O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi Turkiya savdo palatalari va birjalari uyushmasi bilan birgalikda Turkiya Iqtisodiyot va Texnologiya Universiteti filialining tashkil etilishi bo‘yicha onlayn konferensiya o‘tkazdi.
2020 yilning 10 iyun' kuni, O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi, Turkiya savdo palatalari va birjalari uyushmasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Turkiyaning iqtisodiyot va texnologiyalar universiteti vakillarining Toshkent shahrida Turkiya Iqtisodiyot va Texnologiya Universiteti filialining tashkil etilishi bo‘yicha onlayn konferensiya» o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil fevral' oyida Turkiya Respublikasiga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va shu asosda Toshkent shahrida Turkiya Iqtisodiyot va texnologiya universiteti filialini tashkil etish belgilab berilgan edi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston delegasiyasining joriy yil 4-7 mart kunlari Turkiyaning Iqtisodiyot va Texnologiya Universitetiga tashrifi va uning natijasida hamkorlik kelishuvi imzolanganligini takidlab o‘tish joiz.
Uchrashuv jarayonida Turkiyaning Iqtisodiyot va Texnologiyalar Universiteti hamda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti o‘rtasida kadrlarni tayyorlash, oliy ta'lim sohasida hamkorlikni rivojlantirish hamda Toshkent shahrida Turkiya Iqtisodiyot va Texnologiya Universiteti filialining ochilishi, unda dual ta'lim, elektron va masofaviy ta'lim texnologiyalarini qo‘llagan holda ingliz tilida amalga oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishilgan edi.
Onlayn konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti rahbariyatlari, O‘zbekiston Respublikasining Turkiya davlatidagi Favqulodda va muxtor elchisining Savdo-iktisodiy masalalar buyicha maslaxatchisi Azizbek Salaxiddinov va O‘zbekiston Respublikasining Turkiya davlatidagi Favqulodda va muxtor elchisining Siyosiy masalalar buyicha maslaxatchisi Shuxrat Yigitaliev, Turkiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Mehmet Sureyya Er, ikkala mamlakatning ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok yetdi.
Konferensiya davomida TOVV YeTU brendi, veb-sayti, platforma va boshqa materiallardan universitetning Toshkent shahridagi filialini rivojlantirish uchun foydalanish, qolaversa TOVV YeTU diplomini berish, talabalarning qabul qilish shartlari va muddatlarini kelishish va kutubxona fondini, shuningdek ta'lim sohasidagi o‘quv, ilmiy va uslubiy qo‘llanmalarni shakllantirishga ko‘maklashish kabi ishlarni tezkor amalga oshirilish masalalarini tomonlar muhokama qilishdi va mazkur masalalar bo‘yicha ijobiy to‘xtamga kelindi.
Undan tashqari, 2020/2021 o‘quv yilidan boshlab talabalarni qabul qilish, ta'lim jarayonlarini to‘laqonli joriy etish hamda shu sohaga Turkiyaning yetakchi o‘qituvchi-professorlarini jalb qilishga kelishib olindi.
Ma'lumot uchun Turkiya Iqtisodiyot va Texnologiya Universiteti 2002 yilda Turkiya savdo palatalari va birjalari uyushmasi tomonidan tashkil etilgan.
Universitet faoliyatining o‘ziga xosligi o‘quv rejalarining DUAL ta'limga asoslangan uch semesrtlik o‘quv jarayoni hisoblanib, ta'lim oluvchilarga 2 semestr davomida nazariy bilimlar bilan bir qatorda 3-chi semestrda amaliy ko‘nikmalar shakllanishi muvozanatlashtirilgan. Universitetning ushbu xususiyati uning Turkiya ta'lim tizimida aloxida o‘rin tutishini ta'minlagan.

Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан совместно с Союзом торговых палат и товарных бирж Турции провела онлайн конференцию по вопросам обсуждения открытия филиала TOBB ETU в Ташкенте.
В целях реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Турецкую Республику в феврале 2020 года, а также на основе выполнения государственной программы Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы в «Год науки, просвещения и цифровой экономики», 10 июня 2020 года прошла онлайн конференция с делегациями двух стран по вопросам обсуждения открытия филиала Университета экономики и технологий Союза торговых палат и товарных бирж Турции TOBB ETU в г. Ташкенте.
Стоит отметить, что 4-7 марта 2020 года Узбекская делегация прибыла в г. Анкару по обсуждению открытия филиала на базе Ташкентского Государственного Экономического Университета, в ходе которой были обсуждены организационные вопросы и прием абитуриентов на ближайшие годы.
В работе онлайн конференции приняли участие Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан - Адхам Ильхамов, Заместитель Министра высшего и среднего специального образования, руководство Ташкентского государственного экономического университета, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Турецкой Республике Агзамходжаев Алишер Анварович, Советник Посла по торгово-экономическим вопросам Республики Узбекистан в Турции Азизбек Салахиддинов, Советник Посла по полтитическим вопросам Республики Узбекистан в Турции Шухрат Йигиталиев и Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Республики Узбекистан Эра Мехмет Сураййа, представители Унивеситета TOBB ETU Гувен Сак и Юсуф Саринай, а также работники СМИ обеих стран. В роли модератора выступил представитель союза торговых палат и товарных бирж Турции.
В ходе конференции были обсуждены вопросы создания веб-сайта, платформы и других материалов для развития Ташкентского филиала университета, а также выдача дипломов TOВВ ETU, а также согласования условий приема студентов и оказания содействия в формировании библиотечного фонда, и учебных, научно-методических пособий. Во время переговоров стороны достигли положительного решения этих вопросов.
Для справки: Университет начал свою деятельность в 2002 году и на сегодняшний день считается одним из сильнейших по преподавательскому составу, готовит кадров в области предпринимательства. TOBB ETU также создан как университет, который обучает предпринимателей индивидуальности и международному опыту в сфере ведения бизнеса. Университет принял за основу в своей учебной программе и системе образования, элементы дуального образования, нацеленную на «совместное образование» с промышленностью, где теоретические знания продолжительностью в 2 семестра связаны с практикой в 1 семестр.
В 2018 г. Университет занял 32-ое место среди лучших университетов мира, основанных с 2000 г. в рейтинге «Молодых университетов 2018 года: университеты тысячелетия».