Samarali dehqonchilik uchun axborot texnologiyalari
SSP va BMTTD o‘rtasidagi “O‘zbekiston biznes-forumi (III-bosqich)” qo‘shma loyihasini amalga oshirish doirasida respublikadagi qator qishloq tumanlarida meteostansiyalar o‘rnatiladi. Mazkur tashabbusdan ko‘zlangan maqsad axborot texnologiyalarini qo‘llash, dehqonchilik jarayonlarini avtomatlashtirish, xo‘jalik boshqaruvi va rejalashtirishini maqbullashtirish orqali qishloq xo‘jaligi samaradorligini oshirishdan iborat.
FAO (BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti) prognozlariga ko‘ra, yer yuzi aholisining soni 2050 yilga kelib 9 mlrd.dan oshadi va butun sayyora odamlarini oziqlantirish uchun agrar sektor o‘z ishlab chiqarishini 70 foizga ko‘paytirishi kerak. Qishloq xo‘jaligi uchun axborot texnologiyalarni ishlab chiqishga ixtisoslashgan eng yirik kompaniyalardan biri sanalgan IBM ma’lumotlariga ko‘ra, hosil yo‘qotishning 90 foizi ob-havo sharoitlari bilan bog‘liq.
Ushbu masalaning yechimi sifatida dehqonchilikka axborot texnologiyalarini joriy etish cheklangan tabiiy resurslar sharoitida ishlab chiqarish samaradorligini nafaqat oshirish, balki rentabbelikni ham ko‘paytiradi. Dehqonchilik va axborot texnologiyalaridan foydalanish bilan bog‘liq holat “aniq” yoki “aqlli” dehqonchilik deb nomlanib, agronomlar orasida dolzarb yo‘nalishga aylandi. Aniq dehqonchilikning tarkibiy qismlaridan biri – ob-havo sharoitlarini modellashtirish, prognozlar asosida tavakkallarni tahlil qilish va boshqarishdir.
Ob-havo sharoitlari monitoringi meteostansiyalar va maxsus o’chagichlar yordamida amalga oshiriladi. Natijalar asosida agrotexnik tadbirlarni rejalashtirishga tuzatishlar kiritish, jumladan, noqulay ob-havo sharoitlariga nisbatan tezkor harakat qilish, maksimal darajada erta muddatlarda ekin ekish, kasalliklar profilaktikasini amalga oshirish imkonini beradi.
Meteostansiyalardan foydalanishdagi afzalliklarga qaramay, bugungi kunda ular O‘zbekistonda u qadar keng qo‘llanmaydi. Loyiha doirasida Toshkent viloyatida to‘rtta meteostansiyaning o‘rnatilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ular 600 gektarga yaqin hududni hamda unda joylashgan o‘rtacha 60 ta bog‘dorchilik va uy xo‘jaliklarini qamrab oladi.
Fermerlar bog‘dorchilik sohasida konsalting xizmatlarini taqdim etadigan hamkor tashkilot yordamida telefonlarida meteorologiya ma’lumotlari hamda olma, shaftoli, gilos va uzum kabi mevali daraxtlar uchun ko‘rilishi kerak bo‘lgan zarur agrotexnik choralar ko‘rsatilgan sms-xabarlarni olishlari mumkin. Bundan tashqari, yirik fermer xo‘jaliklarini o‘z bog‘lari hududida meteostansiyalardan foydalanish bo‘yicha o‘qitish rejalashtirilgan.
Ta’kidlash kerakki, meteostansiyalarning ishlash mexanizmi ancha oddiy. Quyosh batareyalarida ishlaydigan meteostansiya muntazam ravishda vebsaytga axborot yuboradi. Foydalanuvchi shaxsiy kabinetiga kirib meteostansiyalarni boshqarishi, individual parametrlarni o‘rnatib, mahalliy sharoitlarga sozlashi, shuningdek, avvaldan tanlangan ekinlari uchun zararkunandalarga qarshi kurashishga oid profilaktika ishlarini o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar olishi mumkin.
Loyiha ekspertlarining aytishicha, meteostansiyalardan oqilona foydalanish o‘simliklar himoyasi va mehnat uchun haq to‘lash bilan bog‘liq harajatlarni sezilarli darajada kamaytiradi. Meteorologik ma’lumotlarning to‘planishi va monitoring qilinishi aniq hudud uchun mikroiqlimiy sharoitlarni aniqlash imkonini berib, agrotexnologiyalarning to‘g‘ri va samarali tanlanishiga xizmat qiladi.
