O'z SSP da O'zbekiston – Rossiya ishbilarmonlari biznes-forumi bo'lib o'tdi.
“Rossiya tayanchlari” Umumrossiya kichik va o'rta tadbirkorligi jamoatchilik tashkiloti vasiylik kengashi raisi Sergey Borisov boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida 27 may kuni O'zbekiston – Rossiya ishbilarmonlari biznes-forumi bo'lib o'tdi.
Forumning ochilishida O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi birinchi o'rinbosari Islom Jasimov Rossiya O'zbekistonning savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy sohalar bo'yicha ishonchli hamkori ekani, ikki davlat rahbarlarining muntazamlik kasb etgan muloqotlari tufayli strategik sheriklik munosabatlari yangi bosqichga ko'tarilganini ta'kidladi. Oliy darajadagi tashriflar chog'ida erishilgan kelishuvlar barcha yo'nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish imkonini berayotgani qayd etildi.
Tadbirda Rossiyaning turizm va mehmonxona xo'jaligi, qurilish materiallari ishlab chiqarish, qishloq xo'jaligi kabi sohalarga ixtisoslashgan kompaniyalari O'zbekistonda o'z faoliyatini tashkil etish va rivojlantirish bo'yicha hamkorlikka tayyor ekanini bildirdi.
S.Borisov mamlakatimizda amalga oshirilayotgan “Har bir oila – tadbirkor” Davlat dasturiga yuqori baho berdi. Mazkur dastur ijrosi bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar va to'plangan milliy tajriba bilan yaqindan tanishish istagida ekanini qayd etdi.
– Ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini amaliy mazmun bilan boyitishga qaratilgan mazkur tashrif O'zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi tashabbusi bilan tashkil etildi, – deydi S.Borisov. – O'zbekiston diplomatlarining mamlakat iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalarni jalb etish borasidagi ushbu intilishlari rossiyalik elchilar uchun ham namuna ekanini qayd etish joiz.
Tadbirda mamlakatimiz investitsiyaviy salohiyati va “Rossiya tayanchlari” Umumrossiya kichik va o'rta tadbirkorligi jamoatchilik tashkiloti faoliyatiga bag'ishlangan taqdimotlar namoyish etildi.
– Tashkilotimiz 2003 yildan beri faoliyat ko'rsatib kelmoqda, – deydi “Rossiya tayanchlari” Umumrossiya kichik va o'rta tadbirkorligi jamoatchilik tashkiloti vitse-prezidenti Nikolay Dunaev. – Tashkilotimiz mamlakat bo'ylab 450 mingdan ziyod tadbirkorlik sub'ektlarini o'z atrofida birlashtiradi, 100 dan ziyod sohaviy assotsiatsiyalar va uyushmalarga egamiz. Bugungi kunda tashkilotimiz Rossiya ishbilarmonlarini huquqiy, investitsiyaviy masalalarda qo'llab-quvvatlash bilan birga, yoshlar va xotin-qizlar biznes loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirishiga ko'mak berib kelmoqda. Ushbu tashrif ikki mamlakat kichik va o'rta biznes vakillari o'rtasida hamkorlik o'rnatish, ular manfaatini himoya qilishga qaratilgan faoliyatni tashkil etish masalalarini muhokama qilish imkonini bergani bilan ahamiyatli.

В ТПП РУз состоялся узбекско-российский бизнес-форум деловых кругов.
В рамках визита делегации во главе с председателем Попечительского совета Общероссийской общественной организации малого и среднего предпринимательства «Опора России» в нашу страну состоялся узбекско-российский бизнес-форум деловых кругов.
На открытии форума первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислом Жасимов отметил, что Россия является надежным партнером нашей страны в торгово-экономической, инвестиционной сферах, и благодаря регулярным диалогам глав двух государств стратегические партнерские связи поднялись на новый уровень. Подчеркнуто, что достигнутые во время визитов высшего уровня договоренности создают возможность для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества во всех направлениях.
На мероприятии отмечалось, что российские компании, специализирующиеся в таких сферах, как туризм и гостиничное хозяйство, производство строительных материалов, сельское хозяйство, готовы к организации и развитию своей деятельности в Узбекистане.
С.Борисов высоко оценил реализуемую в нашей стране Государственную программу «Каждая семья - предприниматель». Отметил, что намерен близко ознакомиться с реализуемой работой по данной программе и накопленным национальным опытом.
– Этот визит, направленный на обогащение двустороннего сотрудничества новым содержанием, организован по инициативе посольства Узбекистана в России, - говорит С.Борисов. - Нужно отметить, что эти устремления узбекских дипломатов по привлечению зарубежных инвестиций в экономику вашей страны являются примером для российских дипломатов.
На мероприятии были представлены презентации, посвященные инвестиционному потенциалу Узбекистана и деятельности Общероссийской общественной организации малого и среднего предпринимательства «Опора России».
– Наша организация функционирует с 2003 года, – говорит вице-президент Общероссийской общественной организации малого и среднего предпринимательства «Опора России» Николай Дунаев. – Она объединяет по стране более 450 тысяч субъектов предпринимательства, мы имеем более 100 отраслевых ассоциаций и объединений. В настоящее время наша организация наряду с поддержкой российских бизнесменов в правовых, инвестиционных вопросах содействует успешной реализации бизнес-проектов молодежи и женщин. Нынешний визит играет важную роль в связи с тем, что предоставил возможность установления сотрудничества между представителями малого и среднего бизнеса двух стран, организации деятельности по защите их интересов.
В рамках бизнес-форума между представителями деловых кругов двух стран организованы встречи в формате “B2B”.