2016 yilning 10 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tomonidan Koreyaning avtomobillar uchun butlovchi detallar va ehtiyot qismlar ishlab chiqaruvchi kompaniyalari ishtirokida kooperatsiya birjasini tashkil etildi. Mazkur tadbir ikki davlat o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish hamda qo‘shma ishlab chiqarishlar tashkil etish maqsadida chet el investitsiyalarini jalb etish yo‘lida qo‘shimcha rag‘bat vazifasini o‘tadi.
Tadbirni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad koreyalik ishlab chiqaruvchilar va o‘zbek hamkorlari o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, O‘zbekiston hududida avtomobillar uchun butlovchi detallar va ehtiyot qismlarni ishlab chiqarish sohasida yangi qo‘shma korxonalarni tashkil etishga oid masalalarni ishlab chiqishdan iborat.
Kooperatsiya birjasi doirasida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va «KICOX» Koreya industrial kompleks korporatsiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim imzolandi.
Uchrashuv vaqtida ikki davlat tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlik munosabatlarini yanada mustahkamlash va rivojlantirishga oid masalalar muhokama qilinadi.
Qayd etish kerakki, 2015 yilda ikki tomonlama savdo hajmi 1716,6 mln. AQSh dollarini, jumladan, eksport – 158,1 mln. AQSh dollarini, import esa – 1558,5 mln. AQSh dollarini tashkil etdi.
Eksport bo‘yicha asosiy pozitsiyalar: xizmat ko‘rsatish (55,5%), paxta matosi (21,7%), qurilish materiallari (9,5%), paxta linti massasi (3,6%), oziq-ovqat tovarlari (2,6%), plastmassa va undan ishlangan buyumlar (2,4%), kimyoviy mahsulotlar (1,9%) va boshqalar.
Import bo‘yicha: avtotransport vositalari qismlari (39,8%), mexanik va elektr uskunalar (21,4%), plastmassa va undan ishlangan buyumlar (6,5%), qora metalli buyumlar (4,2%), kimyoviy mahsulotlar (2,3%), rezina buyumlar (1,5%) va boshqalar.
Joriy yilning 6 oyi yakunlari bo‘yicha ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi 508,3 mln. AQSh dollari, jumladan eksport – 103,67 mln. AQSh dollari, import esa – 404,67 mln. AQSh dollarini tashkil etdi.
Investitsiyaviy hamkorlik:
Koreya Respublikasidan O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotiga jalb etilgan Koreya Respublikasining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari hajmi 7 mlrd. AQSh dollaridan oshdi.
Hozirda O‘zbekiston Respublikasi hududida koreyalik investorlar ishtirokida tashkil etilgan 449 ta korxona faoliyat yuritib kelmoqda (376 ta qo‘shma va 73 ta korxona 100% Koreya kapitaliga ega). O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi huzurida 72 ta Koreya kompaniyasining vakolatxonalari akkreditatsiyadan o‘tkazilgan. Ushbu kompaniyalar faoliyatining asosiy yo‘nalishlari neftgaz va kimyo, qazib chiqarish, mashinasozlik, elektr-texnika, to‘qimachilik kabi qator sohalarni qamrab oladi.

В Ташкенте прошла кооперационная биржа с участием корейских компаний
10 ноября текущего года Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан организовала кооперационную биржу с участием корейских компаний, производящих комплектующие детали и запасные части для автомобилей, которая послужит дополнительным стимулом для развития делового сотрудничества, а также привлечения иностранных инвестиций с целью создания совместных производств.
В рамках кооперационной биржи было подписано Соглашение о сотрудничестве между ТПП РУз и Корейской корпорации индустриального комплекса «KICOX»
Надо отметить что, за 2015г. объем взаимной торговли составил 1 716,6 млн. долл., в т.ч. экспорт – 158,1 млн., импорт – 1 558,5 млн.
Основные позиции экспорта: услуги (55,5%), х/б пряжа (21,7%), строительные материалы (9,5%), масса из хлопкового линта (3,6%), продовольственные товары (2,6%), пластмассы и изделия из них (2,4%), химическая продукция (1,9%), др.
Импорт: части автотранспортных средств (39,8%), механическое и электрическое оборудование (21,4%), пластмассы и изделия из них (6,5%), изделия из черных металлов (4,2%), химическая продукция (2,3%), резиновые изделия (1,5%), др.
По итогам 6 месяцев т.г. объем взаимной торговли составил 508,3 млн.долл., в том числе экспорт – 103,67 млн., импорт – 404,67 млн.
Инвестиционное сотрудничество
Объем прямых инвестиций Республики Корея, привлеченных в экономику Республики Узбекистан, превысил 7 млрд. долл.
В настоящее время в Республике Узбекистан функционируют 449 предприятий с участием корейского капитала (376 совместные и 73 предприятия со 100% корейским капиталом), аккредитованы представительства 72 компании Кореи. Основные сферы их деятельности: нефтегазовая, нефтехимическая и химическая, добывающая, машиностроительная, электротехническая, текстильная и другие отрасли.