Kichik biznes – taraqqiyot va farovonlik omili
2015 yil 27 oktyabrda Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasi tomonidan e’lon qilingan «Biznesni yuritish 2016: tartibga solish sifati va samaradorligini baholash» hisobotida qulay ishbilarmonlik muhiti parametrlari bo‘yicha O‘zbekiston dunyoning 189 mamlakati orasida 87-o‘rinni egalladi.
Joriy yilda mamlakatimiz mazkur ro‘yxatda o‘z reytingini yaxshilash bo‘yicha eng yaxshi ko‘rsatkichga erishgan besh davlat qatoridan joy olgani Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida xususiy mulk va kichik biznesning iqtisodiyotdagi o‘rni va rolini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar berayotgan yuksak samaralardan dalolatdir.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligida tashkil etilgan matbuot anjumanida bular alohida qayd etildi.
Iqtisodiyotni modernizatsiyalash va diversifikatsiyalash jarayonlarida xususiy sektorni jadal rivojlantirish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar rivojlanishning «o‘zbek modeli» asoslaridan biridir. 2015-2019 yillarda iqtisodiyotni yanada isloh qilish, tarkibiy o‘zgartirish va diversifikatsiyalash dasturi islohotlarning yangi davrini boshlab berdi.
Davlatimiz rahbarining 2015 yil 15 maydagi «Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni bilan tasdiqlangan chora-tadbirlar dasturida bu boradagi vazifalar aniq belgilab berilgan. Jumladan, xususiy mulk va tadbirkorlikning jadal rivojlanishi uchun zarur sharoit va imkoniyatlar yaratish, ularni tashkil etish va faoliyatini yo‘lga qo‘yish tartibini yanada soddalashtirish, ma’muriy va jinoyat qonunchiligini liberallashtirish hisobidan tadbirkorlikka yanada keng erkinlik berishga alohida e’tibor qaratilgan.
Dasturni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tovar-xomashyo birjasining maxsus axborot portali vositasida o‘tkaziladigan elektron savdolar orqali tadbirkorlik sub’ektlaridan birlamchi ehtiyojdagi tovar va xizmatlar bo‘yicha davlat xaridlarini amalga oshirishda soddalashtirilgan tartib joriy qilindi, eksport-import operatsiyalarini amalga oshirishda talab etiladigan hujjatlarning aniq ro‘yxati tasdiqlanib, unda nazarda tutilmagan hujjatlarni talab qilish taqiqlandi, yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat yuritadigan yakka tartibdagi tadbirkorlarga faoliyatning amalga oshiriladigan turiga bog‘liq holda uch nafargacha ishchi yollash huquqi berildi.
Prezidentimizning 2015 yil 28 sentyabrdagi «Tadbirkorlik sub’ektlariga «yagona darcha» tamoyili bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq 2016 yilning 1 yanvaridan boshlab 16 turdagi davlat xizmatlari tuman va shahar hokimliklari huzuridagi tadbirkorlik sub’ektlarini ro‘yxatdan o‘tkazish inspektsiyalari negizida tashkil qilinadigan tadbirkorlik sub’ektlariga «yagona darcha» tamoyili bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatish markazlari orqali amalga oshiriladi.
2015 yilning 1 iyulidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi tomonidan davlat, huquqni muhofaza qilish va nazorat qiluvchi organlarning biznes tuzilmalari faoliyatiga asossiz aralashish, tadbirkorlik faoliyatiga to‘sqinlik qilish va mulkdorlar huquqlarining buzilishi bilan bog‘liq murojaatlarni uzluksiz qabul qilish tizimi joriy etildi.
2015 yil 20 avgustdagi «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga xususiy mulkni, tadbirkorlik sub’ektlarini ishonchli himoya qilishni yanada kuchaytirishga, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etishga qaratilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni tadbirkorlik faoliyatining deyarli barcha jihatlariga daxldor qirqdan ziyod hujjatga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilishiga huquqiy asos bo‘ldi.
Tadbirda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasida o‘tkazilayotgan so‘rovlar ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilashda muhim omil bo‘layotgani ta’kidlandi.

Малый бизнес – фактор развития и процветания
В объявленном 27 октября 2015 года рейтинге Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса 2016: оценка качества и эффективности регулирования» Узбекистан по параметрам комфортности деловой среды занял 87-е место среди 189 стран.
В 2015 году наша страна вошла в пятерку стран, достигших положительного улучшения своих показателей в этом рейтинге, что свидетельствует об эффективности проводимых под руководством Президента Ислама Каримова широкомасштабных реформ по повышению роли и значения частной собственности и малого бизнеса в экономике.
Это особо отмечалось на пресс-конференции, организованной в Министерстве экономики Республики Узбекистан.
Принимаемые меры по динамичному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства в процессе модернизации и диверсификации экономики составляют одну из основ «узбекской модели» развития. Программа дальнейшего реформирования, структурных преобразований и диверсификации экономики на 2015-2019 годы послужила началом нового этапа реформ.
Задачи в этом направлении определены в программе мер, утвержденной Указом главы нашего государства «О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития» от 15 мая 2015 года. В частности, особое внимание уделено вопросам создания необходимых условий и возможностей для ускоренного развития частной собственности и предпринимательства, дальнейшего упрощения порядка организации и налаживания деятельности субъектов бизнеса, предоставления субъектам предпринимательства еще большей свободы путем либерализации административного и уголовного законодательства.
В рамках реализации программы внедрен упрощенный порядок государственных закупок товаров и услуг первой необходимости у субъектов предпринимательства через электронные торги на специальном информационном портале Товарно-сырьевой биржи Республики Узбекистан, утвержден конкретный перечень документов, требуемых для осуществления экспортно-импортных операций, запрещено требовать документы, не предусмотренные данным перечнем, индивидуальным предпринимателям, действующим без образования юридического лица, предоставлено право нанимать до 3 работников в зависимости от вида деятельности.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны от 28 сентября 2015 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка оказания государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно» с 1 января 2016 года 16 видов государственных услуг будут оказываться едиными центрами по оказанию государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно», создаваемыми на базе инспекций по регистрации субъектов предпринимательства при хокимиятах районов и городов.
С 1 июля 2015 года Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан внедрена система круглосуточного приема обращений по вопросам необоснованного вмешательства государственных, правоохранительных и контролирующих органов в деятельность бизнес-структур, воспрепятствования предпринимательской деятельности и нарушения прав собственников.
Согласно принятому 20 августа 2015 года Закону «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее усиление надежной защиты частной собственности, субъектов предпринимательства, снятие преград для их ускоренного развития» внесены изменения и дополнения в более чем 40 законодательных актов, затрагивающих почти все аспекты предпринимательской деятельности.
На мероприятии отмечалось, что проводимые опросы среди представителей малого бизнеса и частного предпринимательства показывают улучшение деловой среды в нашей стране.