Buxgalterlar malakasini baholash tizimining taqdimoti
O'zbekistonda ixtiyoriy sertifikatlash dasturi - BIR.UZ buxgalterlar malakasini baholash tizimi yaratildi. Tashkilotchilar: O'zbekiston Savdo- sanoat palatasi, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Toshkent moliya instituti va «Norma» professional rivojlanish markazi.
BIR.UZ tizimi buxgalterlarga bilimlaridagi kamchiliklarni to'ldirish va o'z malakasini baholashga yordam beradi. Ish beruvchilarga esa o'z buxgalterlarini attestatsiyadan o'tkazish va biznesining hususiyatlariga muvofiq tarzda ularning malakasini oshirish, bo'sh lavozimlarga nomzodlarni tanlashga ko'mak beradi.
Respublikamizda shundoq ham buxgalterlarni sertifikatlashning milliy va xalqaro dasturlari (CAP, CIPA, CPA Eurasia, DipIFR va boshqalar) muvaffaqiyatli ishlab turgan bir paytda BIR.UZ tizimi nima uchun kerak? Bundan tashqari, buxgalteriya hisobi bo'yicha mutaxassislarni oliy va o'rta maxsus o'quv yurtlari, malaka oshirish markazlari tayyorlab turgan bo'lsa...
Oxirgi 10 yil mobaynida mamlakatimiz oliy o'quv yurtlari soliq solish bo'yicha 1600 dan ortiq va buxgalteriya hisobi bo'yicha 4350 mutaxassisni, o'rta maxsus o'quv yurtlari tegishli tarzda - 2100 va 115 000 mutaxassisni chiqardi. Mehnat bozoriga nodavlat ta'lim muassasalarida tayyorlangan o'n minglab buxgalterlar kirib keldi. Shuningdek NTMlar «Buxgalteriya hisobi to'g'risida»gi Qonunning yangi tahririda nazarda tutilgan buxgalteriya xodimlarining malakasini oshirishda faol ishtirok etishayotir.
Biroq ko'plab buxgalterlarning bilim darajasi milliy biznes talablariga javob bermaydi, bu ayniqsa jahon bozoriga integratsiyalashuv sharoitlarida ko'zga yaqqol tashlanadi. Buxgalterlarning bir qismi esa, soliq organlari tomonidan o'tkazilayotgan tekshiruvlarda ko'rinayotganidek, professional jihatdan umuman layoqatsizdir. Bu holat davlat manfaatlariga ham, biznes manfaatlariga ham putur yetkazadi.
BIR.UZ tizimi - bu o'ziga xos ta'lim resursi hisoblanadi.
U ikkita masalani hal etishga imkon beradi:
1. 9 mutaxassislik bo'yicha - kassirdan tortib bosh buxgaltergacha - «o'quv testi» servisi yordamida buxgalterlar malakasini oshiradi;
2. buxgalterlarning professional malaka darajasini malaka imtihonida baholaydi.
O'quv testi
O'quv testi 465 mavzu bo'yicha o'kuv materiallari va 3200 tadan ortiq testdan tarkib topgan. Agar buxgalter test savollariga javob berayotganda xatoga yul qo'ysa, tizim unga mazkur mavzu doirasida o'quv materialini ochib beradi.
O'quv testlarining mualliflari - «Norma» ekspertlari, respublika yirik kompaniyalarining amaliyotchi bosh buxgalterlari, TDIU va TMI o'qituvchilari, professional muharrirlar - buxgalteriyaning eng murakkab masalalarini oddiy tilda bayon etib berishgan. Amaliyotdan misollarni keltirib, ularning nozik jihatlarini bayon etishgan. Sxemalar chizishgan, xazilomuz rasm-illyustratsiyalar keltirishgan, «eslatma»larda eng muhim jihatlarni ajratib ko'rsatishgan.
Testlarni topshirishda urinib ko'rish imkoniyatlarining soni cheklanmagan: savollar ancha ko'p, ular o'zgarib turadi. Buxgalter o'quv materialini to'liq o'zlashtirib bo'lgandan keyingina testlarni topshirish mumkin bo'ladi.
Eng muhimi - testlarni, qancha vaqt kerak bo'lsa, shuncha vaqqt mobaynida, ishdan ajralmagan holda topshirish mumkin. Uyda dam olish kunlari, sutkaning istalgan vaqtida, agar internetga ulanadigan mobil qurilma bor bo'lsa, hatto poezdda ketayotganda xam testlarni yechib ketsa bo'ladi.
Testdan muvaffaqiyatli o'tilgach, buxgalter tanlangan malaka bo'yicha bilimlarini tasdiqlaydigan elektron sertifikatga ega bo'ladi. Bu sertifikatni og'ozga chiqarish, yoki agar zarurat bo'lsa, elektron shaklda rezyumega joylashtirsa bo'ladi.
«Qalin Qog'oz» ko'rinishidagi nufuzli hujjatni olish uchun esa bevosita imtihoni topshirishga to'g'ri keladi.
