Xorazm viloyatida sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi o'tkazildi
Ma'lumki, 2019 yil yil 17 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoev rahbarligida tarmoq va hududlarda mahsulot ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va kooperatsiya aloqalarini kengaytirishga bag‘ishlangan videoselektr yig‘ilishida respublikamizda mahalliylashtirish borasida olib borilayotgan ishlarni yanada rivojlantirish va kooperatsiya aloqalarini kengaytirish mexanizmlarini joriy etish maqsadida sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatma berilgan edi.
Shu munosabat bilan, Xorazm viloyati hokimligi, Savdo-sanoat palatasi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi birgalikda Xorazm viloyatida sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi tashkil etildi.
Mazkur Sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasining ochilish marosimi tashkil etilib, ushbu marosimda Xorazm viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Q.Q. Egamberginov, Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari J.A. Mamajanov va iqtisodiy kompleks idoralari rahbarlari ishtirok etdi.
Mazkur tadbirda 150 dan ortiq Xorazmlik mahalliy ishlab chiqaruvchilar va Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Navoiy Samarqand viloyatlaridan mehmon tadbirkorlar o‘zlarining mashinasozlik, avtomobilsozlik, elektrotexnika, qurilish, metallurgiya, kimyo, neft va gaz, oziq-ovqat va yengil sanoat, farmasevtika kabi yo‘nalishlardagi mahsulotlari bilan ishtirok etishdi.
Shu bilan birga, Xorazm viloyati hokimligi tashabbusi bilan viloyatda bo‘sh turgan davlat mulk obyektlari va yer uchastkalari taqdimoti ham tadbirkorlar e'tiboriga havola qilindi.

В Хорезмской области прошла промышленная ярмарка и кооперационная биржа
Как известно, 17 ноября 2019 года под руководством Президента Республики Узбекистан Ш. М. Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание, посвященное расширению кооперационного сотрудничества и локализации производства в отраслях и регионах, в целях дальнейшего развития работы по локализации в Республике и внедрения механизмов расширения кооперационных связей, было поручено провести промышленную ярмарку и кооперационную биржу.
В связи с этим администрация Хорезмской области, Торгово-промышленная палата, Министерство экономики и промышленности организовали промышленную ярмарку и кооперационную биржу в Хорезмской области.
Была организована Церемония открытия промышленной ярмарки и кооперационной биржи. На этом мероприятии приняли участие первый заместитель хокима Хорезмской области К.Х. Эгамбергинов, заместитель председателя торгово-промышленной палаты Ж. А. Мамаджанов и руководители экономических комплексов. На мероприятии также приняли участие более 150 местных производителей из Хорезма и гости из Республики Каракалпакстан, а также Бухарского и Наваийского, Самаркандского областей, представив свою продукцию в таких направлениях, как машиностроение, автомобилестроение, электротехника, строительство, металлургия, химическая, нефтегазовая, пищевая и легкая промышленности и фармацевтика. Также по инициативе Хорезмского областного хокимията была проведена презентация свободных государственных и земельных участков.