“O'zbekiston-Niderlandiya” Agro-Forumi
Joriy yilning 13-14 mart kunlari Niderlandiya Qirolligining so'nggi yillardagi O'zbekistonga eng yirik savdo missiyasi bo'lib o'tdi. Savdo missiyasida golland qishloq xo'jaligining turli sektorlariga mansub 35 ta yetakchi kompaniya ishtirok etdi.
Ushbu forumdan ko'zlangan asosiy maqsad Niderlandiya va O'zbekiston agrariylari o'rtasida yaqin ishbilarmonlik munosabatlarini o'rnatish, o'zbek fermerlari, kompaniyalari va qishloq xo'jaligi korxonalariga golland qishloq xo'jaligi kompaniyalari tomonidan taklif qilinayotgan zamonaviy texnologiyalar bilan tanishtirishdan iborat bo'ldi. Forumning dasturi Niderlandiyada urug'chilik, issiqxona tarmog'i, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini saqlash texnologiyalari, parrandachilik, sut beruvchi chorvani yetishtirish, yem ishlab chiqarish hamda agrokonsalting kabi sohalarda faoliyat yurituvchi kompaniyalarning taqdimotlarini qamrab oldi.
Aytish joizki, O'zbekiston va Niderlandiya qator sohalarda ajoyib hamkorlardir. Qishloq xo'jaligi borasida ikkala davlat ham qadimiy an'analarga boy hisoblanadi. Niderlaniyadagi kompaniyalarning katta guruhi tomonidan joriy yilda bo'lib o'tadigan Agroworld ko'rgazmasiga tashrif buyurish istagining bildirilgani biznesga doir manfaatdorlik va tayyorlik tezkor sur'atlarda o'sib borayotganidan dalolat beradi.
O'zbekistonning Belgiyadagi hamda Niderlandiyaning mamlakatimizdagi elchixonalari bergan ma'lumotlariga ko'ra, aksariyat kompaniyalar meva-sabzavot, jumladan issiqxona xo'jaliklari va kartoshka yetishtirish kabi sohalarga jalb etilgan. Ishtirokchi kompaniyalarning yana bir guruhi chorvachilik, xususan sut mahsulotlarini ishlab chiqarish va parrandachilik bilan shug'ullanadi. Agrar soha o'zbek-golland hamkorligining ustuvor yo'nalishi hisoblanadi. Ta'kidlanganidek, Niderlandiya tomonidan O'zbekiston davlat tuzilmalari, tadqiqot institutlari, xususiy sektori hamkorligida hamda xalqaro moliya institutlari ko'magida mamlakatimizdagi meva-sabzavot va chorvachilik sektorlarini yanada rivojlantirishga salmoqli hissa qo'shilishi mumkin.
Savdo missiyasi doirasida 14 mart kuni bo'lib o'tgan “O'zbekiston-Niderlandiya” Agro-Forumi davomida golland kompaniyalari o'zbekistonlik hamkasblariga urug'chilik, issiqxona tarmog'i, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini saqlash texnologiyalari, parrandachilik, sut beruvchi chorvani yetishtirish, yem ishlab chiqarish hamda agrokonsalting kabi sohalardagi eng yangi texnologiyalarga oid ma'lumotni yetkazdilar.
Shu kungacha golland kompaniyalarining yarmidan ko'pi Markaziy Osiyo davlatlarida qishloq xo'jalik texnologiyalarini muvaffaqiyatli joriy etgan bo'lib, O'zbekiston Respublikasining agrobiznes sohasidagi salohiyatini yuksak baholamoqda.
“Golland biznesi anchadan buyon O'zbekiston Respublikasi qishloq xo'jaligi sohasining salohiyati va ishbilarmonlik jozibadorligini o'rganishga qiziqish bildirib kelgan. Bugun biz sabzavotchilik, issiqxona tarmog'i, sut beruvchi chorvani yetishtirish, yem ishlab chiqarish va agrokonsalting sohalaridagi barcha yo'nalishlarni taqdim etuvchi 35 dan ortiq yirik golland kompaniyalarini olib keldik. Umid qilamizki, mazkur tashrif o'rtamizdagi uzoq muddatli o'zaro manfaatli hamkorlikning boshlang'ich nuqtasiga aylanadi”, - deya qayd etdi o'z nutqida Niderlandiya Qirolligining Moskvadagi elchixonasi qishloq xo'jaligi masalalari bo'yicha masalahatchisi Meuves Brauer.
