O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tomonidan Shvetsariya ishbilarmon doira vakillari bilan uchrashuv tashkil etildi.
23 oktabr kuni O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida Shveytsariya ishbilarmon doira vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi, unda O'zbekiston va Shvetsariya davlatlari o'rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar hamda aholiga xizmat ko'rsatish sohasidagi istiqbolli rejalar muhokama qilindi
Uchrashuvda Savdo palatasi raisining birinchi o'rinbosari I. Jasimov, Shveytsariya va MDH Savdo palatalari ittifoqi prezidenti, G. Mettan, Jeneva Savdo-sanoat palatasi bosh direktori V. Subilia ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida Shveytsariya delegatsiyasi O'zbekistonda investitsiya muhitini yaxshilash, iqtisodiyotni liberallashtirish, tadbirkorlarning qonuniy huquqlari va manfaatlarini himoya qilishni ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan tanishdi.
Islom Jasimov o'z nutqida hozirgi kunda O'zbekistonda Shveytsariya kapitali ishtirokidagi 87 ta korxona faoliyat yuritayotganini ta'kidlab, kelgusi yillarda bunday korxonalar soni ko'payishiga umid bildirdi.
O'z navbatida, Gay Mettan samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va O'zbekiston-Shveytsariya hamkorligi, ta'lim, sog'liqni saqlash va bank xizmatlari sohasidagi rivojlanishga xizmat qilishini ta'kidladi.
Shundan ikki mamlakat ishbilarmon doira vakillari o'rtasida  "B2B" formatidagi uchrashuv tashkil etildi. Ishtirokchilar ,O'zbekiston-Shveytsariya savdo-iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollarini, jumladan, O'zbekiston va Shveytsariya korxonalari o'rtasidag savdo-iqtisodiy aloqalari,bank-moliya,sog'liqni saqlash hamda ta'lim tizimini yanda isloh qilish va rivojlantirish bo'yicha fikr almashdilar. Unda mamlakatimizning 100 ga yaqin tadbirkorlik subyektlari ishtirok etdi.
Xozirgi kunda O'zbekistonda Shveysariya sarmoyadorlari ishtirokida 87 ta kompaniya faoliyat yuritmoqda. Shu jumladan 56 ta qo'shma korxona va 31 ta kompaniya 100% chet el kapitali bilan ish olib bormoqda. Shveysariyaning 31 kompaniyasining vakolatxonalari akkreditatsiyadan o'tgan, ular farmatsevtika, mashinasozlik, kimyo va oziq-ovqat sanoati, shuningdek sayyohlik xizmatlarini o'z ichiga oladi.
2018 yil  ikki mamlakat o'zaro tovaraylanmasi xajmi 169,63 mln.AQSH doll. tashkil etdi.
Eksport: xizmatlar (56,5%), qog'oz xamiri (31,4%), qora metallar (6,2%), elektr jihozlari (3,7%), sement (1,4%) va boshqalar.
Import: farmatsevtika mahsulotlari (26,7%), mexanik (28,0%) va elektr jihozlari (6,3%), xizmatlar (11,6%), oziq-ovqat mahsulotlari (5,7%), qurilish materiallari (8, 2%), optik asboblar va apparatlar (4,6%), kimyoviy mahsulotlar (2,3%), plastmassa (1,8%), transport vositalari (1,5%) va boshqalar.

В ТПП прошла встреча с деловыми кругами Швейцарии.
23 октября в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан была проведена встреча с деловыми кругами Швейцарии, в ходе которой были обсуждены вопросы углубления двустороннего Узбекско-Швейцарского сотрудничества в сфере услуг.
На встрече приняли участие первый заместитель председателя торогово-промышленной палаты И.Жасимов, президент союза торговых палат Швейцарии и стран СНГ Г.Меттан, генеральный директор Женевской торгово-промышленной и сервисной палаты В.Субилиа.
В ходе встречи делегация Швейцарии ознакомились с проводимыми реформами в Узбекистане по улучшению инвестиционного климата, либерализации экономики, а также обеспечению защиты законных прав и интересов предпринимателей.
В своем выступлении Ислом Жасимов упомянул, что на сегодняшний день в Узбекистане функционирует 87 предприятий с участием швейцарского капитала и возложил надежду что число таких предприятий увеличится в ближайшие годы
В свою очередь, Гай Меттан выразил свою благодарность торгово-промышленной палате за тёплый приём и отметил, что Узбекско-Швейцарское сотрудничество послужит дальнейшему развитию в сферах образования, здравохранения и банковских услуг.
Между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Швейцарского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Швейцарии.  В нём приняли участие около 100 субъектов предпринимателей нашей страны.
В настоящее время в Узбекистане осуществляют деятельность
87 компаний с участием инвесторов из Швейцарии, включая 56 СП
и 31 компаний со 100%-м иностранным капиталом. Аккредитованы представительства 31 швейцарских компаний, сфера деятельности которых охватывает фармацевтическую, машиностроительную, химическую и пищевую отрасли, а также туристические услуги.
За 2018 года товарооборот составил 169,63 млн.долл.США.
Основа экспорта: услуги (56,5%), бумажная масса (31,4%), черные металлы (6,2%), электрическое оборудование (3,7%), цемент (1,4%), др.
Импорт: фармацевтическая продукция (26,7%), механическое (28,0%) и электрическое (6,3%) оборудование, услуги (11,6%), пищевая продукция (5,7%), строительные материалы (8,2%), приборы и аппараты оптические (4,6%), химические продукты (2,3%), пластмасса (1,8%), транспортные средства (1,5%) и др.