Masala 30 daqiqa ichida hal bo‘ladi
Termizda O‘zbekiston Respublikasi Adliya, Axborot va kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish vazirliklari, Savdo-sanoat palatasi hamkorligida o‘quv-amaliy seminari o‘tkazildi.
Huquqni muhofaza qilish, nazorat qiluvchi va sud organlari xodimlari, tadbirkorlar ishtirok etgan tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish yuzasidan ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rliklar yuksak samaralar berayotgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbarining 2015 yil 15 maydagi “Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni va 2015 yil 28 sentyabrdagi “Tadbirkorlik sub’ektlariga “Yagona darcha” tamoyili bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilayotir.
Surxondaryo viloyatida 10 ming 750 dan ortiq kichik biznes sub’ekti faoliyat yuritmoqda. 2015 yilning 9 oyida mazkur sektor tomonidan 391,9 milliard so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilgan. 40 ga yaqin yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan. Buning uchun tijorat banklari tomonidan 448,8 milliard so‘mlik kredit mablag‘lari ajratilgan.
Seminarda yuqoridagi farmon va qarorning mazmun-mohiyati, tadbirkorlik sub’ektlariga davlat xizmatlari ko‘rsatish tartib-taomillari, ushbu hujjatlar ijrosi doirasida tashkil etilgan “Yagona darcha” markazlarining faoliyati xususida atroflicha so‘z yuritildi.
– Tuman va shahar hokimliklari huzurida tashkil etilgan “Yagona darcha” markazlari 2016 yilning 1 yanvaridan tadbirkorlik sub’ektlariga o‘n olti turdagi davlat xizmatlarini ko‘rsatadi, – deydi Muzrabot tumani hokimligi huzuridagi “Yagona darcha” markazi rahbari Samandar Daminov. – Buning uchun markazlarda zarur sharoitlar yaratilib, ular malakali mutaxassislar bilan ta’minlandi. Davlat organlari bilan interaktiv aloqa qilish tizimi yaratildi. Endilikda xizmatimizdan foydalanish uchun kelgan tadbirkorlar o‘z arizasini 30 daqiqa ichida topshirish imkoniga ega bo‘ladi.

Проблема будет решена за 30 минут
В Термезе совместно с министерствами юстиции, по развитию информационных технологий и коммуникаций, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан был организован учебно-практический семинар.
На мероприятии, в котором приняли участие сотрудники правоохранительных, контролирующих и судебных органов, предприниматели, отмечалось, что уделяемое под руководством Президента нашей страны большое внимание развитию малого бизнеса и частного предпринимательства дает высокие результаты.
Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития " от 15 мая 2015 года, а также постановление "О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка оказания государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно»" от 28 сентября 2015 года служит поднятию этой работы на качественно новый уровень.
В Сурхандарьинской области ведут деятельность более 10750 субъектов малого бизнеса. За 9 месяцев 2015 года ими было произведено промышленной продукции на сумму 391,9 миллиарда сумов. Было освоено производство около 40 новых видов товаров. Для этих целей коммерческими банками был выделен кредит в объеме 448,8 миллиарда сумов.
На семинаре подробно говорилось о сути и значении вышеупомянутых указа и постановления, порядке и принципах предоставления государственных услуг субъектам предпринимательства, деятельности созданных в рамках этих документов центров "Одно окно".
- Центры "Одно окно", организованные при районных и городских хокимиятах, с 1 января 2016 года будут оказывать 16 видов государственных услуг субъектам предпринимательства, - говорит директор центра "Одно окно" при хокимияте Музрабадского района Самандар Даминов. - Для этого в них были созданы необходимые условия, они обеспечены квалифицированными специалистами. Создана система интерактивной связи с государственными органами. Теперь предприниматель имеет возможность подать заявление за 30 минут.