Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori
Xususiy tadbirkorlik faoliyatini himoya qilishning huquqiy mexanizmlari va kafolatlarini yanada mustahkamlash, ularni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning yangi vositalarini yaratish, tadbirkorlik subyektlarining kredit resurslaridan foydalanishini kengaytirish, shu asosda yangi ish o‘rinlarini tashkil etishni rag‘batlantirish va respublika bank-moliya tizimi faoliyatini yanada takomillashtirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) davlat muassasasi shaklida tashkil etilsin va kichik tadbirkorlik subyektlariga quyidagi shaklda moliyaviy yordam ko‘rsatish uning asosiy vazifasi etib belgilansin:
a) kichik tadbirkorlik subyektlariga mazkur qarorda qayd etilgan maqsadlarga kredit ajratish uchun tijorat banklariga, jumladan, xorijiy kredit liniyalarini jalb qilish hisobidan resurslar ajratish;
b) kichik tadbirkorlik subyektlariga tijorat banklari kredit miqdorining 50 foizigacha, ammo 500 ming AQSh dollaridan ko‘p bo‘lmagan yoki unga ekvivalent hajmdagi kreditlari bo‘yicha kafil bo‘lish;
v) tijorat banklarining qiymati 1 million AQSh dollaridan oshmaydigan miqdordagi kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun quyidagi ekvivalentda kompensatsiya berish:
milliy valyutada – qayta moliyalashtirish stavkasidan oshmaydigan foiz stavkasida – O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qayta moliyalashtirish stavkasining 40 foizigacha bo‘lgan miqdorida;
xorijiy valyutada – tijorat banklari tomonidan belgilangan foiz stavkasining 40 foizi, ammo 3 foizdan ortiq bo‘lmagan miqdorda.
Jamg‘arma bosh bitimlar asosida tijorat banklari orqali milliy va xorijiy valyutada kichik tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlaydi va tijorat banklariga resurslarni taqdim etadi.
2. Quyidagilar Jamg‘arma resurs bazasining manbalari etib belgilansin:
Toshkent shahridagi Kichik sanoat zonalari kafolat jamg‘armasini va Kichik tadbirkorlikni rivojlantirish kafolat jamg‘armasini keyinchalik tugatish va ularning tegishli ravishda 50 million dollar hamda 100 milliard so‘m miqdoridagi pul mablag‘lari shaklida ushbu qarorning 1-ilovasida qayd etilgan tashkilotlar badallari hisobidan shakllantiriladigan Jamg‘armaning boshlang‘ich badali;
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining ushbu maqsadlar uchun har yili tasdiqlanadigan ajratmalar doirasidagi mablag‘lari, 2017-yilda Jamg‘arma resurs bazasini shakllantirish uchun – 100 milliard so‘m;
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki yillik sof daromadining O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetiga yo‘naltiriladigan qismi;
xalqaro moliya institutlari, xorijiy hukumat tashkilotlari va boshqa donorlarning Jamg‘arma zimmasiga yuklatilgan vazifalarni amalga oshirish uchun jalb etiladigan kreditlari (qarzlari) va grantlari;
Jamg‘armaning, jumladan, depozitlarni joylashtirish, kafolatlar berishdan tushadigan daromadlari, shuningdek, qonun hujjatlariga zid bo‘lmagan boshqa manbalar.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2018-yildan boshlab, O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan Jamg‘arma resurs bazasini to‘ldirish uchun har yili mablag‘ ajratishni ko‘zda tutsin.
