O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 19 iyundagi “Biznesning qonuniy manfaatlari davlat tomonidan muhofaza qilinishi va tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirish tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-5087-son Farmoni ijrosi yuzasidan shu yilning 28 iyulida O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida Xalqaro tijorat arbitraj sudi faoliyatini takomillashtirishga oid kompleks chora-tadbirlar tayyorlash bo‘yicha Ishchi guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda “O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tarkibida xorijiy investorlar, shuningdek, chet ellik hamkorlar bilan o‘zaro munosabatlarda milliy kompaniyalarning huquqlari va qonuniy manfaatlari ishonchli muhofaza qilishini ta’minlash bo‘yicha xalqaro tijorat arbitraj sudini tashkil etish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar” va “Xalqaro tijorat arbitraji to‘g‘risida”gi qonun loyihalari muhokama qilindi.
Hozirgi zamonda iqtisodiyotning jadal globallashuvi, xo‘jaliklararo, davlatlararo aloqalar rivojlanayotgan hamda mintaqaviy va xalqaro darajalarda qonunchilik bir xillashtirilayotgan sharoitlarda ham milliy, ham xalqaro darajalarda bozor munosabatlarining asosiy elementlaridan biri hisoblangan xalqaro tijorat arbitraji nizolarini hal etishning muqobil, suddan tashqari shakli sifatida tobora katta ahamiyat kasb etmoqda.
Yuqoridagilarni inobatga olib, qonun loyihasini kabul qilish zarurati quyidagilar bilan asoslanadi:
birinchidan, O‘zbekiston Respublikasida xalqaro tijorat arbitraj sudlarining faoliyatini tashkil etish va tugatish tartibini huquqiy tartibga solish, xalqaro arbitraj sudi faoliyatining asosiy printsiplarini belgilash;
ikkinchidan, xorijiy hamkorlar va xalqaro tijorat faoliyatining boshqa ishtirokchilari bilan nizoli yoki bahsli masalalarni hal qilishning harakatchan mexanizmlarini yaratish;
uchinchidan, nizolarni ko‘rishda xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarning sarf-xarajatlarini qisqartirish, arbitraj qarorlarini tan olish va ijro etish mexanizmlarini belgilash va shu asosda xalqaro shartnomalarning nizoli masalalarini hal qilishda mamlakatning mintaqadagi obro‘sini oshirish.
Qonun loyihasi 59 moddadan iborat bo‘lib, ularda quyidagi belgilangan:
-asosiy tushunchalar, xalqaro tijorat arbitraj sudida ko‘riladigan nizolar, arbitraj sudlari faoliyatini tashkil etish va tugatish tartibi va ularning hisobini yuritish.
Loyihada arbitraj sudlarining turlari (domiy faoliyat yurituvchi va muvaqqat) va arbitraj ish yurituvining printsiplari, vakolatli sudning arbitraj sudlari faoliyatiga aralashish chegarasi batafsil belgilangan;
-loyihada asosiy e’tibor arbitraj kelishuviga(yuzaga kelgan va yuzaga kelayotgan nizolarni arbitraj ish yurituviga taqdim etish huquqini beruvchi asosiy hujjat sifatida) qaratilgan. Uning shakllari, kelishuvni imzolash mexanizmlari va uning mazmuni batafsil yoritib berilgan;
-arbitrga qo‘yiladigan talablar, ularni saylash (tayinlash), rad etish va ularning vakolatlarini tugatish tartibi.
Masalan, loyiha 25 yoshdan kichik bo‘lmagan, nizoni xolis hal qilishni ta’minlashga qodir, bevosita yoki bilvosita nizoni hal etishdan manfaatdor bo‘lmagan va arbitraj kelishuvi tomonlaridan mustaqil hisoblangan shaxe arbitr etib saylanishi (tayinlanishi)ni nazarda tutmoqda;
-arbitraj ish yurituvi qoidalarini, arbitraj ish yurituvi joyi va uni o‘tkazish tilini aniqlash tartibi.
Shu tufayli nizolashuvchi tomonlar o‘z xohishlariga ko‘ra arbitraj ish yurituvi tili va joyini kelishishlari mumkin, aks holda ish yuritish tili va joyi arbitraj tomonidan mustaqil belgilanadi;
-da’vo arizasi, shuningdek, unga javob berish va qarshi da’vo berish tartibi;
-arbitraj sudi qarorini bekor qilish taraflardan biri tomonidan vakolatli sudgabu haqidagi da’vo arizasi kiritish orqali amalga oshirish tartibi, shuningdek, arbitraj qarorini bekor qilish oqibatlari;
-arbitraj sudi qarorini ixtiyoriy va majburiy ijro qilish, arbitraj sudi qarori bo‘yicha ijro varaqasi berish.
