Joriy yilning 18 aprel kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida HR-mutaxassislar, ishbilarmonlar, shuningdek, vazirliklar, idoralar va jamoat tashkilotlarining vakillari ishtirokidagi davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlash kerakki, «Malakali mutaxassislarni jalb qilishning dolzarb masalalari va malaka oshirish muammolari» mavzusidagi tadbir amaliy xususiyatga ega bo‘lib, mahalliy mehnat bozorining joriy rivojlanishi sohasida dolzarb ahamiyat kasb etadi. Zamonaviy iqtisodiyot yangi shakldagi ishchi va ish beruvchining shakllanish jarayonidan dalolat bermoqda. Zero, taraqqiyot va rivojlanish uchun «modernizatsiyani harakatga keltiruvchilar», innovatorlar va vaqt bilan hamnafas qadam tashlay oladigan xodimlar zarur.
Bugungi kun ishchisi qisqa muddatda eng yangi uskunalar va kompьyuter texnologiyalarini o‘zlashtirish qobiliyatiga ega bo‘lishi, zamonaviy mahsulotlarni o‘zlashtirish, yangi ishlar va xizmatlarni bajarish, tutash kasblarni, yangi ish joyini egallashga tayyor turishi, o‘z ishini yaxshi tushunishi hamda yuksak kasbiy darajasini saqlab qolib, to‘laqonli mehnat qilishi zarur. Chunki, iqtisodiyotning raqobatbardoshligini ta’minlashdagi asosiy rolь inson kapitali hisoblanib, unda yuqori malakali mehnat etakchi o‘rinni egallaydi.
Davra suhbati doirasida SSP raisi o`rinbosari A.Ikramov va Mehnat vazirligi vakillari so‘zga chiqdilar.
Tadbir ishtirokchilari «SAG Gilamlari» kompaniyasi misolida O‘zbekiston bozorida mahalliy kompaniyalarning amaliy tajribasini qo‘llash masalalarini muhokama qildilar. Xususan, xodimlar bo‘yicha direktor Firuza Eshonqulova o‘z nutqida «SAG Gilamlari» kompaniya kadrlarini tayyorlashning ichki tizimi haqida so‘zladi.
«DaVinci Solutions» kompaniyasining boshqaruvchi hamkori,  BST huzuridagi Xalqaro savdo markazining sertifikatlangan biznes-maslahatchisi Hilola Sulaymonova malakali kadrlarni jalb qilish hamda mutaxassislarning malakasini oshirish muammolariga doir dolzarb masalalar bo‘yicha fikrlarini bayon etdi. Shu bilan bilan, H.Sulaymonova «Iste’dodlarni jalb qilish va rivojlantirish» HR-anjumani hamda ushbu sohada O‘zbekistonda yagona hisoblangan «O‘zbekistondagi eng yaxshi ish beruvchi» mukofoti o‘tkazilishining mahalliy mehnat bozori uchun ahamiyatini ham qayd etib o‘tdi.
Davra suhbati yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar tomonidan malakali mutaxassislarni jalb qilishga doir aniq mexanizm taklif etilib,  mutaxassislarning malakasini oshirish bo‘yicha kelgusi harakatlar to‘g‘risidagi memorandum ishlab chiqildi.

В ТПП обсудили актуальные вопросы привлечения HR-специалистов
18 апреля 2017 года в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошел круглый стол с участием HR-специалистов, бизнесменов, а также представителей министерств/ведомств и общественных организаций.
Мероприятие «Актуальные вопросы привлечения квалифицированных специалистов и проблемы повышения квалификации» носит практический характер и актуален в реалиях сегодняшнего развития отечественного рынка труда. Современная экономика свидетельствует о процессе формирования работника и работодателя нового типа. Для прогресса и развития необходимы «двигатели модернизации», инноваторы и сотрудники, шагающие в ногу со временем.
Сегодняшний работник должен обладать способностями в короткие сроки освоить овейшее оборудование и компьютерные технологии, быть готовым к освоению современной продукции, выполнению новых работ и услуг, овладению смежными профессиями, новым рабочим местом, со знанием дела при этом оставаться на высоком профессиональном уровне и трудиться с полной отдачей. Ведь ключевая роль в обеспечении конкурентоспособности экономики отводится человеческому капиталу, в котором доминирующее положение занимает высококвалифицированный труд.
В рамках круглого стола с приветственным словом выступили заместитель председателя ТПП А.Икрамов, и представитель министерства труда.
Участники мероприятия обсудили вопросы применения практического опыта местных компаний на рынке Узбекистана, на примере «SAG Gilamlari». Свое выступление директор по персоналу Фируза Эшанкулова рассказала внутренней системы подготовки кадров компании «SAG Gilamlari».
Управляющий партнер компании «DaVinci Solutions» Хилола Сулейманова, сертифицированный бизнес-консультант Международного торгового центра при ВТО рассмотрела актуальные вопросы привлечения квалифицированных кадров и проблемы повышения квалификации специалистов. Также затронула вопрос о значимости и актуальности проведения HR-конференции «Привлечение и развитие талантов» и единственной премии в Узбекистане в области HR- «Лучший работодатель Узбекистана» для отечественного рынка труда.
По итогам круглого стола участниками мероприятия выработан определенный механизм по привлечению квалифицированных специалистов, подведены итоги и разработан меморандум о дальнейших действиях по повышению квалификации специалистов.