Forum chog'ida Niderlandiya tomoni iqtisodiyotni isloh qilish va liberallashtirish bo'yicha O'zbekiston Respublikasida olib borilayotgan ishlar bilan tanishtirildi.
Xususan, O'zbekiston iqtisodiyotini liberallashtirish va investitsiyalarni jalb etish hamda xalqaro ishbilarmon faollikni oshirish uchun qulay sharoitni yaratishga qaratilgan o'zgarishlar alohida qayd etildi.
Tomonlar shuningdek, ikkala davlat ham qishloq xo'jaligi, chorvachilik, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish uchun salohiyatga ega ekanligini ta'kidladilar.
Shu bilan birga, Agro-Forum doirasida o'zbek va golland biznesmenlarining shaxsiy uchrashuvlari (V2V) ham bo'lib o'tdi. Tomonlar o'z bilimlari va tajribalari bilan almashib, O'zbekiston Respublikasida qishloq xo'jaligi va meva-sabzavot sektorlarini rivojlantirish ustida ishlashga kelishdilar.
Tadbir doirasida ishtirokchilar ochiq muloqot shaklida O'zbekiston va Niderlaniya o'rtasidagi o'zaro manfaatli va ko'p tarmoqli hamkorlikni yanada mustahkamlash bo'yicha yangi g'oyalar va tashabbuslarni muhokama qildilar.
Savdo missiyasining ishtirokchilari bo'lgan alohida golland kompaniyalari “Qishloq xo'jaligi”-“ AgroWorld Uzbekistan 2018” 13-O'zbekiston Xalqaro Ko'rgazmasida o'z stendlarini taqdim etdilar. O'zbekistondagi Agroworld ko'rgazmasi va Agroforumda ishtirok etayotgan golland kompaniyalari qariyb butun agrosanoat sohasini qamrab oladigan mahsulotlar va xizmatlarning keng ko'lamini taqdim etdilar.
Ko'rgazmaning rasmiy ochilish marosimida Niderlandiya Qirolligining Elchisi Rene Jons-Bos xonim ishtirok etdi.
Ma'lumot:
Niderlandiya aholisining soni 17 mln. odam. Mamlakatda gulchilik sektori yiliga 5,2 mlrd. yevroga teng ishlab chiqarish hajmini tashkil etadi. Meva-sabzavotchilik sohasidan yiliga 2,7 mlrd. yevro ishlanadi. Niderlandiyadan butun dunyoga meva-sabzavot mahsulotlarining eksporti hajmi 15,5 mln. yevroni tashkil etadi. Niderlandiya meva-sabzavot sektorida 400 ming odam band etilgan.
Bugungi kunda Niderlandiyaning issqixona ishlab chiqarishi ekspertlar tomonidan eng zamonaviy va talabga javob beradigan sifatida e'tirof etiladi. Bu holat mamlakatga, kichkina hududi va kam sonli aholisi bo'lishiga qaramay, agrosektorda xalqaro yetakchi bo'lib qolish imkonini beradi. Hozirda Niderlandiya qishloq xo'jaligi mahsulotlarini eksport qilish bo'yicha jahonda ikkinchi o'rinda turadi, o'simlikshunoslik sohasida esa yetakchi hisoblanadi.
Niderlandiya - seleksiya materiallarini ishlab chiqarish, qishloq xo'jaligidagi zamonaviy texnologiyalar, innovatsiyalar va ekspert tajribasi bo'yicha xalqaro yetakchidir. Mamlakatdagi qishloq xo'jaligining yuqori unumdorligi golland fermerlari, naslchilik xo'jaliklari, texnologiya ta'minotchilari, tadqiqot markazlari, oziq-ovqat mahsulotlariga ishlov berish kompaniyalari va hukumat o'rtasidagi o'zaro munosabatning noyob shakli bilan bog'liq. Doimiy investitsiyalar oqimi, yuksak innovatsiya va sheriklik tamoyillari - Niderlandiya butun dunyodagi hamkorlari bilan bo'lishishga tayyor bo'lgan o'ziga xos ekspertlik tajribasidir.