Meteostansiyalar o‘rnatilishi - «smart farm» («aqlli ferma») g‘oyasini amalga oshiish yo‘lidagi dastlabki qadam bo‘lib, unda xo‘jalik, jumladan chorvachilik yuritishning to‘liq avtomatlashtirilgan jarayoni ko‘zda tutiladi. Mazkur tashabbusning O‘zbekistondagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari hajmi va sifatini oshirish maqsadida axborot texnologiyalarini qo‘llash orqali aniq dehqonchilikni rivojlantirish uchun asos yaratishi kutilmoqda.
Ushbu loyiha Janubiy Afrikaning «Sasol» kompaniyasi moliyaviy ko‘magida amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekiston biznes-forumi (III-bosqich)” loyihasi SSP va BMTTD o‘rtasidagi qo‘shma tashabbus bo‘lib, onlayn xizmatlarni joriy etish, me’yoriy-huquqiy bazani takomillashtirish, shuningdek, inklyuziv biznes-modellarni rivojlantirish va ilgari surish orqali biznes yuritish uchun mo‘ljallangan sharoitlarni yaxshilashga qaratilgan.

Информационные технологии для эффективного земледелия
В рамках реализации совместного проекта ТПП и ПРООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» будут установлены метеостанции в ряде сельских районов республики. Целью этой инициативы является повышение эффективности сельского хозяйства через применение информационных технологий, автоматизацию процессов земледелия, оптимизацию управления и планирования в хозяйстве.
По прогнозам ФАО (Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН), к 2050 г. население Земли превысит 9 млрд. и, чтобы прокормить население планеты, аграрный сектор должен увеличить свое производство на 70%. При этом, согласно данным IBM, одной из крупнейших компаний, занимающихся разработками информационных технологий для сельского хозяйства, 90% потерь урожая связано с погодными условиями.
Решением этого вопроса является внедрение информационных технологий в земледелии, что позволяет не только увеличивать эффективность производства в условиях ограниченности природных ресурсов, но и повышать его рентабельность. Подобный симбиоз земледелия и использования информационных технологий стали именовать «точным» или «умным» земледелием, которое стало актуальным направлением среди агрономов. Одна из составляющих точного земледелия — это моделирование погодных условий, анализ и управление рисками на основе прогнозов.
Мониторинг погодных условий осуществляется с помощью метеостанций и специальных датчиков. Результаты позволяют вносить коррективы в планирование агротехнических мероприятий, включая оперативное реагирование на неблагоприятные погодные условия, посев в максимально ранние сроки, профилактику заболеваний.
Несмотря на преимущества использования метеостанций, сегодня они еще не широко применяются в Узбекистане. В рамках проекта планируется установка четырех метеостанций в Ташкентской области, которые охватят территорию в 600 гектаров и в среднем более 60 садоводческих и домашних хозяйств, расположенных на этой территории.
При содействии партнерской организации, оказывающей консалтинговые услуги в сфере садоводства, фермеры смогут получать смс-сообщения на мобильный телефон с указанием метеорологических данных и агротехнических мероприятий, которые необходимо предпринять для таких культур как яблоня, персик, черешня и виноград. Кроме того, планируется обучение крупных фермерских хозяйств по использованию метеостанций на территории собственных садов.
Стоит отметить, что механизм работы метеостанций достаточно прост. Метеостанция, работающая на солнечных батареях, регулярно отправляет информацию на вебсайт. Пользователь, зайдя в личный кабинет, может управлять метеостанциями, устанавливать индивидуальные параметры и настраивать под местные условия, а также получать рекомендации по проведению профилактических работ для борьбы с вредителями для ранее выбранных им культур.
Как отмечают эксперты проекта, грамотное использование метеостанций существенно снизит издержки, связанные с защитой растений и оплатой труда. Сбор и мониторинг метеорологических данных поможет определить микроклиматические условия для конкретной местности, что будет способствовать правильному и эффективному подбору агротехнологий.
Установка метеостанций – первый шаг на пути к реализации концепции «smart farm» («умная ферма»), которая предполагает полностью автоматизированный процесс ведения хозяйства, включая животноводство. Ожидается, что данная инициатива станет основой для развития «точного» земледелия с использованием информационных технологий в целях повышения объема и качества сельскохозяйственной продукции Узбекистана.