Joriy yilning 15 aprel kuni «Miran International Hotel» mehmonxonasida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan «O‘zbekenergo» AJ, shuningdek, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) hamkorligida, davlat organlari va donorlik hamjamiyatining muvofiq vakillari ishtirokida «Green Forum-2016» ilmiy-texnik forumi o‘tkazildi.
Mazkur tadbirni tashkil etishdan ko‘zlangan asosiy maqsad iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada energiya tejaydigan texnologiyalar va muqobil energetikaning joriy etilishi holati va istiqbollarini muhokama qilish, shuningdek, muqobil energiya manbalari sektorini rivojlantirish hamda sanoat, qurilish va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida energiya tejaydigan texnologiyalardan keng foydalanishga to‘sqinlik qilayotgan muammolarni hal etishdan iborat.
Ta’kidlash kerakki, O‘zbekistonda energiya tejaydigan texnologiyalarni samarali joriy etish va MEMdan foydalanish ishlari O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining keng qamrovli ko‘magi hamda barcha manfaatdor tomonlarning sayi-harakatlari asosida amalga oshirilmoqda.
Iqtisodiyotda energiya sarflanishini kamaytirish, ishlab chiqarilmaydigan uglerod oksidli resurslarning oqilona va samarali qo‘llanishini ta’minlash maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 5 maydagi PQ-2343 sonli Qaroriga muvofiq 2015-2019 yillarda iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada energiya hajmini qisqartirish, energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha chora-tadbirlar Dasturi qabul qilindi.
Yuqorida qayd etilgan hujjatga muvofiq, 2015-2019 yillarda iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada energiya sarflanishi hajmini qisqartirish, energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etishning quyidagi ustuvor yo‘nalishlari belgilandi:
- ishlab chiqariladigan mahsulotning energiya sarfini pasaytirish;
- muqobil energiya manbalarini tezkor rivojlantirish;
- zamonaviy energiya tejaydigan uskunalar, moslamalar va materiallar turlari ishlab chiqarilishini kengaytirish;
- yangi binolarni qurish va mavjudlarini rekonstruktsiya qilishda energiya samaradorligini ta’minlash.
Ushbu maqsadlarga erishish uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 25 noyabrdagi 343-sonli «Respublikaning chorvachilik va parrandachilik xo‘jaliklarida biogazli uskunalar qurilishini rag‘batlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.
Shu bilan birga qayd etish kerakki, O‘zbekistondagi energiya tejalishiga oid huquqiy baza 1997 yil 25 apreldagi «Energiyadan oqilona foydalanish to‘g‘risida»gi O‘zR Qonuniga ham asoslanadi. Ayni paytda «Muqobil energiya manbalari to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasi ham ishlab chiqilayotgan bo‘lib, unda muqobil energiya manbalarini qo‘llash bilan birga elektr energiyasini ishlab chiqarish va sotish borasida muqobil energiya manbalarini ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik masalalari ko‘rib chiqilmoqda.
Hozirda respubikada mavjud ob’ektlar energiyasini ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiyalash va kengaytirishga asoslangan rivojlantirish tarmoq dasturi amalga oshirilmoqda. Mazkur dasturga binoan, shamol, quyosh, gidroenergetika kabi muqobil energiya manbalarini rivojlantirish, integratsiyalashgan quyosh-issiqlik elektr stantsiyalarini joriy etish ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston milliy iqtisodiyotining barcha tarmoqlariga oid ustuvor vazifalardan biri energiya resurslaridan samarali va tejamkor foydalanishdir. Bunda, jismonan va ma’nan eskirgan ishlab chiqarish quvvatlarini energiya tejaydigan texnologiyalarga alishtirish, shuningdek, yangi loyihalarni amalga oshirishda aynan shu texnologiyalardan foydalanish, ishlab chiqarishda elektr va gaz tejaydigan qurilmalarni joriy qilish, mavjud xom-ashyo bazasidan oqilona foydalanish, shu bilan birga, ikkilamchi qayta ishlash loyihalarini ilgari surish, asosiy ishlab chiqarish va yordamchi quvvatlarda muqobil energiya manbalaridan foydalanishni ommalashtirish singari yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bugungi kunda MEMni qo‘llashdan kelib chiqqan holda, elektr energiyasini ishlab chiqarish, tarqatish va iste’mol qilish sohalarida ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish alohida ahamiyat kasb etadi. Bundan tashqari, mazkur ishlarga energiya samaradorligi va energiya tejash sohasi bo‘yicha ekspertlar va amaliyotchi mutaxassislarni jalb qilgan holda, Germaniya, Ispaniya, Koreya Respublikasi kabi boshqa davlatlarning qonunchilik tajribasini o‘rganish talab etiladi.
Shu munosabat bilan, SSP tomonidan energiya samaradorligi va MEMni rivojlantirish masalalari bo‘yicha, jumladan xorijda ham o‘quv dasturlarini tashkil etish orqali mahalliy mutaxassislar va maslahatchilarni tayyorlash, xalqaro ekspertlar ishtirokida jamoatchilik tadbirlarini o‘tkazish, energiya tejaydigan texnologiyalar, MEM va boshqalarni joriy etish va qo‘llash sohasida ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘z navbatida, forumning o‘tkazilishi xalqaro hamda milliy ekspertlarning energiya tejash va muqobil energiya manbalari sohasiga oid kichik biznes vakillari bilan o‘zaro tajriba almashuvida, shuningdek, ilmiy va biznes muhit vakillari o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yishda muhim ahamiyat kasb etdi.