Gollandiya qishloq xo'jaligi sektori juda mahsuldor va innovatsion sanaladi. Umuman olganda urug'dan tortib to so'nggi iste'molchigacha bo'lgan jami agrosanoat zanjiri Niderlandiyada to'liq taqdim etilgan bo'lib, har bir segmentda xalqaro toifadagi kompaniyalar mavjud.
Qishloq xo'jaligi sohasi yuqori darajada mexanizatsiyalashgani bilan ajralib turadi. Qishloq xo'jaligida mehnatga layoqatli aholining faqat 2% band bo'lsada, sektor ham ishlab chiqarish sohasi, ham eksport uchun salmoqli qo'shimcha qiymatni hosil qiladi. Niderlandiya agrosanoat mahsulotlarini eksport qilish bo'yicha jahondagi ikkinchi yirik davlatdir.
Niderlandiya -  jahondagi 20-iqtisodiyot va Yevrohududdagi beshinchi eng yirik iqtisodiyotdir. Mamlakatda tarixan xalqaro savdoga yo'nalish olingan. Niderlandiya rivojlangan infratuzilmasi va zamonaviy texnologiyalari tufayli yuqori iqtisodiy ko'rsatkichlarga erishgan. Amsterdamdagi «Sxipxol» aeroporti - Yevropadagi eng muhim transport xablaridan biri sanaladi. Rotterdam porti Yevropadagi eng yirik portdir. Har yili Rotterdam portiga 140 000 kema (jumladan savdo kemalari) kiradi.
Niderlandiya Yevropaning transport va logistika darvozasi bo'lgani uchun doim chet ellik hamkorlar uchun jozibador bo'lib qoladi.

Агро-Форум «Узбекистан-Нидерланды»
При содействии Торгово-промышленной палаты Узбекистана 13-14 марта 2018 состоялась крупнейшая за последние годы торговая миссия Королевства Нидерландов в Республику Узбекистан. В торговой миссии приняли участие более 35 ведущих голландских компаний из разных секторов сельского хозяйства.
Основной целью форума является установление тесных деловых отношений между аграриями Нидерландов и Узбекистана, ознакомление узбекских фермеров, компаний и сельскохозяйственных предприятий с современными технологиями и продукцией, предлагаемых голландскими сельскохозяйственными компаниями. Программа форума включает презентации голландских компаний, работающих в таких сферах, как семеноводство, тепличная отрасль, технологии хранения сельскохозяйственной продукции, птицеводство, молочное животноводство, кормопроизводство, а также агроконсалтинг.
Узбекистан и Нидерланды, отличные партнеры во многих отношениях. Что касается сельского хозяйства, то обе страны богаты давними традициями. Большая группа компаний из Нидерландов, желающих посетить выставку Agroworld в этом году, демонстрирует, что заинтересованность и готовность к бизнесу растут очень быстрыми темпами.
По информации посольства Узбекистана в Бельгии, большинство компаний вовлечено в плодоовощную сферу, включая тепличные хозяйства и производство картофеля. Другая часть участвующих компаний занимаются животноводством, в частности производством молочной продукции и птицеводством. Аграрная сфера является приоритетным направлением узбекско-нидерландского сотрудничества. Как отмечается, Нидерланды совместно с государственными структурами Узбекистана, исследовательскими институтами, частным сектором и при поддержке международных финансовых институтов могут внести весомый вклад в дальнейшее развитие плодоовощного и животноводческого секторов нашей страны.
В рамках торговой миссии 14 марта состоялся Агро-Форум «Узбекистан-Нидерланды» в ходе, которого голландские компании поделились со своими узбекскими коллегами информацией о новейших современных технологиях в таких областях как семеноводство, тепличная отрасль, технологии хранения сельскохозяйственной продукции, птицеводство, молочное животноводство, кормопроизводство, а также агроконсалтинг.
Более половины голландских компаний уже успешно внедрили голландские сельскохозяйственные технологии в странах Центральной Азии и высоко оценивают потенциал Республики Узбекистан в сфере агробизнеса.
