Shvetsiya kompaniyalari O'zbekiston bozoriga intilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va “Business Sweden” Shvetsiya savdo va investitsiyalar kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda ikki mamlakatning iqtisodiyot, geologiya va mineral resurslar, axborot texnologiyalari, mashinasozlik, energetika kabi sohalari bo'yicha mas'ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari vakillari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o'rinbosari Shuhrat Vafoev, “Business Sweden” savdo va investitsiyalar kengashining Yevroosiyo bo'yicha direktori Andreas Giallourakis O'zbekiston bilan Shvetsiya o'rtasidagi hamkorlik imkoniyatlari oshib borayotganini ta'kidladi.
– Ikkinchi bor o'tkazilayotgan O'zbekiston – Shvetsiya biznes-forumi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi, – deydi Shvetsiya Qirolligining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Ingrid Tersman. – Forumda ishtirok etayotgan Shvetsiyaning o'nga yaqin yetakchi kompaniyasi O'zbekistonga tog'-kon sanoati, transport, energetika, axborot-kommunikatsiya kabi sohalar bo'yicha o'z xizmat va mahsulotlarini taqdim etish istagida.
Biznes-forumda O'zbekiston bilan Shvetsiya o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. O'zbekistonning geologiya va mineral resurslar, energetika, transport infratuzilmalari, savdo-sanoat, ta'lim sohalari bo'yicha imkoniyatlari haqida ma'lumot berildi. Shvetsiyaning “ADB Safegate”, “Scania”, “Ericsson”, Alfa Laval Potok”, “Sandvik”, “EF Education First” kabi kompaniyalari taqdimotlar o'tkazdi.
– Kompaniyamiz avtobuslar, tog'-kon sanoatiga mo'ljallangan yuk avtomobillari ishlab chiqaradi, – deydi “Scania” kompaniyasi vakili Artur Shafran. – 2012 yildan buyon Navoiy kon-metallurgiya kombinati bilan hamkorlik qilamiz. Niyatimiz ana shunday hamkorlarni ko'paytirish.
Forum doirasida O'zbekiston Xalq ta'limi vazirligi va Shvetsiyaning “EF Education First” kompaniyasi o'rtasida o'zaro hamkorlik memorandumi imzolandi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasida "G2B” va “B2B” formatli uchrashuvlar bo'lib o'tdi.

Шведские компании стремятся вести бизнес в Узбекистане.
В мероприятии, организованном при сотрудничестве Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Шведского торгового и инвестиционного совета “Business Sweden”, участвовали представители министерств и ведомств, компаний и концернов обеих стран, ответственных за сферы экономики, геологии и минеральных ресурсов, информационных технологий, машиностроения, энергетики.
Заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Шухрат Вафоев, директор Шведского торгового и инвестиционного совета “Business Sweden” по Евроазии Андреас Гиаллоуракис отметили расширение возможностей сотрудничества между Узбекистаном и Швецией.
– Проводимый во второй раз Узбекско-шведский бизнес-форум будет способствовать развитию торгово-экономического сотрудничества, – говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Швеция в Узбекистане Ингрид Терсман. – Участвующие в форуме порядка десяти ведущих шведских компаний намерены предоставить Узбекистану свои услуги и продукцию в таких сферах, как горнорудная промышленность, транспорт, энергетика, информационно-коммуникационные технологии.
В ходе бизнес-форума состоялся обмен мнениями по поводу перспектив торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Швецией. Дана информация о возможностях Узбекистана в сферах геологии и минеральных ресурсов, энергетики, транспортной инфраструктуры, торговли, промышленности и образования. Состоялись презентации шведских компаний “ADB Safegate”, “Scania”, “Ericsson”, “Alfa Laval Potok”, “Sandvik”, “EF Education First”.
– Наша компания производит грузовые автомобили, предназначенные для горнорудной промышленности, – говорит представитель компании “Scania” Артур Шафран. – С 2012 года мы сотрудничаем с Навоийским горно-металлургическим комбинатом. Мы намерены расширить подобные связи сотрудничества.
В рамках форума между Министерством народного образования Республики Узбекистан и шведской компанией “EF Education First” был подписан меморандум о сотрудничестве. Между деловыми кругами обеих стран состоялись встречи в форматах "G2B” и “B2B”.