O‘zbekiston-Eron biznes-forumi va “В2В” muzokaralari bo‘lib o‘tdi
Eron Islom Respublikasi sanoat, konlar va savdo vaziri boshchiligidagi delegasiya vakillarining O‘zbekistonga tashrifi doirasida Savdo-sanoat palatasi tomonidan 2019 yil 12 dekabr kuni “O‘zbekiston-Eron” biznes forumi va “B2В” muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish va yanada kengaytirish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Forumda Eron Islom Respublikasi sanoat, konlar va savdo vaziri Rizo Raxmoni, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o‘rinbosari Islom Jasimov, O‘zbekiston Respublikasi Investisiya va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Alisher Abdualiev, xamda mahalliy kompaniya vakillari ishtirok etishdi.
Forumda vazirlik va idoralar vakillari, shuningdek, AO «O‘zkimyosanoat», «O‘zQurilishMateriallari », XK «O‘zbekozikovkatxolding» kompaniyalarining bir qator taqdimotlari bo‘lib o‘tdi.
Forum doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doira vakillari ishtirokidagi «В2В» uchrashuvi ham o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish istiqbollari, jumladan, ikki mamlakat korxonalarining hamkorlik aloqalarini yanada jadallashtirish bo‘yicha o‘zaro muzokaralar olib borildi.
Ushbu biznes forumda qurilish va maishiy vositalar ishlab chiqarish, metall buyumlarni qayta ishlash, isitish va sovutish tizimlari, neft-kimyo mahsulotlari xamda kosmetika mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi, shuningdek muhandislik, transport va logistika, turizm, axborot texnologiyalari, qurilish, bank ishi, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, parrandachilik soxalarida ishlaydigan 100 dan ortiq yetakchi kompaniyalar vakillari ishtirok etishdi.

Состоялся Узбекско-Иранский бизнес форум и «В2В» переговоры с деловыми кругами двух стран.
В рамках пребывания делегации Исламской Республики Иран во главе с министром промышленности, рудников и торговли Резой Рахманий в Республику Узбекистан Торгово-промышленной палатой Узбекистана 12 декабря 2019г. состоялся Узбекско-Иранский бизнес форум и «В2В» переговоры с деловыми кругами двух стран.
Основной целью данного мероприятия являлся обсуждение перспектив развития торгово-экономических и инвестиционных проектов между Ираном и Республикой Узбекистан.
На форуме выступили Министр промышленности, рудников и торговли Исламской Республики Иран Реза Рахмоний, первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Ислом Жасимов, первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Алишер Абдуалиев, а также представители ведущих узбекских компаний.
На форуме были представлены ряд презентаций от представителей министерств и ведомтсв, а также представители узбекских компаний, таких как АО «Узкимёсаноат», «Узпромстройматериалы», ХК «Узбекозиковкатхолдинг».
В рамках бизнес форума прошли переговоры между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» в ходе, которой будут обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Иранского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоится обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Ирана.
В состав делегации вошли представители более 100 ведущих иранских компаний, которые занимаются производством бетона, кафеля, пластмассовых и полимерных изделий, моющих средств, металлических продукций, системы отопления и охлаждения, нефтехимической продукции, ковровых изделий, косметической продукции, а также компании работающие в сферах машиностроения, транспорта и логистики, туризма, информационной технологии, строительства, банковских услуг, сельского хозяйства, животноводства, птицеводства.