«Голландский бизнес давно высказывал интерес к изучению потенциала и деловой привлекательности сельскохозяйственного сектора Республики Узбекистан.  Сегодня мы привезли более 35 крупных голландских сельскохозяйственных компаний, представляющих все направления в сферах овощеводства, тепличной отрасли, молочного животноводства, кормопроизводства и агроконсалтинга. Надеемся, что этот визит станет отправной точкой нашего дальнейшего длительного взаимовыгодного сотрудничества» - отметил в своей речи советник по вопросам сельского хозяйства посольства Королевства Нидерландов в Москве Меувес Брауэр.
В ходе форума Нидерландская сторона была ознакомлена с проводимой в Республике Узбекистан работой по реформированию и либерализации экономики.
В частности, были отдельно отмечены изменения, направленные на либерализацию экономики Узбекистана и создание благоприятного климата для привлечения инвестиций и наращивания международной деловой активности.
Стороны также отметили, что страны имеют потенциал для развития сотрудничества в сфере сельского хозяйства, животноводства, переработки плодоовощной продукции
В рамках Агро-форума состоялись также  индивидуальные встречи  (В2В) узбекистанских и голландских бизнесменов. Стороны обменялись своими знаниями и опытом с узбекистанскими партнерами и договорились работать над развитием сельскохозяйственного и плодоовощного сектора в Республике Узбекистан.
В рамках мероприятия в форме открытого диалога участники обсудили новые идеи и инициативы по дальнейшему укреплению взаимовыгодного и многопланового сотрудничества Узбекистана с Нидерланды
Отдельные голландские компании, участники торговой миссии, также представили свои стенды на 13-й Узбекской Международной Выставке "Сельское хозяйство" – "AgroWorld Uzbekistan 2018". Голландские компании, участвующие в выставке Agroworld и в Агрофоруме, в Узбекистане, представили широкий спектр продуктов и услуг, охватывающих практически весь агропродовольственный сектор.
Справочная информация:
Население Нидерландов 17 млн человек. Сектор цветоводства в Нидерландах достигает объемов производства в денежном выражении равном 5,2 млрд евро в год. Плодоовощной сектор – 2.7 млрд евро в год. Объёмы экспорта плодоовощной продукции из Нидерландов по всему миру составляет 15,5 млн евро. В Нидерландах в плодоовощном секторе занято 400 тыс человек.
На сегодняшний день тепличное производство Нидерландов признается экспертами самым современными и востребованным. Это позволяет Нидерландам, несмотря на малую территорию и небольшую численность населения, оставаться мировым лидером в агросекторе. Сейчас Нидерланды второй по величине мировой экспортер сельскохозяйственной продукции, а также лидер и в области растениеводства.
Нидерланды – это мировой лидер в производстве селекционного материала, современных технологиях, инновациях и экспертном опыте в сельском хозяйстве. Высокая производительность сельского хозяйства в Нидерландах связана с уникальной формой взаимодействия между голландскими фермерами, племенными хозяйствами, поставщиками технологий, исследовательскими центрами, компаниями, занимающимися обработкой продуктов питания  и правительством. Постоянный поток инвестиций, высокая инновация и принципы партнерства – это тот уникальный экспертный опыт, которым Нидерланды готовы делиться со своими партнерами по всему миру.
Голландский сельскохозяйственный сектор является очень продуктивным и инновационным. В целом вся агропродовольственная цепочка от семян до конечного потребителя полностью представлена в Нидерландах, где в каждом сегменте присутствуют компании мирового класса.
Сектор сельского хозяйства отличается высоким уровнем механизации. В сельском хозяйстве трудоустроено только 2% трудоспособного населения, однако сектор производит значительную прибавочную стоимость,  как для продовольственного сектора, так и для экспорта. Нидерланды второй по величине экспортёр агропродовольственной продукции в мире.
Нидерланды – это 20я экономика мира и пятая крупнейшая экономика в Еврозоне. У страны исторически сложился фокус на международную торговлю.  Нидерландам удалось достичь высоких экономических показателей благодаря  развитой инфраструктуре и современным телекоммуникациям. Аэропорт Амстердама «Схипхол» - один из важнейших транспортных хабов в Европе. Порт Роттердама является крупнейшим в Европе. 140 000 судов ( в том числе торговых) заходят в порт Роттердама каждый год. Нидерланды это транспортные и логистические ворота в Европ, что делает страну привлекательной для иностранных партнеров.