Tadbirkorlarning huquqlarini ta’minlash va xususiy mulkni muhofaza qilish sohasida ijtimoiy sheriklikni rivojlantirishning dolzarb masalalari
2016 yil 15 iyun kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan «Tadbirkorlarning huquqlarini ta’minlash va xususiy mulkni muhofaza qilish sohasida ijtimoiy sheriklikni rivojlantirishning dolzarb masalalari» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Bosh prokuratura, Adliya vazirligi, Xususiylashtirish, monopoliyadan chiqarish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, NNT va OAV vakillari ishtirok etdilar.
Davra suhbati ishtirokchilari qayd etganidek, mustaqillik yillari mobaynida iqtisodiyotni liberallashtirish, bozor tamoyillari va boshqaruv mexanizmlarini joriy etish, mamlakatda qulay ishbilarmonlik muhitini shakllantirish yuzasidan keng ko‘lamli va tizimli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish va xususiy mulkni ishonchli muhofaza qilishga oid 400 dan ortiq qonundan shakllantirilgan samarali tashkiliy-huquqiy baza biznes tuzilmalarning jadal rivojlanishi, fuqarolarning tadbirkorlik faolligi oshishiga zamin yaratdi. Amalga oshirilgan chora-tadbirlar xususiy biznes uchun iqtisodiyotning integrallashuvchi segmenti sifatida shakllanish imkoni bilan bir qatorda, ijtimoiy sohaga yo‘naltirilgan bozor iqtisodiyotini qurish yo‘lida mamlakatning izchil odimlashi yo‘lida asosiy harakatga keltiruvchi kuchga aylanish imkonini yaratdi.
Butunjahon bankining qaydiga ko‘ra, hozirda O‘zbekiston so‘nggi bir yil ichida tadbirkorlik faoliyati uchun ishbilarmonlik muhitini yaxshilash sohasida eng yaxshi natijalarga erishgan jahon davlatlarining dastlabki o‘ntaligiga kiradi.
Ayni paytda kichik biznesning YaIMdagi ulushi 57 foizni, sanoatda – 39 foizni, chakana mahsulot aylanmasida – 87 foizni, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishda – 98 foizni, pullik xizmatlar sohasida – 51 foizni va bandlik sohasida – 78 foizni tashkil qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2015 yil 15 maydagi PF-4725 sonli «Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularning jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmonning qabul qilinishi xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish yo‘lida yilning eng muhim voqeasiga aylandi. Davlatimiz rahbarining Farmonini amalda ijro etish doirasida tadbirkorlik sub’ektlari faoliyati sohasini tartibga soluvchi 40 dan ziyod me’yoriy-huquqiy hujjatlarga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritildi.
2015 yilda mamlakat iqtisodiyotini diversifikatsiyalash va modernizatsiyalash jarayonlarida xususiy sektorning roli va ahamiyatini yanada tubdan oshirish maqsadida, uzoq muddatli 2019 yilgacha bo‘lgan davrda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi joriy etildi. 2019-2020 yillarda gidroenergetika, milliy sifat infratuzilmasi, axborot-kommunikatsiya tizimi, yo‘l-transport infratuzilmasini kompleks rivojlantirishga qaratilgan shu va boshqa davlat tarmoq dasturlari mamlakatda investitsiyaviy iqlim va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, iqtisodiyotda tuzilmaviy yangilanishlarni ta’minlash va uning barqaror o‘sishiga xizmat qiladi.
Tadbirkorlarning huquqlarini ta’minlash va xususiy mulkni ishonchli himoya qilish jarayonida huquqni muhofaza qilish organlari, inson huquqlarini himoya qilish milliy institutlari va jamoat tashkilotlari muhim o‘rin tutadi. Ular tomonidan tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risidagi qonunchilik talablarining qat’iy ijro etilishi, tadbirkorlik subektlarining qonuniy manfaatlari va huquqlari poymol etilgani uchun mas’ul shaxslar, jumladan, nazorat, huquqni muhofaza qilish va vakolatli davlat organlarining javobgarligi muqarraligini ta’minlanishi ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan kompleks va tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, Bosh prokuratura huzurida fuqarolar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining murojaatlarini uzluksiz qabul qilish elektron tizimi samarali ishlab kelmoqda. Murojaatlar ko‘rib chiqilishi tezkorligini ta’minlash maqsadida, mazkur tizimga 34 ta idora, prokuratura organlarining viloyat va tuman bo‘linmalari biriktirilgan. Murojaatlar bo‘yicha prokurorlikka oid muvofiq chora-tadbirlar amalga oshirilib, tadbirkorlik sub’ektlarining qonuniy huquqlari va manfaatlarini amalga oshirishda ularga amaliy va huquqiy yordam ko‘rsatilmoqda.
