Neft-gaz sohasidagi hamkorlik istiqbollari
“O‘zekspomarkaz”da “O‘zbekiston neft va gazi – OGU-2016” yigirmanchi xalqaro ko‘rgazmasi doirasida “O‘zbekiston neft-gaz tarmog‘i: texnologiyalar, investitsiyalar va taraqqiyot” mavzuida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi tomonidan “ITE Uzbekistan”, “ITE” kompaniyalar guruhi hamkorligida tashkil etilgan anjumanda o‘ttizga yaqin mamlakatdan to‘rt yuzdan ziyod olim va mutaxassis ishtirok etdi.
Konferensiyada “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi boshqaruvi raisi A.Sultonov, Energetika masalalari bo‘yicha Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti M.Shefchovich va boshqalar O‘zbekistonda Prezident Islom Karimov rahnamoligida iqtisodiyotning ko‘plab tarmoqlarida, jumladan, neft-gaz sanoatida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar yuksak samaralar berayotganini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston ulkan uglevodorod zaxiralariga ega. Mamlakatimizda neft-gaz sanoatining yangi inshootlarini barpo etish, mavjudlarini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish ishlari jadal davom etmoqda. Jahondagi yetakchi investorlar ishtirokida o‘nlab yuqori texnologik loyihalar hayotga tatbiq etilayotir. Davlatimiz rahbarining 2015-yil 4-martdagi “2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
“O‘zbekneftgaz” bir necha yillardan buyon “Lukoyl”, “Gazprom”, “Petromaruz” (Rossiya), “KNOC”, “Kogas”, “Lotte Chemical” (Koreya Respublikasi), CNODC (Xitoy), “PetroVietnam” (Vetnam), “Sasol” (Janubiy Afrika Respublikasi) kabi nufuzli kompaniyalar bilan samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Birgalikda geologiya-qidiruv ishlarini o‘tkazish, neft va gaz konlarini o‘zlashtirish borasida qator yirik sarmoyaviy loyihalar amalga oshirilayotir. Xususan, shu yil 19-aprel kuni Buxoro viloyatida “Lukoyl” kompaniyasi bilan hamkorlikda Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi boshlandi. “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi tomonidan 2015-2019-yillar davomida chet ellik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda 54 sarmoyaviy loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Joriy yilda umumiy qiymati 20,6 milliard dollarlik 38 investitsiya loyihasini bajarish rejalashtirilgan.
“O‘zbekneftgaz” korxonalari O‘zbekiston Fanlar akademiyasi institutlari va oliy o‘quv yurtlari bilan yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha ko‘plab loyihalarni amalga oshirmoqda. Mamlakatimizdagi ilmiy-tadqiqot institutlari tomonidan ishlab chiqarishga tatbiq etilayotgan innovatsion loyihalar tufayli neft va kimyo sohasida ham ko‘plab yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilishiga erishilmoqda. Mahsulotlar sifati yanada yaxshilanib, jahon bozoridan mustahkam o‘rin egallamoqda.
– O‘zbekiston tabiiy gaz qazib olish va qayta ishlash borasida ulkan salohiyatga ega, – deydi Xalqaro gaz ittifoqi bosh kotibi Pol Rasmussen. – Mazkur konferensiya ushbu sohadagi yutuqlar, an’ana va yo‘nalishlar bilan tanishish imkonini berdi. Shu bilan birga, neft-gaz sanoatini yanada rivojlantirishga, foydali biznes aloqalarini o‘rnatishga, sohada xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Konferensiyada O‘zbekiston neft-gaz sanoatining sarmoyaviy salohiyati, sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, qo‘lga kiritilayotgan yutuqlar, yangi imkoniyatlar, uglevodorod bazalarini kengaytirish, neft va gaz konlarini aniqlash va qazib olish samaradorligini yanada oshirish, xalqaro hamkorlikda hayotga izchil tatbiq etilayotgan qo‘shma loyihalar, muqobil va qayta tiklanadigan energiya manbalari, energiya samaradorligini oshirishga doir masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi, ma’ruzalar tinglandi.
– “O‘zbekiston neft va gazi – OGU” xalqaro ko‘rgazmasida muntazam ishtirok etib kelamiz, – deydi Janubiy Koreyaning “KwangShin Machine” kompaniyasi bosh menejeri Xo Jin So. – Kompaniyamiz havo va gaz kompressorlari, avtomobillarga gaz to‘ldirish stansiyalari uchun asbob-uskunalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. O‘zbekistonda neft-gaz sanoati sohasida yaratilgan qulay sarmoyaviy muhit yangi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish imkonini bermoqda. Mazkur ko‘rgazma va konferensiya o‘zbekistonlik hamkorlarimiz bilan ko‘p yillik aloqalarimizni yanada kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonda neft va gaz qazib olishni ko‘paytirish hamda energetik xavfsizlikni ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar, mamlakatimizdagi erkin industrial va iqtisodiy zonalarda yaratilgan qulay sarmoyaviy muhit va imkoniyatlar, innovatsion texnologiyalar, shuningdek, yurtimizda davom etayotgan keng ko‘lamli xususiylashtirish jarayoni, iqtisodiyotimizni rivojlantirish yo‘lida izchillik bilan amalga oshirilayotgan islohotlar bilan tanishdi.
