Buxoro viloyatida “Tadbirkorlik asoslari” o‘quv kurslari davom etmoqda.
Buxoro viloyatida tadbirkorlik qilish istagidagi fuqarolar va yangi tadbirkorlik faoliyatini boshlaganlar uchun O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Tadbirkorlik faoliyatini o‘qitish respublika markazi filiali tomonidan “Tadbirkorlik asoslari”ni o‘qitish bo‘yicha o‘tgan 2019 yilda jami 49 marta o‘quv seminar mashg‘ulotlari tashkil etilib, mazkur seminarlarda 1024 nafarga yaqin tinglovchi o‘qitildi. Tahsil olganlarning 390 nafari yoshlardan iborat.
Monitoring natijalariga ko‘ra, 98 nafar aholi tadbirkorlik faoliyatini yangidan boshlagan bo‘lsa, o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etgan tinglovchilarning 38 tasi 6 mlrd. so‘mdan ziyod imtiyozli bank kreditlari olib, o‘z tadbirkorlik faoliyatini yanada kengaytirdilar. Tadbirkorlik faoliyatini yangidan boshlagan va faoliyatini kengaytirgan tadbirkorlik sub'ektlari tomonidan 487 ta yangi ish o‘rni yaratishga muvaffaq bo‘lindi.
Navbatdagi seminar joriy yilning 10.02-14.02.2020 da Vobkent tumani aholi va tadbirkorlari uchun Vobkent tuman Iqtisodiyot kolleji binosida “Xususiy mulkni himoya qilish va mulkdorlar huquqlarining kafolatlarini kuchaytirish, tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash” dasturi bo‘yicha seminar tashkil etilmoqda.Seminarda Buxoro viloyat Bojxona boshqarmasi inspektori Muxammedov Ixtiyor, tadbirkorlar uchun Bojxona bojlari va imtiyozlari, Eksport va Import operatsiyalari mavzularida ma'ruza o‘tdi. Vobkent tuman Yong‘in Xavfsizligi boshqarmasi rahbari Xidirov Kamol Tadbirkorlar mol-mulkini texnogen ofatlardan saqlash mavzusida ma'ruza o‘tdi, hamda Vobkent tuman Bandlikka ko‘maklashish markazi huquq inspektori Jo‘raev Baxtiyor Mehnat qonunchiligi mavzusida ma'ruzalar o‘tishdi. Seminarning oxirida tinglovchilar bilan savol-javoblar o‘tkazildi.Vobkent tumanida 50 nafardan ziyod aholi va tadbirkorlar qatnashmoqda. Buxoro filiali 2020 yilda o‘quv kursida qatnashadigan tinglovchilar sonini 2.5 baravarga oshirib yil davomida 5282 nafar aholi, tadbirkor va yoshlarni qamrab olishni rejalashtirgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 18 aprel' PQ-2897-sonli Qaroriga asosan, davlat muassasasi shaklidagi Tadbirkorlik faoliyati asoslarini o‘qitish respublika markazi (keyingi o‘rinlarda Markaz deb yuritiladi) tashkil etilgan hamda Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 8 avgust 602-sonli qaroriga muvofiq Markazning tuzilmasi tasdiqlangan va asosiy vazifalari belgilab berilgan edi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 14 yanvar' PF-5630 sonli Farmoniga asosan, Markaz O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi (keyingi o‘rinlarda SSP deb yuritiladi) yurituviga o‘tkazilgan. Shu maqsadda Marakazning hududiy filiallari SSP hududiy boshqarmalariga ko‘chirib o‘tkazish ishlari amalga oshirildi.

В Бухарской области продолжаются курсы по основам бизнеса.
Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан и филиал Республиканского центра обучения предпринимательству в 2019 году организовали 49 обучающих семинаров для 1024 участников, на тему «Основы предпринимательства», 390 студентов из которых, молодые люди.
Согласно мониторингу, 98 человек начали свою предпринимательскую деятельность, 38 участников тренинга получили льготные банковские кредиты на сумму более 6 млрд. сумов и еще больше расширили свою предпринимательскую деятельность. Предпринимателям, которые начали и расширили свой бизнес, удалось создать 487 новых рабочих мест.
Очередной семинар в рамках программы «Защита частной собственности и укрепление прав собственников, поддержка предпринимательских инициатив» состоится с 10.02- по 14.02.2020 для жителей и предпринимателей Вобкентского района при Экономическом колледже Вобкентского района. Инспектор Таможенного коммитета И.Мухаммедов выступил с лекцией о таможенных пошлинах, льготах и экспортно-импортных операциях для предпринимателей.Начальник управления пожарной безопасности Вобкентского района Хидиров Камол также выступил с докладом о защите имущества предпринимателей от техногенных катастроф, а юрисконсульт Вобкентского районного центра содействия занятости населения Бахтиер Джураев выступил с докладом о трудовом законодательстве.
В конце семинара были проведены интервью со слушателями, в которых приняли участие более 50 жителей и предпринимателей Вобкентского района. Бухарский филиал к 2020 году планирует увеличить число обучаемых в 2,5 раза, чтобы в течение года охватить 5282 предпринимателей и молодежь, которые хотят начать свою деятельность в данной сфере.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПП-2897 от 18 апреля 2017 года был создан Республиканский центр обучения основам бизнеса в форме государственного учреждения задачи которого были определены. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-5630 от 14 января 2019 года Центр был передан Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан С этой целью областные центры были переданы территориальным управлениям