Malaka imtihoni
Bunday imtihon buxgalteriya kasbining har bir ixtisosligi bo'yicha bevosita o'tkaziladi va u 3 bosqichdan iborat bo'ladi: testlash, vaziyatli masalalarni yechish va birlamchi hujjatlar shakllarini to'ldirish.
Imtihon topshiriqlarining miqdori va murakkabligi ixtisoslikka bog'liqdir. Masalan, Bosh buxgalter attestatini olish uchun 2 imtihon kunlari mobaynida 80 ta testni topshirish, soliq oqibatlarini hisoblab chiqish va 20 tagacha xo'jalik operatsiyalarini hisobga olish hamda hisobot hujjatlarini to'ldirish kerak bo'ladi.

Презентация системы оценки квалификации бухгалтеров
В Торгово-промышленной палате состоялась презентация отечественной программы добровольной сертификации - Система оценки квалификации бухгалтеров BIR.UZ. В мероприятии приняли участие представители ТПП, Ташкентского государственного экономического университета, Ташкентского финансового института, Центра профессионального развития «Норма», а также практикующие бухгалтера и представители СМИ.
Внедрение Системы оценки квалификации бухгалтеров было начато в тестовом режиме с июля с.г. А уже с января 2018 года все желающие могут воспользоваться BIR.UZ в полном объеме. И мы надеемся, что в скором времени Система станет инструментом, который поможет повысить квалификацию большому количеству бухгалтеров.
Система BIR.UZ поможет бухгалтерам восполнять пробелы в знаниях и оценивать свой профессионализм. Работодателям — аттестовать своих бухгалтеров и повышать их квалификацию в соответствии с особенностями бизнеса, отбирать кандидатов на вакантные финансовые должности.
Зачем нужна Система BIR.UZ, если в республике и так уже успешно действуют Национальная и международные программы сертификации бухгалтеров (CAP, CIPA, CPA Eurasia, DipIFR и другие)? Кроме того, специалистов по бухучету готовят высшие и средние специальные учебные заведения, центры повышения квалификации...
За последние 10 лет ВУЗы страны выпустили более 1600 специалистов по налогообложению и 4350 - по бухгалтерскому учету, средние специальные-соответственно 2100 и 115 000 специалистов. На рынок труда вышли десятки тысяч бухгалтеров, подготовленные негосударственными образовательными учреждениями. Также НОУ активно задействованы в повышении квалификации финансовых работников, предусмотренной новой редакцией Закона «О бухгалтерском учете».
Однако уровень компетентности многих бухгалтеров не отвечает потребностям национального бизнеса, особенно в условиях его интеграции в мировой рынок. А часть из них, как свидетельствуют проводимые налоговыми органами проверки, вообще профессионально непригодна. Из - за этого страдают и государство, и бизнес.
Система BIR.UZ-это необычный образовательный ресурс.
Она позволяет решать две задачи:
1. повышать квалификацию бухгалтеров с помощью сервиса «обучающее тестирование» по 9 специализациям, от кассира до главного бухгалтера;
2. оценивать уровень их профессиональных компетенций на квалификационном экзамене.
Обучающее тестирование
Включает в себя учебные материалы по 465 темам и более 3200 тестов. Если бухгалтер ошибается, отвечая на тестовый вопрос, система открывает ему учебный материал по этой теме.
Авторы учебных текстов-эксперты «Нормы», практикующие главные бухгалтеры крупнейших компаний республики, преподаватели ТГЭУ и ТФИ, профессиональные редакторы - изложили самые сложные бухгалтерские вопросы простым человеческим языком. Нашли понятные примеры из практики и подробно расписали нюансы и сложности. Начертили схемы, нарисовали смешные картинки-иллюстрации, выделили самое важное в «запоминалках».
Количество попыток при сдаче тестов не ограничено: вопросы составлены с большим запасом, все время происходит их автоматическая ротация. Сдать тесты получится только после того, как бухгалтер реально усвоит учебный материал.
И самое главное - он можете это делать столько времени, сколько понадобится, без отрыва от производства. Дома, в выходные, в любое время суток, даже - в поездках, когда нужно скоротать время, если есть мобильное устройство с интернетом.
По итогам успешного тестирования бухгалтер получит электронный сертификат, подтверждающий знания в выбранной квалификации. Его можно распечатать, если нужно, или - приложить к резюме в электронном виде.
Чтобы получить красивые авторитетные «корочки», придется сдать очный экзамен.
Квалификационный экзамен.
Он проводится очно по каждой специализации бухгалтерской профессии и включает в себя 3 этапа: тестирование, решение ситуационной задачи и заполнение форм первичных документов.
Количество и сложность экзаменационных заданий зависят от специализации. Так, чтобы получить Аттестат главного бухгалтера, нужно в течение 2-х экзаменационных дней сдать 80 тестов, просчитать налоговые последствия и учесть до 20 реальных хозяйственных операций, заполнить несколько отчетных документов.