O'zbekiston-Qozog'iston biznes-forumi
Joriy yilning 19 oktyabr kuni har yilgi O'zbekiston-Qozog'iston biznes-forumi va kooperatsiya birjasi bo'lib o'tdi.
Mazkur tadbirlarning tashkilotchilari sifatida o'zbek tomonidan O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, qozoq tomonidan esa - «KAZAKH INVEST» Milliy kompaniyasi hamda Qozog'iston Respublikasi Investitsiyalar va rivojlantirish vazirligi ishtirok etmoqda.
Tadbirda Qozog'istonning mashinasozlik, qurilish, oziq-ovqat, farmatsevtika, kimyo, qadoqlash, yengil sanoat kabi sohalarida faoliyat yuritayotgan 30 dan ortiq kompaniyasi qatnashadi.
Ushbu kompaniyalarning mahsulotlari yengil avtomobillar, elektr qozonlar, transformatorlar, metall cherepitsalar, alyumin profillar, sement, lak-bo'yoq materiallari, quvurlar va fitinglar, moy, un, shrot, muzlatilgan baliq, dori vositalari, kaustik soda va boshqalardan iborat.
Aytib o'tilgan tadbirlarni o'tkazishdan maqsad ikki davlat tadbirkorlari o'rtasida savdo aloqalarini yo'lga qo'yish va kengaytirishga ko'maklashish, yangi qo'shma korxonalarni ishga tushirish va ikki tomonlama mahsulot aylanmasini oshirishdan iborat.
Bugungi kunda O'zbekistonda Qozog'iston kapitali ishtirokidagi 200 dan ziyod kompaniya faoliyat yuritadi. O'tgan yil yakunlariga ko'ra davlatlar orasidagi mahsulot aylanmasining hajmi 2 mlrd. AQSH dollarini tashkil etdi. Tomonlar bu ko'rsatkichni 5 mlrd. AQSH dollariga yetkazishni ko'zlamoqda.
Qayd etish kerakki, shu yilning mart oyida Astanada hamda 16 sentyabrda Toshkentda bo'lib o'tgan ikkita biznes-forum yakunlari bo'yicha O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasida umumiy qiymati 1,2 mlrd. AQSH dollariga teng shartnomalar imzolandi.
O'zbekiston Respublikami va Qozog'iston Respublikasi o'rtasidagi hamkorlik ko'p asrlik do'stona qo'shnichilik, do'stlik va o'zaro hurmat an'analari bilan bog'langan ikki xalqning tub manfaatlariga xizmat qilib, iqtisodiy taraqqiyot sohasida yangi savdo yo'li yaratilishini nazarda tutadi. Ikki davlatning biznes doiralari o'rtasidagi aloqalar hamda madaniy-gumanitar munosabatlarning yanada kengayishi ikki davlatning qardosh xalqlari o'rtasidagi do'stlik hamda qo'shnichilikni mustahkamlashga qo'shimcha kuch bag'ishlaydi.
Biznes forum va kooperatsion birja doirasida AO "Alageum Electric" bilan xamkorlik memorandumi va TOO "Sieger WDF" bilan tovar yetkazib berish shartnomasi imzolandi.

Узбекско-Казахстанский бизнес-форум
Организаторами мероприятий с узбекской стороны выступают Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан, с казахстанской стороны – Национальная компания «KAZAKH INVEST» и Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
На мероприятии примут участие более 30 казахстанских компаний по направлениям машиностроительной, строительной, пищевой, фармацевтической, химической, упаковочной, легкой промышленности.
Продукциями данных компаний являются легковые автомобили, электрокотлы, трансформаторы, металлочерепица, алюминиевые профили, цемент, лакокрасочные материалы, трубы и фитинги, масло, мука, шроты, свежемороженая рыба, медикаменты, каустическая сода и другие.
Целью проведения мероприятия является содействие налаживанию и расширению торговых связей между предпринимателями двух стран, рост количества новых совместных предприятий и увеличение двустороннего товарооборота.
Сегодня в Узбекистане действуют свыше 200 компаний с участием казахстанского капитала. По итогам прошлого года объём товарооборота между странами составил 2 млрд долларов. Стороны планируют довести его до 5 млрд долларов.
Надо отметить, что Узбекистан и Казахстан по итогам двух бизнес-форумов, прошедших в Астане в марте и в Ташкенте 16 сентября, подписали контракты на общую сумму 1,2 млрд долларов США.
Сотрудничество между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан отвечает коренным интересам двух народов, связанных многовековыми традициями добрососедства, дружбы и взаимоуважения, предполагает создание нового торгового пути в экономическом развитии. Дальнейшее расширение контактов между бизнес кругами и культурно-гуманитарных связей задаст дополнительный импульс укреплению дружбы и добрососедства между братскими Народами двух стран.
В рамках бизнес форума и кооперационной биржи подписан меморандум о сотрудничестве АО "Alageum Electric", а также подписан контракт на поставку ТОО "Sieger WDF"