18-fevral kuni O‘zbekiston-Vengriya biznes-forumi doirasida “B2B” formatidagi kooperatsiya birjasi bo‘lib o‘tdi.
Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan uchrashuvda O‘zbekiston-Vengriya davlatlari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish, o‘zaro tovar aylanmasini hajmini oshirish, tadbirkorlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Bizness forumda Vengriyaning AKT, qishloq xo’jaligi, oziq-ovqat, yengil sanoati, qurilish va muxandislik kabi 30 ortiq etakchi kompaniya vakillari hamda 50ga yaqin mahalliy tadbirkorlar qatnashdi.
Muzokaralar davomida biznes vakillar O’zbekiston va Vengriya o’rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish, investitsion loyihalarni amalga oshirish, qo‘shma korxonalarni  tashkil etish bo’yicha fikr allmashdilar.
Tadbir doirasida Savdo-sanoat palatasining Toshkent shahar xududiy boshqarmasi va Budapesht Savdo-sanoat palatalasi o’rtasida kelishuv imzolandi. Unda o’zaro savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish orqali hamkorlikning yangi bosqichiga chiqish, iqtisodiyotning barcha sohalarida qo’shma loyihalarni amalga oshirish ko’zda tutilgan.
Shuni qayd etish kerakki, 2019- yilda ikki davlat o’rtasidagi tovar aylanmasi hajmi 60 mln.AQSH dollaridan oshdi.
Asosiy import mahsulotlarini: dori-darmonlar, mexanika va elektr jihozlari, chorvachilik mahsulotlari va boshqalar tashkil etadi.
Eksport tovarlari  esa: xizmat ko’rsatish, neft mahsulotlari, kalava iplar, meva-sabzavotlar,o’g’itlar, transport vositalari va ularga ehtiyot qismlar yetkazib berish kabilardir.
Hozirgi kunda O’zbekistonda 3ta Vengriya korxonlari faoliyat yuritayotgan bo’lib, ulardan 2tasi qo’shma korxona, 1tasi esa to’liq Vengriya  kapitali orqali moliyalashtirilgan.
Uchrashuvda takidlanganidek, bu kabi uchrashuvlar har ikki tomon biznes  vakillari uchun manfaatli bo’lib, istiqbolda ikki davlat o’rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqlarining rivojlanishini yangi bosqichga olib chiqishiga amaliy ko’mak beradi.

Торгово-промышленная палата организовала бизнес встречу с крупными венгерскими компаниями в формате "В2В"
18 февраля 2020 года Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан организована бизнес встреча в формате «В2В», которая прошла в ходе Узбекско-Венгерского бизнес форума с участием представителей деловых кругов двух стран.
С иностранной стороны в мероприятиях приняли участие представители Министерства внешнеэкономических связей и иностранных дел Венгрии, Министерства инноваций и технологий, Венгерской и Будапештской торгово-промышленных палат, Венгерского туристического агентства, а также крупная делегация представителей бизнеса.
Основной целью мероприятия являлось обсуждение вопросов по расширению торговли между двумя странами, созданию условий для торговли между Узбекистаном и Венгрией, реализации инвестиционных проектов, созданию совместных предприятий и рабочих мест.
На встрече, которая проходила в формате «В2В», приняли участие более 30 крупных компаний Венгрии, занятых в сферах ИКТ, строительства и машиностроения, сельского хозяйства и пищевой промышленности, легкой промышленности и других, а также более 50-ти представителей местных компаний.
В ходе встречи предпринимателями двух стран были обсуждены вопросы дальнейшего расширения торгово-экономических связей и развития взаимовыгодного сотрудничества в инвестиционной, финансово-технической, научно-образовательной, инновационной, туристической сферах.
Открытый диалог позволил четко обозначить сферы взаимных интересов для дальнейшего углубленного взаимодействия, имея в виду проработку перспективных инвестиционных проектов и торговых соглашений и определить эффективный формат взаимодействия предпринимательских кругов Узбекистана и Венгрии.
Также в рамках мероприятия между Торгово-промышленной палатой территориального управления г. Ташкента и Торгово-промышленной палатой Будапешта было подписано соглашение о развитии взаимных торгово-экономических связей и реализации совместных проектов в различных отраслях Узбекистана.