Adliya vazirligining tashkiliy rahbarligida respublikaning barcha tumanlari (shaharlari)da «bir darcha» tamoyili bo‘yicha tadbirkorlik sub’ektlariga davlat xizmatlarini ko‘rsatish Yagona markazlari tashkil etildi. Mazkur markazlar Internet tarmog‘ida biznes tuzilmalarni ro‘yxatdan o‘tkazish va hisobga qo‘yish, byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish, taqdim etilayotgan davlat xizmatlarini olishda ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash imkonini berdi.
Fuqarolarning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi tomonidan kafolatlangan tadbirkorlik faoliyatini yuritish erkinligiga oid huquqlarini himoya qilish O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sanaladi. Ombudsman tomonidan o‘tgan yil mobaynida ushbu toifaga mansub fuqarolarning murojaatlari sonida sezilarli qisqarish, shuningdek, fuqarolarning tadbirkorlik faolligi, tadbirkorlik sub’ektlarining davlat tomonidan taqdim etilayotgan imtiyozlar va afzalliklar borasida xabardorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni yanada takomillashtirish ahamiyati alohida qayd etildi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tuman va shahar hokimliklari bilan hamkorlikda joylarda “Tadbirkorlar kuni” tadbiri tashkil etib, unda tadbirkorlik sub’ektlari bilan suhbat o‘tkazish, muammolarini aniqlash va ularni bartaraf etish yuzasidan tegishli ishlarni amalga oshirib kelmoqda. Xususan, 2016 yilning 1-choragi davomida “Tadbirkorlar kuni” tadbirida 34830 ta tadbirkorlik sub’ekti ishtirok etib, ushbu tadbir asosida 4832 ta muammo hal etildi. Shu bilan birga Savdo-sanoat palatasi tomonidan tadbirkorlik sub’ektlarida o‘tkaziladigan rejali tekshiruvlarda ishtirok etishi va  tekshiruv haqqoniy o‘tganligi yuzasidan so‘rovnoma o‘tkazilishi muntazam ravishda amalga oshirib kelinmoqda. Jumladan, joriy yilning 5 oyi davomida 1087 ta rejali tekshiruvlarda ishtirok etilgan bo‘lib, bu nazorat qiluvchi organlar faoliyatini muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan tasdiqlangan 1 422 ta rejali tekshirishlarning 76 foizidir.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga, innovatsion loyihalarni faoliyatida joriy etish maqsadida Boshqaruv Kadrlarni Tayyorlash loyihasi doirasida yurtimiz tadbirkorlarini Evropa Ittifoqi mamlakatlariga malaka oshirish uchun yuborilmoqda.
Evropa Ittifoqi mamlakatlarida malaka oshirish davomida o‘zbek menejerlari Evropa hamkasblari bilan tajriba almashish, zamonaviy boshqaruv usullarini o‘rganish, Evropada ish yuritish shakllarini o‘rganish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bunda o‘zbek korxonalari uchun ko‘zlangan asosiy manfaat – Evropa Ittifoqi mamlakatlaridagi korxonalar bilan aloqa o‘rnatish hamda o‘z raqobatbardoshligini va ish yuritish faoliyati unumdorligini oshirishdan iboratdir.
Tadbir ishtirokchilari tadbirkorlarning huquqlarini ta’minlash va xususiy mulkni himoya qilish sohasida ijtimoiy sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha davlat va jamoat tashkilotlari tomonidan ishlab chiqilgan takliflarni muhokama qildilar.
Davra suhbati chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi. Ushbu Bitimda me’yoriy-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqish, aholining huquqiy madaniyatini oshirish, mazkur yo‘nalishdagi qonunchilik va davlat dasturlari ijrosi ustidan jamoat nazoratini amalga oshirish jarayonlarida o‘zaro hamkorlikda faoliyat olib borish ko‘zda tutilgan.

Актуальные вопросы развития социального партнерства в сфере обеспечения прав предпринимателей и защиты частной собственности
15 июня 2016 года в г. Ташкенте состоялся «круглый стол» на тему: «Актуальные вопросы развития социального партнерства в сфере обеспечения прав предпринимателей и защиты частной собственности», организованный Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) и Торгово-промышленной палатой Узбекистана.
В мероприятии приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Государственного комитета по приватизации, демонополизации и развитию конкуренции, Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли, ННО и СМИ.
Участники «круглого стола» отметили, что за годы независимости осуществляется масштабная и системная работа по либерализации экономики, внедрению рыночных принципов и механизмов управления, формированию благоприятного делового климата в стране.
Сформированная эффективная организационно-правовая база развития частного предпринимательства и надежной защиты частной собственности, состоящая из более 400 законов, способствовала ускоренному развитию бизнес структур, повышению предпринимательской активности граждан. Принятые меры позволили частному бизнесу не только сформироваться в качестве интегрирующего сегмента экономики, но и выступить решающей силой, локомотивом поступательно движения страны на пути построения социально ориентированной рыночной экономики.
