O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi va BMT Taraqqiyot Dasturi hamkorlikdagi loyihasi “O‘zbekiston biznes-forumi (III-faza)” ning inklyuziv va barqaror iqtisodiy rivojlanish yo‘nalishi doirasida zamonaviy intensiv olmazor bog‘lar yaratish bo‘yicha mahalliy o‘ziga xosliklar inobatga olinib tuzilgan amaliy qo‘llanma ishlab chiqildi. Shuningdek, bu mavzuda o‘zbekistonlik fermerlar uchun treninglar tashkil etish mo‘ljallangan.
O‘zbekistonda 261,8 ming gektar bog‘ maydonlaridan 120,5 ming gektarini urug‘lik mevazorlar tashkil etadi. Shuning 95%i olmazor bog‘lardir. Bu mamlakatdagi bog‘larning taxminan 44%ini olmazorlar tashkil etadi, demakdir. Olma daraxtlarining keng tarqalganligi uning turli tuproq va iqlim sharoitlariga moslashuvchanligi, chidamliligi, hosildorligini ko‘p yillar davomida saqlab qolishi, mevasining foydaliligi va tovar mahsuloti sifatidagi tijoriy qimmati bilan izohlanadi.
Prezident I. Karimov O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining mamlakatni 2014 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2015 yil uchun mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan yig‘ilishida “Zamonaviy agrotexnologiyalarni joriy etish va fermerlarni yuqori unum bilan ishlaydigan qishloq xo‘jaligi texnikasi bilan ta’minlash hisobidan qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishida intensiv usullarga o‘tish ushbu sohani barqaror va samarali rivojlantirishda eng muhim yo‘nalish hisoblanadi” deb ta’kidlagan edi.
Bugungi kunda mamlakatda qishloq xo‘jalik ekinlarini parvarishlashning hosildorlikni 2-3 baravar oshirish imkonini beruvchi intensiv usullarini joriy etish bo‘yicha faol ish olib borilmoqda. Bunda, misol uchun, an’anaviy usulda parvarishlangan mevali daraxtlarning hosilga kirishi uchun 4-5 yil kerak bo‘lsa, intensiv bog‘dorchilikda daraxtlar ikkinchi va uchinchi yillardanoq meva bera boshlaydi.
Biroq O‘zbekistonlik fermerlarda olmazor bog‘larni yaratishdagi zamonaviy texnologiyalar borasida bilimlarning yetishmasligi ko‘p hollarda hosildorlikning pasayishi, mahsulotning tovar sifatidagi tannarxining yuqori bo‘lishi, shuningdek, raqobatbardosh mahsulot eksporti imkoniyatlarining tushishiga olib keladi.
Fermerlarning bu boradagi bilimlarini oshirish maqsadida loyiha doirasida O‘zbekiston sharoitida olmazorlarni intensiv usullarga tayanib parvarishlash bo‘yicha amaliy qo‘llanma ishlab chiqildi.
Yo‘riqnoma intensiv olmazor bog‘larni yaratishning ko‘chat o‘tqazish, kesish, o‘g‘it solish, zararkunanda hasharotlar va kasalliklardan himoyalash, hosilni yig‘ishtirishdan tortib, tayyor mahsulotni bozorga chiqarishgacha bo‘lgan bosqichlardagi samarali texnologiyalar haqidagi axborotni o‘z ichiga oladi. Fermerlarga yordam sifatida qo‘llanmada bir gektar yer maydonida olmazor bog‘ yaratishning biznes-rejasi ham keltirilgan.
Qo‘shimcha tarzida keng tarqalgan olma navlari, olma daraxtiga tushishi mumkin bo‘lgan kasallik va zarakunandalar hamda ularga qarshi kurash choralari haqidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan “cho‘ntak kartochkalari” ham ishlab chiqildi. Ixcham hajmdagi, illyustratsiyalashtirilgan kartochkalar – ma’lumotlarni yetkazishning qo‘llanilishi qulay shaklidir.
Mazkur qo‘llanma “Sasol” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, shuningdek, Germaniya iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish federal vazirligi (BMZ) moliyaviy ko‘magida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) GmbH ning “O‘zbekistonning tanlangan hududlarida iqtisodiyot rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash” loyihasi doirasida nashr etildi. Chop etilgan materiallar O‘zbekistonlik fermerlarga bepul tarqatiladi.
Bundan tashqari, fermerlar uchun olmazorlar yaratish masalalariga bag‘ishlangan trening mashg‘ulotlari o‘tkaziladi. Hamkorlikdagi loyiha doirasida tashkil etiladigan trening mashg‘ulotlarida O‘zbekistonning olti viloyatidan 400dan ortiq fermerlar, shu jumladan, ayollar ham soha bo‘yicha bilimlarini mustahkamlashi rejalashtirilgan.