3. Belgilansinki, Jamg‘arma tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha kafolat va kompensatsiyalar, shuningdek, tijorat banklariga quyidagi sohalarda loyihalar amalga oshirilishini moliyalashtirish uchun resurslar taqdim etadi:
qishloq xo‘jaligida, birinchi navbatda, energiya samaradorligi yuqori zamonaviy issiqxonalar qurish, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, quyonchilik, asalarichilik, uzumchilik va bog‘dorchilikni, shu jumladan, intensiv bog‘larni rivojlantirishga qaratilgan loyihalar;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash sohasida – meva-sabzavot mahsulotlarini saqlash bo‘yicha infratuzilma va ushbu mahsulotlarni transportirovka qilish bilan bog‘liq logistika markazlarini tashkil etish bo‘yicha loyihalar;
ko‘p kvartirali uylarda umumiy foydalaniladigan joylarni xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari va boshqaruv kompaniyalari tomonidan obodonlashtirish va ta’mirlash loyihalari;
tadbirkorlik faoliyatining O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi belgilaydigan boshqa yo‘nalishlaridagi loyihalar.
4. Quyidagilar:
Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasini boshqarish bo‘yicha kengash tarkibi (keyingi o‘rinlarda Jamg‘armani boshqarish bo‘yicha kengash) 2-ilovaga muvofiq;
Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasinining ijroiya direksiyasi tarkibi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Jamg‘armani boshqarish bo‘yicha kengashga, zarur hollarda, Jamg‘arma ijroiya direksiyasi tuzilmasiga boshqaruv xodimlari umumiy soni doirasida o‘zgartirishlar kiritish huquqi berilsin.
5. Jamg‘arma ijrochi direktori maqomiga ko‘ra mehnatga haq to‘lash shartlari, tibbiy va transport xizmatlari ko‘rsatish bo‘yicha vazir o‘rinbosariga tenglashtirilsin.
6. Jamg‘arma barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalar to‘lashdan ozod etilsin va bo‘shagan mablag‘lar uning resurs hamda moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga maqsadli yo‘naltirilsin.
7. Jamg‘armani boshqarish bo‘yicha kengash 2018-yilning 1-iyuliga qadar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga tarmoqlar va tadbirkorlik faoliyati yo‘nalishlarini yanada kengaytirish, shuningdek, Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan qo‘llab-quvvatlanadigan loyihalarni amalga oshirishga doir takliflar kiritsin.
8. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi bosma va elektron ommaviy axborot vositalarini keng jalb etgan holda, shu jumladan, Internet jahon axborot tarmog‘ida ushbu qaror maqsad va vazifalarini aholi hamda xususiy tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida muntazam va har tomonlama tizimli asosda yoritishni ta’minlasin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Markaziy banki, Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risidagi takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
10. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari D.A.Qo‘chqorov, Markaziy bank raisi M.B.Nurmurotov, Savdo-sanoat palatasi raisi A.I.Ikromov zimmasiga yuklansin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.MIRZIYOYEV
Toshkent shahri, 2017-yil 17-avgust
* * *
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining
“Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni
qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasini
tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga
SHARH
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq mamlakatimizda xususiy mulk manfaatlarini ishonchli himoya qilish, tadbirkorlik faoliyati uchun yanada qulay imkoniyatlar yaratish, davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish borasida aniq chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori ham xususiy tadbirkorlikni, avvalambor, mikrofirma va kichik korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirish, ularning jadal rivojlanishi uchun qo‘shimcha shart-sharoit yaratish, imkoniyatlarni kengaytirishga qaratilgan.
Qaror asosida tashkil etilayotgan Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi zimmasiga kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga har tomonlama ko‘mak berish maqsadida qator vazifalar yuklatilmoqda.
Jumladan, tijorat banklariga kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga kredit ajratish uchun milliy va xorijiy valyutada, xorijiy kredit liniyalarini jalb qilish hisobidan resurslar taqdim etiladi.
Jamg‘armaning tijorat banklari tomonidan berilayotgan kredit miqdorining 50 foizigacha (kredit miqdori 500 ming AQSh dollaridan ko‘p bo‘lmagan taqdirda) yoki unga ekvivalent hajmdagi kreditlari bo‘yicha kafil bo‘lishi belgilab qo‘yildi.
Shuningdek, jamg‘arma tomonidan tijorat banklari kreditlari bo‘yicha foizli xarajatlarni qoplash uchun kompensatsiya berish shaklida moliyaviy yordam ko‘rsatilishi ko‘zda tutilgan.
