Agrobiznesni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Joriy yil 14 iyul kuni «Radisson Blu Hotel Tashkent» mehmonxonasining anjumanlar zalida agrobiznes va oziq-ovqat mahsulotlariga ishlov berish sohalaridagi mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini ilgari surishga qaratilgan loyihani amalga oshirish masalalari muhokamasi bo‘yicha anjuman bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Evropa Ittifoqining texnik ko‘magida 2017-2019 yillarda “Qiymat hosil qilish zanjirlarini takomillashtirish, barqaror rivojlantirish va eko-innovatsiyalar (AGROCOMP) yordamida oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sanoati korxonalarining raqobatbardoshligini oshirish” loyihasini amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
Ushbu loyiha doirasida 3 yil davomida quyidagi maqsadli guruhlar uchun qator ta’lim seminarlari, Evropada stajirovkadan o‘tish, treninglarni tashkil etish ko‘zda tutilgan: sheriklik tashkilotlari va biznesni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha barcha tashkilotlarning vakillari; tashqi bozorga yo‘naltirilgan, Evropa bozoriga chiqish va sheriklik aloqalaridan manfaatdor barqaror kompaniyalar; bozorda samaradorligi va raqobatbardoshligini oshrish istagida bo‘lgan o‘rta bo‘g‘imning faoliyat yuritayotgan kompaniyalari; agrobiznesning kichik va o‘rta korxonalari; boshlayotgan va bo‘lajak tadbirkorlar, jumladan ayol-tadbirkorlar; fermer xo‘jaliklari va boshqalar.
Anjumanda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasining Namangan hududiy boshqarmasi, Qoraqalpog‘iston hududiy boshqarmasi, Qozog‘istonning Karaganda viloyati Savdo-sanoat palatasi vakillari so‘zga chiqdilar. Taqdimotdan ko‘zlangan maqsad - hamkorlarni hududlarning iqtisodiy salohiyatlari haqida xabardor qilish va AGROCOMP loyihasi doirasidagi vazifalarni amalga oshirish.
Shuningdek, anjumanda Evropa Ittifoqi Delegatsiyasining O‘zbekistondagi rahbari Eduard Stiprays, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Qozog‘iston Savdo va sanoat korxonalari assotsiatsiyasi (SSKA) vakillari hamda Italiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Elchisi Andrea Bertotstsi ishtirok etdi.

В Ташкенте обсудили вопросы продвижения агропродукции
14 июля текущего года в конференц-зале гостиницы «Radisson Blu Hotel Tashkent» состоялась конференция по обсуждению вопросов реализации проекта, направленного на продвижение продукции отечественных производителей в секторах агробизнеса и обработки пищевых продуктов.
Торгово-промышленная палата Узбекистана при техническом содействии Евросоюза планирует реализацию проекта «Повышение конкурентоспособности предприятий пищевой и сельско-хозяйственной промышленности посредством совершенствования цепочек создания стоимости, устойчивого развития и эко-инноваций (AGROCOMP)» в период 2017-2019гг.
В рамках проекта в течение 3-х лет планируется проведение ряда обучающих семинаров, европейских стажировок, тренингов для следующих целевых групп: представители партнерских организаций и всех организаций по развитию и поддержке бизнеса; устойчивые компании, ориентированные на внешний рынок, заинтересованные в выходе на европейский рынок и партнерских связях; действующие компании среднего звена, желающие повысить свою эффективность и конкурентоспособность на рынке; малые и средние предприятия агробизнеса; начинающие и будущие предприниматели, в том числе женщины предпринимательницы; фермерские хозяйства и др.
На конференции выступили представители Наманганского территориального управления Торгово-промышленной палаты Узбекистана, Каракалпакского территориального управления, Карагандинская областная Торговая палата Казахстана. Цель презентации – информирование партнеров об экономическом потенциале своих регионов и реализация задач в рамках проекта AGROCOMP.
Также в конференции приняли участие глава Делегации Европейского Союза в Узбекистане Эдуард Стипрайс, представители Торгово-промышленной палаты Узбекистана, Ассоциация торговых и промышленных предприятий Казахстана (АТПП) и посол Италии в Республики Узбекистан Андреа Бертоцци.