TIJORAT ARBITRAJI VA HAKAMLIK MUHOKAMASI SOHASIDA XALQARO HAMKORLIK
2018 yil 15 martda O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj (hakamlik) sudining raisi Foziljon Otaxonov Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining katta yuridik maslahatchisi Aleksey Zverev va bankning boshqa vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Xalqaro tijorat arbitraj sudi va Hakamlik sudlarining tashkil qilinishi, ularning faoliyati hamda O'zbekiston Respublikasining “Xalqaro tijorat arbitraji to'g'risida”gi Qonuni loyihasi mazmun-mohiyati bilan mehmonlar tanishtirildi.
Evropa tiklanish va taraqqiyot banki vakillari nizolarni muqobil hal qilish usullarini keng targ'ib qilish, shuningdek hakamlik sudyalari va arbitrlar malakasini oshirish bo'yicha seminar-treninglar tashkil qilish, xalqaro tijorat arbitraji to'g'risidagi qonun qabul qilingandan keyin xalqaro konferensiya o'tkazish bo'yicha hamkorlik masalalarini muhokama qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Taraflar hamkorlikni ikkala tomon uchun ham manfaatli kelishuvlar doirasida davom ettirishga kelishib oldilar.

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ КОММЕРЧЕСКОГО АРБИТРАЖА И ТРЕТЕЙСКОГО РАЗБИРАТЕЛЬСТВА
15 марта 2018 года состоялась встреча председателя Международного коммерческого арбитражного (третейского) суда при Торгово-промышленной палате Узбекистана Фозилжона Отахонова с старшим юридическим советником Алексеем Зверевым и другими представителями Европейского банка реконструкции и развития.
В ходе встречи Ф.Отахонов проинформировал представителей банка об организации и деятельности Третейских судов и Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП РУз, а также о содержании проекта Закона Республики Узбекистан «О Международном коммерческом арбитраже».
Представители Европейского банка реконструкции и развития выразили о своей готовности детельного обсуждения вопросов по сотруничеству в сфере широкого разъяснения преимуществ альтернативного разрешения споров, организации тренингов в целях повышения квалификации арбитров и третейских судьей, а также после принятия закона о международном коммерческом арбитраже проведения международной конференции.
Стороны договорились продолжить консультации на уровне экспертов для проработки и согласования взаимоприемлемых и взаимовыгодных форм сотрудничества.