Tadbirda tarmoq vazirliklari va idoralarining etakchi mutaxassislari, O‘zbekistonda energiya samaradorligi va MEM sektoriga oid loyihalarni amalga oshirayotgan xalqaro tashkilotlarning ekspertlari, SSPga a’zo-tadbirkorlar ishtirok etdilar.
Forum chog‘ida O‘zbekistonda energiya tejaydigan texnologiyalar MEM joriy etilishini rag‘batlantirish sohasiga oid davlat siyosati, MEMni rivojlantirishda xalqaro tajriba va eng yaxshi amaliyotni qo‘llashda O‘zbekistonning imkoniyatlari, O‘zbekistonda elektr energetikasi holati va uni rivojlantirish istiqbollari kabi qator dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Forum yakunlari bo‘yicha sanoat va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida muqobil energiya manbalari sektorini rivojlantirish hamda keng qo‘llashga to‘sqinlik qilayotgan muammolarni hal etishga doir tavsiyalar ishlab chiqildi.

15 апреля текущего года в отеле «Miran International Hotel» Торгово-промышленная палата Узбекистана при поддержке АО «Узбекэнерго», а также Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) с привлечением соответствующих представителей государственных органов и донорского сообщества проведет научно-технический форум «Green Forum-2016».
Целью проведения данного мероприятия является обсуждение текущего состояния и перспектив дальнейшего внедрения энергосберегающих технологий и альтернативной энергетики в отраслях экономики и социальной сфере, а также подготовка соответствующих предложений по решению проблем, препятствующих развитию сектора возобновляемых источников энергии и широкому использованию энергосберегающих технологий в промышленности, строительстве и других секторах экономики.
Необходимо отметить, что эффективное внедрение технологий энергосбережения и использование ВИЭ в Узбекистане осуществляется с широкой поддержкой Правительства Республики Узбекистан и общими усилиями всех заинтересованных сторон.
В целях снижения энергоемкости экономики, обеспечения рационального и эффективного использования невоспроизводимых углеводородных ресурсов была принята Программа мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы, утвержденная постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2015 года № ПП-2343.
В соответствии с вышеуказанным постановлением приоритетными направлениями дальнейшего сокращения энергоемкости, внедрения энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы были определены:
- снижение энергоемкости выпускаемой продукции;
- ускоренное развитие возобновляемых источников энергии;
- расширение производства современных видов энергосберегающего оборудования, приборов и материалов;
- обеспечение энергоэффективности при строительстве новых и реконструкции действующих зданий и др.
Для достижения указанных целей было принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 ноября 2015 года №343 «О мерах по стимулированию строительства биогазовых установок в животноводческих и птицеводческих хозяйствах республики».
Одновременно следует отметить, что правовая база для энергосбережения в Узбекистане основывается также на Законе РУз «О рациональном использовании энергии» от 25 апреля 1997 года. В настоящее время разрабатывается проект Закона Республики Узбекистан «О возобновляемых источниках энергии», где рассматриваются вопросы взаимодействия между производителями и потребителями возобновляемых источников энергии, касательно выработки и реализации электрической энергии с использованием возобновляемых источников энергии.
В настоящее время в республике реализуется отраслевая программа развития, основанная на модернизации и расширении мощностей генерации энергии существующих объектов. Данная программа предусматривает развитие ВИЭ, таких как ветровая, солнечная, гидроэнергетика, внедрение интегрированных солнечно-тепловых электростанций.
Одной из приоритетных задач во всех отраслях национальной экономики Узбекистана является эффективное и экономное использование энергетических ресурсов. Особое внимание уделяется таким направлениям, как замена физически и морально устаревших производственных мощностей на энергосберегающие технологии, а также их исключительное использование при реализации новых проектов, внедрение электро- и газосберегающего оборудования в производство, разумное пользование имеющейся сырьевой базой, а также продвижение проектов вторичной переработки, распространение использования альтернативных источников энергии на основном производстве и вспомогательных мощностях.
Особое значение имеет проведение научно-исследовательских работ в области производства, передачи и потребления электроэнергии с учетом использования ВИЭ. Кроме того, требуется изучение законодательного, технологического и инновационного опыта других стран, таких как Германия, Испания, Республика Корея и других, с привлечением к этой работе экспертов и практических специалистов в области энергоэффективности и энергосбережения, а также возобновляемых источников энергии.
В этой связи ТПП ведется системная работа по изучению передового опыта зарубежных стран, по подготовке местных специалистов и консультантов посредством организации учебных программ и тренингов по вопросам энергоэффективности и развития ВИЭ, в том числе за рубежом, проведению общественных мероприятий с привлечением международных экспертов, изучению передового зарубежного опыта в области внедрения и применения энергосберегающих технологий, ВИЭ и т.д.
В свою очередь, проведение данного форума имело важное значение в обмене опытом международных и национальных экспертов с представителями малого бизнеса в области энергосбережения и возобновляемых источников энергии, а также налаживании контактов между представителями научной и бизнес среды.
На мероприятии приняли участие ведущие специалисты отраслевых министерств и ведомств, эксперты международных организаций, реализующих проекты в Узбекистане в секторе энергоэффективности и ВИЭ, предприниматели-члены ТПП.
В ходе форума были обсуждены такие актуальные темы, как государственная политика в области стимулирования внедрения энергосберегающих технологий и ВИЭ в Узбекистане, международный опыт развития ВИЭ и возможности Узбекистана по применению наилучшей практики, состояние и перспективы развития электроэнергетики в Узбекистане и др.
По итогам форума были разработаны рекомендации по решению проблем, препятствующих развитию сектора возобновляемых источников энергии и широкому использованию энергосберегающих технологий в промышленности и других секторах экономики.