Ta’kidlash kerakki, bugungi kunda amaldagi ta’minotning cheklangan miqdori 100 ming AQSh dollariga teng hajmdagi mablag‘ni tashkil etadi. Ushbu mablag‘ miqdorini besh barobar ko‘paytirish, shubhasiz, tijorat banklari kreditlarini jalb etgan holda yirik loyihalarni amalga oshirish borasida qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha kafolat va kompensatsiyalar, tijorat banklariga esa quyidagi yo‘nalishdagi loyihalar bo‘yicha kredit ajratish uchun resurslar taqdim etadi:
qishloq xo‘jaligi sohasida, birinchi navbatda, energiya tejamkorligi yuqori zamonaviy issiqxonalar qurish, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, quyonchilik, asalarichilik, uzumchilik va bog‘dorchilikni, jumladan, intensiv bog‘larni rivojlantirish;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini, jumladan, intensiv bog‘larda yetishtirilgan mahsulotlarni qayta ishlash sohasida – ushbu mahsulotlarni saqlash bo‘yicha infratuzilma va transportirovka qilish bilan bog‘liq logistika markazlarini tashkil etish;
ko‘p qavatli uylar atrofidagi umumiy foydalanishga mo‘ljallangan joylarni xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari va boshqaruv kompaniyalari tomonidan obodonlashtirish va ta’mirlash;
tadbirkorlik faoliyatining O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi belgilaydigan boshqa yo‘nalishlari uchun.
Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasining ishonchli resurs bazasini ta’minlash, shuningdek, tadbirkorlik faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning yagona mexanizmini yaratish maqsadida qarorda Toshkent shahridagi Kichik sanoat zonalari kafolat jamg‘armasi va Kichik tadbirkorlikni rivojlantirish kafolat jamg‘armasini tugatish, ularga tegishli bo‘lgan 50 million AQSh dollari va 100 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘larini yangidan tuzilayotgan jamg‘arma hisobiga o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, qarorda davlat byudjetining ushbu maqsadlar uchun har yili tasdiqlanadigan ajratmalar doirasidagi mablag‘lari (2017-yilda – 100 milliard so‘m), O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki yillik sof daromadining Davlat byudjetiga yo‘naltiriladigan qismi, xalqaro moliya institutlari, xorijiy hukumat tashkilotlari va boshqa donorlarning Jamg‘arma zimmasiga yuklatilgan vazifalarni amalga oshirish uchun jalb etiladigan kreditlari (qarzlari) va grantlari hamda Jamg‘armaning depozitlarni joylashtirish, kafolatlar berishdan tushadigan daromadlari, shuningdek, qonun hujjatlariga zid bo‘lmagan boshqa manbalar Jamg‘arma resurslarining qo‘shimcha manbalari sifatida belgilandi.
Qabul qilingan ushbu qaror respublika bank-moliya tizimini yanada takomillashtirish, tadbirkorlik subyektlari faoliyatini moliyaviy himoya qilish va kafolatlarini ta’minlash, ularni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning yangi mexanizmlarini joriy qilish, biznes subyektlarining kredit resurslaridan samarali foydalanish imkoniyatini kengaytirish va shu asosda yangi ish o‘rinlarini tashkil etish hamda aholi hayot darajasini oshirishga xizmat qiladi.

О создании Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности
В целях дальнейшего укрепления правовых механизмов защиты и гарантий деятельности частного предпринимательства, внедрения новых инструментов их государственной поддержки, расширения доступа субъектов предпринимательства к кредитным ресурсам, стимулирования на этой основе создания новых рабочих мест и дальнейшего совершенствования деятельности финансово-банковской системы республики:
1.Создать Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Фонд) в форме государственного учреждения, определив его основной задачей предоставление субъектам малого предпринимательства финансовой поддержки в виде:
а) выделяемых ресурсов коммерческим банкам, в том числе за счет привлеченных иностранных кредитных линий, для последующего кредитования субъектов малого предпринимательства на цели, указанные в настоящем постановлении;
б) поручительства субъектам малого предпринимательства по кредитам коммерческих банков в размере до 50 процентов включительно от суммы кредита, но не более 500 тысяч долларов США или в их эквиваленте;
в) компенсации на покрытие процентных расходов по кредитам коммерческих банков, сумма которых не превышает 1 миллиона долларов США в эквиваленте:
в национальной валюте, с процентной ставкой, не превышающей ставки рефинансирования, – в размере до 40 процентов от ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан;
в иностранной валюте – в размере до 40 процентов от установленной коммерческими банками процентной ставки, но не более чем на 3 процентных пункта.
