Toshkent moliya institutida “Yosh tadbirkor – yurtga madadkor” tanlovi doirasida targ‘ibot seminari bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, ishbilarmon yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbarining 2010-yil 28-iyuldagi “Ta’lim muassasalarining bitiruvchilarini tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bu boradagi ishlarda dasturilamal bo‘lmoqda.
“Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, tijorat banklari, Savdo-sanoat palatasi, Fermerlar kengashi, “Hunarmand” uyushmasi hamkorligida o‘tkazib kelayotgan "Yosh tadbirkor – yurtga madadkor" tanlovi yoshlarning tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, oilalar iqtisodiy barqarorligiga erishishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Seminarda mutaxassislar tadbirkorlik sohasida o‘z g‘oya va tashabbuslariga ega bo‘lgan yoshlarga mamlakatimizda kichik biznes vakillarini qo‘llab-quvvatlash borasida yaratilgan huquqiy kafolatlar, biznes-reja tuzish, bank kreditlaridan foydalanish bo‘yicha ma’lumotlar berdi. Kichik biznesning yuridik maqomini tanlash, kredit siyosati, korxona marketing strategiyasini ishlab chiqish kabi mavzularda fikr almashildi.

Молодые предприниматели повысили знания
В Ташкентском финансовом институте состоялся семинар в рамках конкурса “Молодой предприниматель – опора страны”.
Отмечалось, что под руководством Президента Ислама Каримова уделяется особое внимание развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, всесторонней поддержке предприимчивой молодежи. Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по вовлечению выпускников образовательных учреждений в предпринимательскую деятельность" от 28 июля 2010 года служит важным руководством к действию в этом направлении.
Конкурс "Молодой предприниматель – опора страны", проводимый общественным движением молодежи “Камолот” совместно с Центральным банком Республики Узбекистан, коммерческими банками, Торгово-промышленной палатой, Советом фермеров, ассоциацией “Хунарманд”, имеет важное значение в развитии у молодежи предпринимательских навыков, создании новых рабочих мест, достижении экономической стабильности семей.
На семинаре специалисты предоставили молодежи, обладающей собственными идеями и инициативами в сфере предпринимательства, информацию о правовых гарантиях, созданных в нашей стране для представителей малого бизнеса, составлении бизнес-плана, использовании банковских кредитов. Состоялся обмен мнениями по вопросам выбора юридического статуса малого бизнеса, кредитной политики, разработки маркетинговой стратегии предприятия.