Amalga oshirilayotgan ushbu tadbirlar fermerlarning olma daraxtlari kultivatsiyasi, qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish hamda intensiv bog‘dorchilik usullaridan foydalanib, bog‘lar hosildorligini oshirish borasida bilim va malakalarini oshirishga xizmat qiladi. Bu o‘zgarish va takomillashtirishlar qishloq joylarida yangi ish o‘rinlari yaratish, aholini doimiy daromad bilan ta’minlash, turmush darajasini oshirish, shuningdek, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sektorining xalqaro bozordagi raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
“O‘zbekiston biznes-forumi (III-faza)” loyihasi SSP va BMTTDning qo‘shma tashabbusi bo‘lib, loyiha onlayn xizmatlarni joriy qilish, me‘yoriy-huquqiy asosni takomillashtirish hamda inklyuziv biznes-modellarni rivojlantirish orqali mamlakatda qulay biznes-muhitini shakllantirishga qaratilgan.

Фермеров страны научат современным методам возделывания яблоневых садов
Совместным проектом Торгово-промышленной палаты Узбекистана и ПРООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» в рамках направления по инклюзивному и устойчивому экономическому развитию подготовлено практическое пособие по возделыванию современных интенсивных яблоневых садов с учетом местных особенностей, а также запланировано проведение практических тренингов по данной тематике для фермеров Узбекистана.
В Узбекистане из 261,8 тыс. гектаров садов 120,5 тыс. гектаров занимают сады семечковых культур, из которых около 95% составляют яблоневые сады. Это значит, что около 44% всей площади садов занимают яблони. Широкое распространение яблони объясняется ее высокой приспособляемостью к различным почвенно-климатическим условиям, устойчивостью и долговечностью деревьев, высокой урожайностью, а также полезными свойствами фрукта и высокой коммерческой ценностью как товарного продукта.
Как отметил Президент И. Каримов в своей речи на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2014 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2015 год, «важнейшим направлением устойчивого и эффективного развития сельского хозяйства является перевод его на интенсивные методы ведения за счет внедрения современных агротехнологий и оснащения высокопроизводительной сельскохозяйственной техникой».
В настоящее время в стране ведется активная работа по внедрению в сельское хозяйство интенсивных методов возделывания сельскохозяйственных культур, позволяющих за короткий период увеличить урожайность культуры в 2-3 раза. Так, например, у обычных плодовых деревьев период от посадки саженцев до первого урожая, как правило, составляет 4-5 лет, а при интенсивном садоводстве деревья плодоносят уже на второй и третий год.
Однако часто недостаточный уровень знаний у фермеров Узбекистана о современных технологиях возделывания яблоневых садов приводит к низкой урожайности культуры, к высокой себестоимости продукта как товара, а также к снижению возможностей для экспорта конкурентоспособного продукта.
В целях повышения знаний фермеров в рамках проекта разработано практическое пособие по выращиванию яблонь по интенсивным методам в условиях Узбекистана.
Пособие содержит информацию об эффективных технологиях возделывания интенсивных яблоневых садов, начиная от посадки деревьев, обрезки, использования удобрений, защиты от вредителей и болезней, до получения урожая и дальнейшей реализации готовой продукции на рынке. В помощь фермерам в брошюре приведен бизнес-план по созданию яблоневого сада на площади в один гектар.
Дополнительно разработаны «карманные карточки» об основных яблоневых сортах, о болезнях и вредителях, способах борьбы с ними. Иллюстрированные карточки карманного размера – это удобная форма подачи справочной информации, которая позволяет использовать ее по мере необходимости.
Брошюра будет издана при финансовой поддержке представительства компании «Sasol» в Узбекистане, а также программы «Содействие устойчивому развитию экономики в отдельных регионах Республики Узбекистан» (GIZ) Федерального Министерства экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ). Изданные материалы будут распространены среди фермеров Узбекистана на бесплатной основе.
Кроме того, для фермеров будут проведены тренинги по вопросам возделывания яблоневых садов. Планируется, что по меньшей мере 400 фермеров, включая женщин, из шести регионов Узбекистана укрепят свои практические знания в рамках семинаров, организуемых совместным проектом.
Реализуемые меры позволят повысить осведомленность фермеров по культивации яблонь, внедрению современных технологий в сельское хозяйство и повышению урожайности садов за счет методик интенсивного садоводства. Ожидается, что эти усовершенствования откроют возможности для создания новых рабочих мест для населения в сельских местностях, обеспечения их стабильным доходом и улучшения уровня жизни, а также повышения конкурентоспособности сельскохозяйственного сектора Узбекистана на международном рынке.