Shaharda sanoat ishlab chiqarishi, xizmat ko'rsatish va servis tarmog'ini rivojlantirish, tadbirkorlik va hunarmandchilik borasida boshqalarga ibrat bo'layotgan 90 nafar ishbilarmon qatnashgan tanlovda eng yaxshilar e'tirof etilib, tanlovning viloyat bosqichiga yo'llanma oldi.
“Samarqand YevroAziya tekstil” mas'uliyati cheklangan jamiyati direktori Asliddin Salohiddinov “Sanoat sohasida yilning eng yaxshi tadbirkori” deb topildi.
– Korxonamizda asosan erkaklar ko'ylagi, choyshablar va turli xil matolar ishlab chiqaramiz, – deydi “Samarqand YevroAziya tekstil” mas'uliyati cheklangan jamiyati menejeri Jasur G'aniev. – Mahsulotlarimiz ko'proq xorijga eksport qilinadi. Yaqinda korxonamizga 100 million dollar miqdorida investitsiya kiritib, Xitoydan yangi, zamonaviy uskunalar keltirdik va 400 ga yaqin ish o'rinlari yaratdik. Markaziy Osiyoda yagona bo'lgan bu texnologiya mato sifatini yaxshilab, chidamliligini oshiradi. Natijada qisqa vaqtda yaqin va uzoq chet davlatlarga 100 ming dollarlik mahsulot eksport qildik.
Tanlovda “Yilning eng yaxshi yosh tadbirkori” yo'nalishida birinchilik “Amonov mebel tekstil” oilaviy korxonasi rahbari Shahram Amonovga nasib etdi. INNOVA “VRSUS Medisal” mas'uliyati cheklangan jamiyati direktori Sherzod Muhiddinov “Xizmat ko'rsatish sohasida yilning eng yaxshi tadbirkori”, yakka tartibdagi tadbirkor Savlat Rahmonov “Yilning eng yaxshi hunarmandi” yo'nalishlarida g'oliblikni qo'lga kiritdi.
Bundan tashqari, bir qator qo'shimcha nominatsiyalar bo'yicha ham g'oliblar aniqlanib, tashkilotchilar tomonidan rag'batlantirildi.
Tanlovning tuman, shahar bosqichini 15 mayga qadar yakunlash, viloyat bosqichini esa joriy yilning 8 iyun kuni Samarqand shahridagi Alisher Navoiy nomli markaziy istirohat bog'ida o'tkazish rejalashtirilgan.

Состоялся Самаркандский городской этап традиционного смотра-конкурса на приз Президента.
В нем приняли участие 90 предпринимателей, добившихся весомых результатов в промышленном производстве, предоставлении услуг, ремесленничестве. Лучшие из них получили путевки на областной этап конкурса.
Победителем в номинации “Лучший предприниматель в сфере промышленности“ стал директор ООО “SAMARKAND EUROASIA TEXTILE” Аслиддин Салохиддинов.
– Мы занимаемся пошивом мужских рубашек, простыней и производством различных видов тканей, – сказал менеджер ООО “SAMARKAND EUROASIA TEXTILE” Жасур Ганиев. – Основную часть продукции экспортируем. Недавно за счет инвестиций в объеме 100 миллионов долларов закупили в Китае современное оборудование, создали около 400 рабочих мест. При помощи установленной технологии – пока единственной в Центральной Азии – достигаются высокое качество и прочность тканей. За короткое время экспортировали продукцию в ближнее и дальнее зарубежье на 100 тысяч долларов.
В номинации “Лучший молодой предприниматель года” удостоен приза руководитель семейного предприятия “Амонов мебель текстиль” Шахрам Амонов. Директор клиники “INNOVA” ООО “VERSUS Mediсal” Шерзод Мухиддинов победил в номинации “Лучший предприниматель года в сфере услуг”, частный предприниматель Савлат Рахмонов – в номинации “Лучший ремесленник года”.
Также были определены и награждены подарками организаторов победители ряда дополнительных номинаций.
Планируется, что районные, городские этапы конкурса будут завершены до 15 мая, областной этап будет проводиться 8 июня в центральном парке имени Алишера Навои города Самарканда.