Bundan tashqari, qonun loyihasida arbitraj ish yurituvi va nizolarni hal qilishning sir saqlanishini, shuningdek, xalqaro tijorat arbitraji to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlikni ta’minlash bo‘yicha normalar ham alohida keltirilgan.

Международный коммерческий арбитраж как форма защиты предпринимательства
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 19 июня 2017 года №УП-5087 «О мерах по коренному совершенствованию системы содействия развитию предпринимательской деятельности и защиты законных интересов бизнеса» 28 июля текущего года в Торгово-промышленной палате Узбекистана проведено заседание Рабочей группы по подготовке и реализации комплекса мер о совершенствовании деятельности Международного коммерческого арбитражного суда.
Мероприятие прошло под председательством Первого заместителя председателя ТПП И.Жасимова.
На заседании обсудили проект «Комплекса мер по созданию в структуре Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан международного коммерческого арбитражного суда по обеспечению надежной защиты прав и законных интересов иностранных инвесторов, а также национальных компаний во взаимоотношениях с зарубежными партнерами» и законопроект «О международном коммерческом арбитраже».
В современном мире, в условиях быстро развивающейся глобализации экономики, развития межхозяйственных, межгосударственных связей и унификации законодательства на региональном и международном уровнях,  международный коммерческий арбитраж, как альтернативная внесудебная форма разрешения коммерческих споров приобретает все большее значение, являясь одним из основных элементов рыночных отношений, как на национальном, так и на международном уровнях.
Принимая во внимание вышеуказанное, необходимость принятия проекта Закона обусловлена следующими:
первое - правовая регламентация создания, деятельности и прекращения деятельности международных коммерческих арбитражных судов в Республике Узбекистан, определение основных принципов деятельности международного коммерческого арбитража;
второе - создание действенного механизма разрешения спорных вопросов с иностранными партнерами и другими участниками международных торгово-экономических отношений;
третье - сокращение издержек хозяйствующих субъектов при рассмотрении споров, регламентирование механизмов признания и исполнения арбитражных решений, и на этой основе, повышение репутации страны в регионе в рассмотрении спорных вопросов международных сделок.
Проект Закона состоит из 59 статьей, в которых определены:
- основные понятия, споры, разрешаемые международным коммерческим арбитражным судом, порядок образования, деятельности и прекращения арбитражных судов, ведение их учета.
При этом в проекте подробно приведены виды арбитражных судов (постоянно действующие и временные) и принципы осуществления арбитражных разбирательств, пределы вмешательства компетентного суда в деятельность арбитражных судов;
- в проекте особое внимание уделено арбитражному соглашению
(как основному документу, предоставляющему право на арбитражное
рассмотрение в арбитражных судах, возникших или возникающих споров)
с детальным описанием формы, механизма заключения такового соглашения,
а также его содержания;
- требования к арбитрам, порядки их избрания (назначения), отвода
и прекращения полномочий.
Например, проектом предусматривается, что арбитром может быть избрано (назначено) лицо не моложе двадцати пяти лет, способное обеспечить беспристрастное разрешение спора, прямо или косвенно не заинтересованное в исходе спора и являющееся независимым от сторон арбитражного соглашения;
- порядок определения правил арбитражного разбирательства,
места арбитражного разбирательства, язык его проведения.
При этом стороны разбирательства могут по своему усмотрению договориться о месте и языке арбитражного разбирательства, в отсутствие которых арбитражный суд самостоятельно определяет язык и место проведения разбирательства;
- порядок подачи искового заявления, а также предоставления
отзыва на него, встречного иска;
- отмена решения арбитражного суда, которое осуществляется путем подачи стороной арбитражного разбирательства соответствующего заявления в компетентный суд, а также последствия отмены арбитражного решения;
- добровольное и принудительное исполнение решения арбитражного суда, выдача исполнительного листа по решению арбитражного суда.
Кроме того, проектом закона отдельно приведены нормы по обеспечению конфиденциальности арбитражного разбирательства, разрешению споров, а также ответственность за нарушение законодательства о международном коммерческом арбитраже.
В ходе обсуждения члены Рабочей группы – видные ученые и арбитры международных коммерческих арбитражей в зарубежных странах высказали мнения с учетом мировой практики в области арбитражного разбирательства о необходимости по мере возможности сближения нормы проекта Закона к нормам Типового закона ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже, принятом 21 июня 1985 года (с изменениями, принятыми 7 июля 2006 года) Комиссией ООН по праву международной торговли и одобренном Генеральной Ассамблеей ООН.