Согласно докладу Всемирного банка, Узбекистан в настоящее время входит в первую десятку стран мира, которые за последний год достигли наилучших результатов в области улучшения деловой среды для предпринимательской деятельности.
В настоящее время доля малого бизнеса в ВВП достигает 57%, промышленности – 39%, в розничном товарообороте – 87%, в производстве сельскохозяйственной продукции 98%, в платных услугах – 51% и в занятости – 78%.
Знаковым событием года на пути развития частного предпринимательства стало принятие Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития» от 15 мая 2015 года № УП-4725. В рамках практической реализации Указа главы государства внесены изменения и дополнения в более чем 40 нормативно-правовых актов регулирующих сферу деятельности субъектов предпринимательства.
В целях дальнейшего кардинального повышения роли и значения частного сектора в процессах диверсификации и модернизации экономики страны в 2015 году запущена долгосрочная Программа по локализации производства на период до 2019 года. Она и другие государственные отраслевые программы, предусматривающие комплексное развитие гидроэнергетики, национальной системы качества, информационно-коммуникационной системы, дорожно-транспортной инфраструктуры на период до 2019-2020 годов, способствуют улучшению инвестиционного климата и деловой среды в стране, обеспечению структурных преобразований в экономике и ее устойчивому росту.
Важная роль в процессе обеспечения прав предпринимателей и надежной защиты частной собственности отведена правоохранительным органам, национальным институтам по защите прав человека и общественным организациям. Ими реализуются комплексные и системные меры, направленные на усиление контроля за неукоснительным исполнением требований законодательства о гарантиях свободы предпринимательской деятельности, обеспечением неотвратимости ответственности должностных лиц, в том числе контролирующих, правоохранительных и уполномоченных государственных органов, за нарушения прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
Так, при Генеральной прокуратуре эффективно действует электронная система круглосуточного приема обращений граждан, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. В целях обеспечения оперативности рассмотрения обращений к данной системе подключены 34 ведомства, областные и районные подразделения органов прокуратуры. По обращениям принимаются соответствующие меры прокурорского реагирования, оказывается практическая и правовая помощь субъектам предпринимательства в реализации их законных прав и интересов.
Под организационным началом Министерства юстиции во всех районах (городах) республики созданы Единые центры по оказанию государственных услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно». Они позволили осуществлять регистрацию и постановку на учет бизнес структур по сети Интернет, снять бюрократические преграды, обеспечить открытость и прозрачность при получении оказываемого спектра государственных услуг.
Защита гарантированных Конституцией Республики Узбекистан прав граждан на свободу предпринимательской деятельности является одним из приоритетных направлений деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана). Омбудсманом отмечен факт значительного сокращения в течение истекшего года числа обращений по данной категории прав граждан, а также важность дальнейшего совершенствования мер по повышению предпринимательской активности граждан, информированности субъектов предпринимательства о предоставляемых государством льготах и преференциях.
Торгово-промышленной палатой Узбекистана совместно с районными и городскими хокимиятами на местах организуются мероприятия «День предпринимателей», в ходе которых осуществляются необходимые меры по проведению беседы с субъектами предпринимательства, определению существующих проблем и их устранению. Так, в течение 1-квартала 2016 года на мероприятиях «День предпринимателя» приняли участие 34830 субъектов предпринимательства, а также нашли решение 4832 проблемы. Наряду с этим, Торгово-промышленной палатой проводится регулярная работа по участию на плановых проверках субъектов предпринимательства и проведению опроса о законности проведенной проверки. В частности, за 5 месяцев текущего года Торгово-промышленная палата приняла участие в 1087 плановых проверок, что составляет 76% из 1422 плановых проверок, утвержденных Советом по координации деятельности контролирующих органов.
Следует отметить, что в целях развития малого бизнеса и частного предпринимательства и внедрения инновационных проектов в их деятельность, Торгово-промышленной палатой в рамках проекта «Программы Обучения Менеджменту» организуются поездки местных предпринимателей в страны Евросоюза для повышения квалификации.
В ходе повышения квалификации в странах Евросоюза узбекские менеджеры получают возможность для обмена опыта с европейскими коллегами, изучения современных методов управления, а также форм делопроизводства в Европе. Основной интерес для узбекских предприятий состоит в налаживании контактов с предприятиями стран Евросоюза и повышении конкурентоспособности, а также продуктивности ведения бизнеса.
Участники мероприятий обсудили разработанные государственными и общественными организациями предложения по развитию социального партнерства в сфере обеспечения прав предпринимателей и защиты частной собственности.
В ходе «круглого стола» подписано Соглашение о сотрудничестве между Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) и Торгово-промышленной палатой Узбекистан. Соглашение предусматривает взаимодействие в процессе совершенствования нормативно-правовых актов, рассмотрении обращений физических и юридических лиц, повышения правовой культуры населения, осуществлении общественного контроля за исполнением законодательства и государственных программ в данном направлении.