Turizm sohasida bo'lib o'tadigan birinchi Xalqaro investitsion forumga taklif etamiz!
Jahonda turizmga davlatni rivojlantirishning muhim ijtimoiy-iqtisodiy sohasi sifatida qaralib, bu soha unga bog'liq barcha infratuzilma sohalariga o'z ijobiy ta'sirini ko'rsatmoqda. Turizm yuqori darajada rivojlangan transport, xizmat ko'rsatish va ijtimoiy sohalarni qamrab olib, u iqtisodiyotning yuqori daromadli sohasiga aylangandir.
Ma'lumki, O'zbekiston boy madaniy-tarixiy meros va tabiiy boyliklarga ega bo'lib, yurtimizda turizmni yanada rivojlantirish uchun foydalanilmagan ulkan salohiyat va imkoniyatlar mavjud.
Turizmni rivojlantirish sohasidagi xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ushbu sohaga to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalarni jalb etish, salohiyatli investorlar va turistlar o'rtasida yurtimizning turistik salohiyatini namoyon etish maqsadida 2018 yil 19-21 noyabr kunlari Toshkent shahrida turizm sohasida birinchi Xalqaro investitsion forum bo'lib o'tadi.
Turizm sohasida birinchi Xalqaro investitsion forumning tashkilotchilari O'zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi, O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo'yicha davlat qo'mitasi, O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va chet eldagi elchixonalar, O'zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi hamda O'zbekiston Savdo-sanoat palatasidir.
Forumda xalqaro moliya institutlari vakillari, Yevropa va Osiyo mamlakatlari investorlari, xalqaro sayyohlik tashkilotlari, yetakchi sayyohlik kompaniyalari, soha mutaxassislari, shuningdek, respublikamizning sayyohlik kompaniyalari rahbarlari ishtirok etishi kutilmoqda.
Tadbirda mehmonxonalar va restoranlar, muzeylar, sug'urta kompaniyalari, transport va logistika, madaniy–ko'ngil ochar maskanlari o'z xizmatlarini ko'rsatadilar.
Forum quyidagilarni o'z ichiga qamrab oladi:
- forum ishtirokchilariga mamlakatning sayyohlik salohiyati, ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, shu jumladan xo'jalik yurituvchi sub'ektlar uchun taqdim etiladigan imtiyozlar haqida ma'lumot beriladi;
- forum ishtirokchilariga sayyohlik sohasidagi investitsion loyihalar bilan
tanishtirish, shu jumladan, «Chorvoq» erkin turistik zonasi, «Samarkand city» va «Qadimiy Buxoro» turistik zonalari, shuningdek, Surxondaryo viloyatida kichik sayyohlik hududlari to'g'risidagi ma'lumotlarni taqdim etish;
- investitsiyalarni jalb qilish uchun potensial bo'lgan turizm infratuzilmasi ob'ektlarini yaratish bo'yicha loyihalar bilan tanishish uchun forum ishtirokchilari respublikamiz viloyatlariga tashrif buyurishlari rejalashtirilgan;
- respublikamizdagi sayyohlik industriyasini yanada rivojlantirish, turistik faoliyat sub'ektlari, shu jumladan xorijiy investorlar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni yo'lga qo'yish masalalarini muhokama qilish maydonchasini yaratish mo'ljallangan;
- forum ishtirokchilari bilan aniq natijalar, shartnomalar va loyihalarni amalga oshirish ko'zda tutilgan.

В современном мире туризм рассматривается как социально-экономическое явление, оказывающее прямое и опосредованное влияние на развитие всей связанной с ним инфраструктуры. Туристская сфера основывается на высоком уровне развития транспорта, социальной сферы и сферы услуг, что, в конечном счете, превращает его в высокодоходную отрасль экономики. Узбекистан обладая богатым культурно-историческим наследием и природными богатствами имеет огромный неиспользуемый потенциал и резервы для дальнейшего развития туризма.
В целях расширения международного сотрудничества в сфере развития туризма, привлечения прямых инвестиций в данную сферу, пропаганды туристского потенциала страны среди потенциальных инвесторов и туристов 19 - 21 ноября 2018 года в городе Ташкенте проводится первый Международный инвестиционный форум в сфере туризма.
Организаторами Первого международного инвестиционного форума в сфере туризма выступают Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, Государственный комитет Республики Узбекистан по инвестициям, Министерство иностранных дел Республики Узбекистана и Посольства Республики Узбекистана за рубежом, Министерство внешней торговли, Торгово-промышленная палата Узбекистана.
На Форуме ожидается участие инвесторов из стран Европы и Азии, представителей международно-финансовых институтов, зарубежных потенциальных инвесторов, международных организаций туристской сферы, ведущих туристических компаний, экспертов и специалистов в данной сфере, руководителей крупных отечественных и зарубежных компаний.
На мероприятии свои услуги представят гостиницы и рестораны, музеи, страховые компании, транспортно-логистическая сфера, культурно-развлекательные заведения.
В рамках Форума предусматриваются:
- предоставление участникам Форума информации о туристском потенциале страны, реформах, осуществляемых в данной сфере, в том числе предоставленных для субъектов предпринимательства льготах и преференциях;
- ознакомление участников Форума с инвестиционными проектами в сфере туристской индустрии, в том числе представление информации о свободной туристской зоне «Чарвак», туристских зонах «Samarkand city» и «Кадимий Бухоро», а также малых туристских зонах в Сурхандарьинской области;
- организация посещения участниками Форума регионов страны для ознакомления с проектами по созданию объектов туристской инфраструктуры, потенциальными для привлечения инвестиций, непосредственно на местах;
- создание площадки для обсуждения вопросов дальнейшего развития туристской отрасли страны, налаживания сотрудничества с субъектами туристской деятельности, в том числе с зарубежными инвесторами и международными организациями.
- достижение с участниками Форума конкретных результатов, договоренностей и твердых контрактов по реализации проектов.
Участие в мероприятии бесплатное, желающим необходимо зарегистрироваться, заполнив анкету https://goo.gl/G6oQZt