavjudligi, qulay geografik joylashuv, yuqori sifat korxonalarimizga xorijlik ishlab chiqaruvchilar bilan raqobatlashish va mahsulotlarimizni eksport qilish imkonini bermoqda. O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan sement, oyna, shisha buyumlar, tom yopish materiallari, marmar, granitdan tayyorlangan buyumlar, g‘isht, shifer, cherepitsa o‘ndan ortiq mamlakatga eksport qilinmoqda.
18.JPG
Yarmarkada “O‘zqurilishmateriallari” aksiyadorlik kompaniyasi tarkibiga kiradigan korxonalar ellikdan ortiq turdagi mahsulotlarini namoyish etmoqda. Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, mamlakatimiz sanoat kompleksining boshqa tarmoqlari bilan kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish asosida import o‘rnini bosadigan mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish masalalariga alohida ahamiyat berilmoqda.
«O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyati ham yarmarkada faol ishtirok etmoqda. Jamiyatning mahalliylashtirilgan va eksportga mo‘ljallangan mahsulotlari 80 dan ortiq bo‘lib, shundan 13 turdagisi yangi o‘zlashtirilgan.
– Stendimizda joriy yilda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi doirasida o‘zlashtirilgan va eksport qilinayotgan, istiqbolda ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan mahsulotlar namoyish etilmoqda, – deydi «O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyatining marketing va xalqaro aloqalar bo‘yicha bosh mutaxassisi Otajon Ilyosov. – Mazkur sanoat forumida ishtirok etish kelgusi yilgi rejalarni bajarishda va korxonamizning barqaror faoliyat yuritishida muhim omil bo‘lmoqda. Masalan, shu yil o‘tkazilgan hududiy sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasida mahsulotlarimizni eksport qilish bo‘yicha 4 million 582 ming dollarlik shartnomalar tuzdik. Xalqaro yarmarka doirasida 150 ga yaqin shartnoma imzolash mo‘ljallanmoqda. Shundan 70 dan ortig‘i kimyoviy mahsulotlarni eksport qilish bo‘yicha bo‘lib, umumiy summasi 265,8 million dollarni tashkil etadi.
50.JPG
Mazkur forum doirasida mamlakatimizning yetakchi sanoat korxonalari o‘z taqdimotlarini o‘tkazadi.
Ishlab chiqarish korxonalarining sektorlar bo‘yicha joylashtirilgani, pavilyonlarda e’lon qilingan ma’lumotlar tadbirlar ishtirokchilariga o‘zlarini qiziqtirgan obyektlar, rasmiy vakillarni tez topish imkonini bermoqda.
X Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari U.Rozuqulov so‘zga chiqdi.

В Ташкенте начались Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа
В Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже принимают участие все отрасли и ведущие предприятия нашей страны. Индустрия строительных материалов, легкая промышленность, автомобилестроение, машиностроение, пищевая и электротехническая промышленность, фармацевтика – из их числа. Участники представляют свою производимую или планируемую к освоению продукцию, предлагаемые товары для локализации путем промышленной кооперации, а также перспективные проекты.
На открытии форума отмечалось, что он служит оптимизации производства для хозяйствующих субъектов, развитию отраслевой и межотраслевой кооперации, предоставлению информации о производимой в нашей стране продукции, ознакомлению потребителей и производителей, зарубежных компаний с новшествами.
С 2007 года эти мероприятия проводятся согласно Указу Первого Президента нашей страны Ислама Каримова «О мерах по дальнейшему усилению внутриотраслевой и межотраслевой промышленной кооперации» от 12 ноября 2007 года, постановлению «О мерах по дальнейшему повышению конкурентоспособности отечественной продукции и усилению борьбы с незаконным ввозом товаров» от 29 января 2013 года, постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2016 году» от 3 марта 2016 года.
16.JPG
Итоги международных промышленных ярмарок и кооперационных бирж показывают, что с каждым годом повышается интерес предприятий нашей страны и зарубежных партнеров к развитию сотрудничества в сфере промышленной кооперации, доставке и закупке товаров, освоению и производству новых видов продукции. За последние 10 лет ассортимент продукции превысил 20 тысяч, число участников выросло в 7 раз, заключенных договоров – в 11 раз. В 2015 году в ярмарке и бирже принимали участие представители более 1300 компаний из 55 стран, таких, как Германия, Великобритания, Чехия, Канада, Китай, Южная Корея, Япония, Индия, Турция, и было заключено договоров на 8,3 миллиарда долларов.