Финансовая поддержка субъектов малого предпринимательства и предоставление коммерческим банкам ресурсов осуществляется Фондом как в национальной, так и в иностранной валюте через коммерческие банки, на основе генеральных соглашений.
2. Определить источниками ресурсной базы Фонда:
первоначальный взнос в Фонд в виде денежных средств Гарантийного фонда малых промышленных зон в городе Ташкенте и Гарантийного фонда развития малого предпринимательства в размере 50 миллионов долларов и 100 миллиардов сумов соответственно, формируемый за счет взносов организаций, указанных в приложении №1 к настоящему постановлению, с последующим упразднением указанных фондов;
средства Государственного бюджета Республики Узбекистан, в пределах утвержденных ежегодных ассигнований на эти цели, а в 2017 году на формирование ресурсной базы Фонда – 100 миллиардов сумов;
часть ежегодной чистой прибыли Центрального банка Республики Узбекистан, направляемой в Государственный бюджет Республики Узбекистан;
кредиты (займы) и гранты международных финансовых институтов, иностранных правительственных организаций и других доноров, привлекаемых для реализации возложенных на Фонд задач;
доходы Фонда, в том числе от размещения депозитов, предоставления поручительств, а также другие источники, не противоречащие законодательству.
Министерству финансов Республики Узбекистан предусматривать начиная с 2018 года ежегодное выделение средств из Государственного бюджета Республики Узбекистан на пополнение ресурсной базы Фонда.
3. Установить, что Фонд предоставляет поручительство и компенсации по кредитам коммерческих банков, а также ресурсы коммерческим банкам для финансирования реализации проектов:
в сельском хозяйстве, в первую очередь направленных на создание современных энергоэффективных теплиц, развитие животноводства, птицеводства, рыбоводства, кролиководства, пчеловодства, виноградарства и садоводства, в том числе интенсивных садов;
в сфере переработки сельскохозяйственной продукции, создания инфраструктуры по хранению плодоовощной продукции и логистических центров, связанных с ее транспортировкой;
по обустройству и ремонту мест общего пользования в многоквартирных жилых домах, осуществляемых товариществами частных собственников жилья и управляющими компаниями;
в других направлениях предпринимательской деятельности, определяемых Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
4. Утвердить:
состав Совета по управлению Государственным фондом поддержки развития предпринимательской деятельности (далее – Совет по управлению Фондом) согласно приложению №2;
структуру Исполнительной дирекции Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности согласно приложению №3.
Предоставить Совету по управлению Фондом право, при необходимости, вносить изменения в структуру исполнительной дирекции Фонда в пределах общей численности управленческого персонала.
5. Приравнять исполнительного директора Фонда по статусу, условиям оплаты труда, медицинского и транспортного обслуживания к заместителю министра.
6. Освободить Фонд от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, с целевым направлением высвобождаемых средств на укрепление его ресурсной и материально-технической базы.
7. Совету по управлению Фондом в срок до 1 июля 2018 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по дальнейшему расширению отраслей и направлений предпринимательской деятельности, а также по реализации проектов, которые поддерживаются за счет средств Фонда.
8. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Узбекскому агентству по печати и информации обеспечить на системной основе регулярное и всестороннее освещение среди населения и субъектов частного предпринимательства целей и задач настоящего постановления с широким привлечением печатных и электронных средств массовой информации, включая во всемирной информационной сети Интернет.