Anjumanda neft-gaz sanoatini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari, zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish, sohaga sarmoya kiritish, xizmat ko‘rsatish, uglevodorod konlarini o‘rganish va o‘zlashtirishni takomillashtirish, muqobil energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish, O‘zbekiston hududida yangi konlarni aniqlash, ishga tushirish, gazni qayta ishlash bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish, xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish bilan bog‘liq masalalar muhokama etildi.

Перспективы сотрудничества в нефтегазовой сфере
В Узэкспоцентре в рамках двадцатой международной выставки "Нефть и газ Узбекистана - OGU-2016" состоялась международная конференция "Нефтегазовая отрасль Узбекистана: технологии, инвестиции и развитие".
В форуме, организованном Национальной холдинговой компанией "Узбекнефтегаз" в сотрудничестве с группой компаний "ITE Uzbekistan" и "ITE", приняли участие более четырехсот ученых и специалистов почти из тридцати стран.
На конференции председатель правления национальной холдинговой компании "Узбекнефтегаз" А. Султонов, вице-президент Европейской комиссии по вопросам энергетики М. Шефчович и другие особо отметили, что последовательные реформы, осуществляемые под руководством Президента Ислама Каримова во многих отраслях экономики, в том числе в нефтегазовой промышленности, дают свои высокие результаты.
Узбекистан обладает большими запасами углеводородов. Динамичными темпами продолжается работа по строительству новых сооружений нефтегазовой промышленности, реконструкции и модернизации имеющихся предприятий. С участием ведущих мировых инвесторов реализуются десятки высокотехнологичных проектов. Указ главы государства "О программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы" от 4 марта 2015 года является важным руководством к действию в этом направлении.
"Узбекнефтегаз" в течение нескольких лет успешно сотрудничает с такими ведущими компаниями, как "Лукойл", "Газпром", "Петромаруз" (Россия), "KNOC", "Kogas", "Lotte Chemical" (Республика Корея), CNODC (Китай), "PetroVietnam" (Вьетнам), "Sasol" (Южно-Африканская Республика). Совместно реализуется ряд крупных инвестиционных проектов в области проведения геологоразведочных работ, освоения нефтегазовых месторождений. В частности, 19 апреля этого года в Бухарской области в сотрудничестве с компанией "Лукойл" началось строительство Кандымского газоперерабатывающего комплекса. Совместно с национальной холдинговой компанией "Узбекнефтегаз" в течение 2015-2019 годов предусмотрена реализация 54 инвестиционных проектов. В текущем году планируется реализация еще 38 инвестиционных проектов на сумму 20,6 миллиарда долларов.
Предприятия НХК "Узбекнефтегаз" совместно с институтами Академии наук и вузами нашей страны реализуют множество проектов по внедрению новых технологий. В результате освоено производство множества новых видов нефтегазовой продукции. Постоянно повышается качество продукции, которая занимает прочное место на мировом рынке.
- Узбекистан располагает огромным потенциалом в сфере добычи и переработки природного газа, - сказал генеральный секретарь Международного газового союза Пол Расмуссен. - Конференция предоставила возможность для ознакомления с достигнутыми успехами, практикой и тенденциями в этой области. Вместе с тем она послужит дальнейшему развитию нефтегазовой отрасли, установлению взаимовыгодных бизнес-контактов, укреплению международного сотрудничества в сфере.
На конференции состоялся подробный обмен мнениями об инвестиционном потенциале нефтегазовой промышленности Узбекистана, реализуемых в сфере реформах, достигаемых успехах, новых возможностях, дальнейшем повышении эффективности разведки и разработки нефтегазовых месторождений, реализуемых при международном сотрудничестве совместных проектах, альтернативной энергетики, повышении энергоэффективности.
- Мы регулярно участвуем в международной выставке "Нефть и газ Узбекистана - OGU", - говорит главный менеджер южнокорейской компании "KwangShin Machine" Хо Джин Со. - Наша компания специализируется на производстве воздушных и газовых компрессоров, оборудования для станций по газозаправке автомобилей. Благоприятный инвестиционный климат, созданный в нефтегазовой промышленности Узбекистана, создает хорошие возможности для реализации новых перспективных проектов. Выставка и конференция имеют важное значение для дальнейшего расширения нашего многолетнего сотрудничества с узбекскими партнерами.
Участники мероприятия ознакомились с осуществляемой в Узбекистане работой по увеличению добычи нефти и газа, обеспечению энергетической безопасности, оптимальными инвестиционной средой и возможностями, созданными в свободных индустриальных экономических зонах нашей страны, продолжающимся масштабным приватизационным процессом, последовательными реформами по развитию экономики.
На конференции были обсуждены вопросы, связанные с приоритетными направлениями развития нефтегазовой промышленности, широким внедрением современных технологий, привлечением инвестиций в отрасль, совершенствованием сферы услуг, изучением и освоением углеводородных месторождений, расширением использования альтернативных источников энергии, разведкой и разработкой новых месторождений на территории Узбекистана, реализацией проектов в сфере переработки газа, дальнейшим развитием международного сотрудничества.