В нынешнем году в этих мероприятиях принимают участие со своей продукцией более 2500 предприятий, компаний, организаций и субъектов малого бизнеса Узбекистана, свыше 1300 зарубежных участников. На Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже демонстрируются более 24 тысяч видов готовой продукции, комплектующих и материалов в сфере машиностроения, автомобилестроения, электротехники, строительства, металлургии, химической, нефтегазовой, пищевой и легкой промышленности, фармацевтики. Важным фактором этого стали Государственная программа локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов на 2015-2019 годы, а также Программа мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы.
– В рамках проведенной в прошлом году биржи мы подписали договоры на 500 миллионов сумов и своевременно выполнили их, – говорит коммерческий директор ООО "Стандарт электро техника" Шерзод Муртозов. – На нынешнем мероприятии мы намечаем подписать договоры на более чем 800 миллионов сумов. На ярмарке демонстрируем более тридцати видов электротехнического оборудования.
18.JPG
В Узэкспоцентре, где проходят Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа, созданы все условия для налаживания партнерских связей без излишней волокиты, то есть заключения на месте договоров по купле-продаже и доставке продукции, соглашений о реализации новых проектов. В ходе мероприятия проводятся презентации отраслей промышленности, в которых предусмотрено участие иностранных инвесторов, заинтересованных в сотрудничестве с предпринимателями Узбекистана.
– С каждым годом в Узбекистане увеличивается объем строительно-созидательной работы, – говорит генеральный директор компании "Licon" Виктор Лихтнер (Германия). –Наша компания, специализирующаяся на строительстве современных жилых зданий, крупных сооружений и их ремонте, плодотворно сотрудничает с партнерами во многих государствах. На сегодняшней ярмарке мы предлагаем проекты современных комфортных многоэтажных домов, адаптированных к условиям Узбекистана.
Углубление локализации производства, расширение межотраслевой промышленной кооперации служат одним из важных факторов экономического развития. Яркое тому подтверждение – динамичный рост показателей локализованной продукции в объеме промышленного производства нашей страны, поскольку заключенные на Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже контракты реализуются без проведения дополнительного тендера для предприятий нашей страны.
50.JPG
– Включенные в Программу локализации предприятия освобождаются до трех лет от единого налогового платежа, имущественного и подоходного налога, а также от таможенных платежей, – говорит представитель информационной службы АК «Узкурилишматериаллари» Темур Мухаммаджонов. – Это является большим преимуществом для тех, кто планирует создание новых рабочих мест за счет предпринимательской деятельности. За последние годы предприятиями нашей компании освоено производство более 30 видов современных строительных материалов. Наличие крупных производственных мощностей, благоприятное географическое расположение, высокое качество позволяют конкурировать с зарубежными производителями и экспортировать свою продукцию. Изготовленные в Узбекистане цемент, стекло и стекольная продукция, кровельные материалы, изделия из гранита, мрамора, кирпичи, шифер, черепица экспортируются в более чем 10 стран мира.
На ярмарке предприятия в составе АК «Узкурилишматериаллари» демонстрируют более 50 видов продукции. Особое внимание уделяется вопросам увеличения импортозамещающей продукции за счет локализации производства, развития кооперационных связей с другими отраслями промышленного комплекса нашей страны.
Активное участие в мероприятии принимает и акционерное общество «Узкимёсаноат». Представлено более 80 видов образцов локализованной и экспортоориентированной продукции, из них 13 видов – вновь освоенные.
59.JPG
– На нашем стенде демонстрируется освоенная и экспортируемая на основе Программы локализации в нынешнем году продукция, а также запланированная на перспективу, – говорит главный специалист по маркетингу и международным связям АО "Узкимёсаноат" Отажон Илёсов. – Участие в этом промышленном форуме служит важным фактором формирования "портфеля заказов" на следующий год и устойчивой деятельности наших предприятий. К примеру, на проведенной в нынешнем году региональной промышленной ярмарке и кооперационной бирже заключили договор на экспорт продукции на 4 миллиона 582 тысячи долларов. В рамках ярмарки планируем заключить около 150 договоров. Более 70 из них – по экспорту химической продукции, общая сумма которых составит 265,8 миллиона долларов.
Размещение производственных предприятий по секторам, удобное расположение необходимой информации позволяют участникам мероприятия быстро найти интересующие их объекты, официальных представителей.
На открытии X Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан У.Розукулов.