Toshkentda O'zbekiston-Polsha biznes-forumi o'tkazildi
Joriy yilning 7 iyun kuni O'zbekiston Savdo-sanoat palatasida Polsha Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o'rinbosari A.Papej boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan O'zbekiston-Polsha biznes-forumi o'tkazildi.
Polsha Respublikasi delegatsiyasi tarkibidan oziq-ovqat, qurilish, tibbiyot va biotexnologiya, muhandislik, elektrotexnika, qishloq-xo'jaligi sohalarda faoliyat olib boruvchi 20 ga yaqin yirik kompaniyalar vakillari o'rin olgan.
Ushbu uchrashuv o'zaro hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek qo'shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida chet el investitsiyalarini jalb qilish uchun qo'shimcha rag'bat sifatida xizmat qiladi.
Uchrashuvni tashkil etishdan ko'zlangan asosiy maqsad ikki davlat tadbirkorlari o'rtasida savdo aloqalari yo'lga qo'yilishi va kengayishini qo'llab-quvvatlash, yangi qo'shma korxonalar sonini hamda ikki tomonlama mahsulot aylanmasini oshirishdan iborat.
Uchrashuv davomida Polsha Repsublikasi delegatsiya vakillari O'zbekistonda iqtisodiyotning turli tarmoqlarini rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan ulkan islohotlar hamda mamlakatimizda investorlar va tadbirkorlar uchun yaratilgan qulay shart sharoitlar va imtiyozlarni yuqori baholab, bugungi davra suhbati O'zbekiston va Polsha ishbilarmon doira vakillari uchun o'zaro tajriba almashish imkoniyati berishini ta'kidlab o'tdilar.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar, amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, biznesni qo'llab- quvvatlash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning huquqiy himoya qilish, mamlakat iqtisodiyotining investitsion jozibadorligini oshirish, tashkil etilgan va faoliyat yuritayotgan EIZ da investorlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar.
Qayd etish kerakki, 2017 yilda ikki mamlakat o'zaro tovar aylanmasi qariyib 104,9 mln. AQSh dollarni, 2018 yilning oxirgi 4 oyi davomida ushbu ko'rsatgich 46,3 mln. AQSh dollarni tashkil qildi.
Bugungi kunda O'zbekiston Respublikasida Polsha investorlari ishtirokidagi 25 ta korxona faoliyat yuritmoqda. 2017 yilga kelib O'zbekiston Respublikasida 2 ta qo'shma korxona va 1 ta energetika, tekstil, farmatsevtika va chiqindilarini qayta ishlash kompaniyalari ochildi.
Uchrashuv so'ngida tomonlar o'zaro hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, qo'shma korxonalar sonini kengaytirish, investitsion loyihalarni amalga oshirish kabi masalalarini muhokama qilishdi.
Polsha Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o'rinbosari A.Papej ishtirokida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o'tkazildi.

Узбекско-Польский бизнес форум прошёл в Ташкенте
7 июня 2018 г. в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялся Узбекско-Польский бизнес форум с участием представителей Польской делегации во главе с заместителем министра иностранных дел А.Папежа.
В состав Польской делегации вошли около 20 крупных компаний занятые в сфере промышленности, строительства, подготовки специалистов в области медицины и биотехнологии, машиностроения, электротехники, оказания бизнес-услуг, сельскохозяйства а также бизнес-консультирования.
Целью проведения данной встречи являлось содействие налаживанию торговых связей между компаниями Узбекистана и Польши, проработка вопросов создания новых совместных предприятий и реализация новых инвестиционных проектов.
Представители деловых кругов Республики Польши подчеркнули положительную динамику экономического роста Узбекистана, приветствовали усилия правительства нашей республики по либерализации различных секторов экономики, созданию необходимых условий для иностранных инвесторов.
Также было отмечено, что данная встреча создаст возможность для обмена опытом и мнениями между деловыми кругами Республики Узбекистан и Республики Польши.
В ходе встречи представители делегации были ознакомлены с проводимыми в Узбекистане широкомасштабными экономическими реформами, принимаемыми мерами по либерализации экономики и валютного рынка, улучшению деловой среды, поддержке бизнеса, защите прав и законных интересов малого бизнеса и частного предпринимательства, повышению инвестиционной привлекательности экономики страны, а также условиями для иностранных инвесторов в действующих и вновь созданных СЭЗ.
Надо отметить, что по итогам 2017 г. товарооборот между странами составил около 104,9 млн.долл.США, только за 4 мес. 2018г. данный показатель составил 46,3 млн.долл.США.
В настоящее время в Узбекистане действуют 25 предприятий с участием польского капитала. В 2017г. в Узбекистане создано 2 СП и открыто 1 представительство польской компании в сфере энергетики, текстиля, фармацевтики и переработки твердых отходов.
По итогам встречи проведена кооперационная биржа в формате "B2B", где стороны обсудили приоритетные направления развития сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
В рамках встречи для представителей средств массовой информации был организован брифинг заместителя министра иностранных дел Республики Польши А.Папежа.