9. Министерству финансов, Министерству экономики, Центральному банку, Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А., председателя Центрального банка Республики Узбекистан Нурмуратова М.Б., председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Икрамова А.И.
Президент Республики Узбекистан Ш. МИРЗИЁЕВ
Город Ташкент, 17 августа 2017 года.
* * *
КОММЕНТАРИЙ
к постановлению Президента Республики Узбекистан
«О создании Государственного фонда поддержки
развития предпринимательской деятельности»
В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в нашей стране проводится целенаправленная и масштабная работа по дальнейшему усилению защиты прав и приоритетной роли частной собственности, стимулированию развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
Принятое постановление Президента Республики Узбекистан «О создании Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности» направлено на дальнейшее усиление финансовой поддержки частного предпринимательства, прежде всего микрофирм и малых предприятий, создание благоприятных условий и расширение возможностей для ускоренного их развития.
Постановлением предусмотрено, что создаваемый Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности будет оказывать субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства финансовую поддержку в виде:
предоставления коммерческим банкам ресурсов как в национальной, так и в иностранной валюте, в том числе за счет привлеченных иностранных кредитных линий, для кредитования коммерческими банками субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства;
поручительства по кредитам коммерческих банков в размере до 50 процентов от суммы кредита, но не более 500 тысяч долларов США или в их эквиваленте;
компенсации на покрытие части процентных расходов по кредитам коммерческих банков.
Следует отметить, что на сегодняшний день действующий предельный размер обеспечения составляет сумму, эквивалентную 100 тысячам долларов США. Увеличение данной суммы в пять раз, безусловно, создаст дополнительные возможности для реализации крупных проектов с привлечением кредитов коммерческих банков.
Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности будет предоставлять поручительства и компенсации по кредитам коммерческих банков, а также предоставлять коммерческим банкам ресурсы для выделения кредитов по проектам:
в отрасли сельского хозяйства, в первую очередь направленным на создание современных энергоэффективных теплиц, развитие животноводства, птицеводства, рыбоводства, кролиководства, пчеловодства, овощеводства, виноградарства и садоводства, в том числе интенсивных садов;
в сфере переработки сельскохозяйственной продукции, в том числе выращенной на основе интенсивных садов, создания инфраструктуры по ее хранению и логистических центров, связанных с ее транспортировкой;
по обустройству и ремонту мест общего пользования в многоквартирных жилых домах, производимых товариществами частных собственников жилья и управляющими компаниями;
в других направлениях предпринимательской деятельности, определяемых решениями Кабинета Министров Республики Узбекистан.
В целях обеспечения надежной ресурсной базы нового фонда, а также создания единого механизма финансовой поддержки предпринимательской деятельности постановлением предусматривается передача ему средств Гарантийного фонда малых промышленных зон в городе Ташкенте в размере 50 миллионов долларов США и Гарантийного фонда развития малого предпринимательства в размере 100 миллиардов сумов с последующим упразднением указанных фондов.
Кроме того, в качестве дополнительных источников ресурсов фонда постановлением определены:
средства Государственного бюджета, в пределах утвержденных ежегодных ассигнований на эти цели, а в 2017 году – 100 миллиардов сумов;
часть ежегодной чистой прибыли Центрального банка Республики Узбекистан, направляемой в Государственный бюджет;
кредиты (займы) и гранты международных финансовых институтов, иностранных правительственных организаций и других доноров, привлекаемые для реализации возложенных на фонд задач;
доходы фонда, в том числе от размещения депозитов, предоставления поручительств, а также другие источники, не противоречащие законодательству.
Принятое постановление Президента Республики Узбекистан сыграет значительную роль в дальнейшем совершенствовании финансово-банковской системы республики, позволит обеспечить финансовую защиту и гарантии деятельности субъектов предпринимательства, внедрение новых механизмов их государственной поддержки, расширение доступа субъектов бизнеса к кредитным ресурсам и, на этой основе, окажет стимулирующее воздействие на создание новых рабочих мест и повышение уровня жизни населения.