Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qonliko‘l tumanida aholi va tadbirkorlik sub'ektlari uchun “Tadbirkorlik faoliyati asoslari” o‘quv kurslari o‘tkazildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qonliko‘l tumanida 3-7 fevral kunlari “Tadbirkorlik faoliyati asoslari” o‘quv kurslari tashkil etildi.
Mazkur o‘quv-seminarda tadbirkorlar va tadbirkorlik faoliyatini yo'lga qo'yish istagidagi bo‘lgan 96ta nafar tinglovchi ishtirok etdi. Shundan, 8tasi tadbirkorlar. 88tasi aholi va yoshlardir.
Tadbirni tuman xokimining iqtisodiyot va tadbirkorlik masalalari buyicha birinchi o‘rinbosari A.Abdurazakov ochdi va Tadbirkorlik faoliyati asoslarini o‘qitish respublika markazi Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali rahbari G.Rzaeva ma'ruza kilib, biznes g‘oya yaratish, boshqarish va rejalashtirishgacha bo'lgan jarayonlarni taqdimot orqali tushuntirib berdi.
O‘quv seminari doirasida Qonliko‘l tumani Davlat hizmatlari markazi mutaxassisi Kudenov D., Iqtisodiyot va sanoat bo'limi boshlig'i Pirnazarov A..tuman moliya bo'limi boshlig'i, va Agrobank tuman filiali bo'limi, soliq inspeksiyasi, bandlik va mehnat munosabatlari tuman bo'limi, O‘zRTXB respublika filiali, bojxona bosh boshqarmasi, O‘zLiDeP apparat kengashi, Favqulotda vaziyalar vazirligi Savdo-sanoat palatasi respublika boshqarmasi, Yer resurslari va davlat kadastr boshqarmasi va "Yoshlar-kelajagimiz" tuman kengashi jamg‘armasidan malakali mutaxassislar qatnashib o‘zlarining sohalarida bo‘layotgan yangiliklarni tinglovchilarga ma'ruza qilishdi.
Ular tomonidan tadbirkorlik faoliyati boshlamokchi bulgan yigit-qizlarga hukumatimiz tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun joriy etilayotgan imkoniyatlardan oqilona foydalanish uchun tavsiyalar berildi.
O‘quv seminarlarning asosiy maqsadi yoshlarning tadbirkorlikdagi malaka va ko'nikmalarini oshirish hamda ularning bandligini ta'minlashdan iborat bo'lib, ularning jamiyatda o‘z o‘rinlarini topishlariga, intellektual va ma'naviy jihatdan o'sishlariga, ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy hayotda faol ishtirokini ta'minlashga qaratildi.

В Канлыкульском районе Республики Каракалпакстан для субъектов предпринимательства был проведен учебный курс «Основы предпринимательской деятельности».
3-7 февраля текущего года в Канлыкульском районе Республики Каракалпакстан прошли тренинги на тему «Основы предпринимательской деятельности».
На данном тренинге приняли участие 96 участников, интересующиеся бизнесом и предпринимательством. При этом 8 из них являются предпринимателями, а остальные 88 - местные жители и молодые люди.
Мероприятие открыл первый заместитель хокима района по экономическим и предпренимательским вопросам А.Абдуразаков. На мероприятии выступила с речью руководитель Каракалпакского филиала Национального центра по обучению основам предпринимательства Г.Рзаева, рассказав о ранее существующих процессах создания, управления и планирования бизнеса.
Во время учебного семинара также приняли участие специалист Центра государственной службы Канликульского района Куденов Д, начальник экономического и промышленного департамента Пирназаров А., руководитель районного финансового департамента, отдел областного филиала Агробанк, районный отдел налоговой инспекции, областной отдел занятости и трудовых отношений, Республиканский филиал Узбекской республиканской товарной биржи, профессиональные сотрудники совета УзЛиДеП, сотрудники Республиканской торгово-промышленной палаты, МЧС, Управление земельных ресурсов и государственного кадастра и прочли лекции на протекающие в районах обновления.
Молодым предпринимателям, которые хотят начать собственное дело, объяснили как надо разумно использовать возможности, предоставляемые правительством для развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
Основной целью семинаров является повышение квалификации молодых людей в области предпринимательства и их трудоустройства.
Они также направлены на поиск своего места в обществе, интеллектуального и духовного роста и активного участия в общественно-политической и экономической жизни.