O‘zbekiston-Italiya biznes-forumi tashkil etildi
2020 yil 2-iyul' kuni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi O‘zbekiston Respublikasining  Italiyadagi elchixonasi va Italiya-O‘zbekiston savdo palatasi ("ITALUZ") bilan hamkorlikda videokonferensiya shaklida qishloq xo‘jaligi sohasiga oid O‘zbekiston-Italiya biznes-forumini tashkil etdi.
Ushbu videokonferesiyadan ko‘zlangan maqsad: eksportga yo‘naltirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarishni rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikramov, Italiya-O‘zbekiston savdo palatasi Prezidenti Luidji Iperti, O‘zbekistonning Italiya Respublikasidagi Favqulotda va Muxtor elchisi Otabek Akbarov, shuningdek, ikki mamlakatning agrosanoat sohasidagi ishbilarmon doira vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A. Ikramov o‘z nutqida, so‘nggi yillarda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik faollashganini, tashkil etilgan qo‘shma tadbirlar buning tasdiqi ekanligini ta'kidladi.
O‘z navbatida janob Luidji Iperti O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasiga Italiyadagi hamkor tashkilotlar bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok va o‘zaro hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirdi.
Onlayn tarzda bo‘lib o‘tgan konferensiyada meva-sabzavot, chorva mollarini yetishtirish, shuningdek, O‘zbekistonda meva va sabzavotlarni yig‘ish, saralash, qayta ishlash, sovutish tizimlari qolversa Italiyaning qishloq xo‘jaligi texnikalarini yetkazib berish borasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilinib, mazkur yo‘nalishlarda investisiya loyihalarini amalga oshirish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Videokonferensiyada Italiya kompaniyalari vakillari sohaga oid taqdimotlari bilan  ishtirokchilarni tanishtirib o‘tishdi.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bosh boshqarmasi boshlig‘i Ramin Hasanov, “O‘zbekozikovkatxolding” kompaniyasi raisining o‘rinbosari Baxodir Yunusov va “BMB Trade Group” bosh direktorining maslahatchisi Baxodir Komilov so‘zga chiqdilar.
Ikki mamlakat vakillari o‘rtasidagi ushbu videokonferesiya doirasida O‘zbekiston-Italiya savdo-iqtisodiy aloqalarini yanada rivojlantirish va ushbu sohada o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat yurituvchi O‘zbekiston va Italiya kompaniyalari o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini kengaytirish yuzasidan fikr almashildi.
Ochiq muloqot, istiqbolli loyihalar va kelishuvlar borasida yanada chuqurroq hamkorlik qilish, o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarni aniq belgilash qolaversa, O‘zbekiston va Italiya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarning samarali tashkil etish imkonini berdi.
Ma'lumot uchun: Eslatib o‘tamiz, 2019 yil 21 noyabrda Lombardiya viloyati gubernatori A. Fontan boshchiligidagi delegasiya O‘zbekistonga tashrif buyurgan edi. Ushbu tashrif doirasida B2B formatidagi kooperasion birja va O‘zbekiston-Italiya biznes-forumi tashkil etilgan.
2019 yil yakunlariga ko‘ra mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash 402,3 million AQSh dollarini tashkil etdi (2018 yilga nisbatan (303,2 million), o‘sish 32 foizga), bunda eksport 26,6 million dollarni, import  375,7 million dollar tashkil etgan.
O‘zbekistonda Italiya sarmoyasi ishtirokidagi 50 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda, ulardan 14 tasi 100% italiya kapitali asosida ishlaydi.

Прошел Узбекско-Итальянский бизнес-форум
2 июля 2020 года, Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан совместно с Посольством Республики Узбекистан в Италии и Итало-Узбекской Торговой Палатой (“ITALUZ”) организовали Узбекско-Итальянский бизнес-форум (в агропромышленной отрасли) в формате видеоконференцсвязи.
Цель данной видеоконференции: развитие экспортоориентирванной продукции, а также торгово-экономического, инвестиционного и регионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Итальянской Республикой.
На мероприятии приняли участие Председатель Торгово-промышленной Палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Президент Итало-Узбекской Торговой Палаты Луиджи Иперти, Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Итальянской Республике Отабек Акбаров, а также деловые круги двух стран осуществляющие свою деятельность в агропромышленной сфере.
В ходе своего выступления, Председатель Торгово-промышленной Палаты Узбекистана А.Икрамов отметил, что за последние годы значительно активизировалось торгово-экономическое сотрудничество между деловыми кругами двух стран и подтверждением, этому являются совместно проводимые мероприятия.
В свою очередь, господин Луиджи Иперти выразил благодарность Торгово-промышленной палате Узбекистана за активное сотрудничество и взаимодействие в реализации совместных проектов с партнерскими организациями Италии.
Были обсуждены перспективы взаимодействия и сотрудничества в сельскохозяйственной отрасли. Особое внимание было уделено привлечению в Республику передовых итальянских технологий и ноу-хау, охватывающих весь цикл производства, сбора, сортировки, хранения, переработки и упаковки сельхозпродукции для ее реализации на внутреннем рынке и направления на экспорт.
Также были обсуждены возможности локализации производства отдельных компонентов итальянского оборудования и технологий в Узбекистане. Это позволит снизить себестоимость оборудования и повысить его доступность для узбекских компаний, а также экспортировать в соседние страны. В ходе бизнес-форума итальянскими компаниями был проявлен интерес к экспорту в Италию сухофруктов, различных видов орехов и шафрана.
На видеоконференции со своими презентациями выступили представители итальянских компаний, таких, как «BESANA GROUP», «BERTUZZI FOOD», «PRIAMO», «SFOGGIA» И «PERUZZO» которые ознакомили участников с деятельностью своих компаний.
С узбекской стороны приняли участие более 20 предприятий и компаний Узбекистана, действующих в сфере агропромышленности, а также с речью выступили начальник главного управления Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан Рамин Гасанов, заместитель председателя ХК «Узбекозиковкатхолдинг» Боходир Юнусов, и советник генерального директора «BMB Trade Group» Боходир Камилов.
В рамках данной видеоконференции между представителями двух стран были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Итальянской торгово-экономической связи и развития взаимовыгодного сотрудничества в данной отрасли. В том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между компаниями Узбекистана и Италии в агропромышленной отрасли.
Открытый диалог позволил четко обозначить сферы взаимных интересов для дальнейшего углубленного взаимодействия, имея в виду проработку перспективных проектов и соглашений и определить эффективный формат взаимодействия предпринимательских кругов Узбекистана и Италии.
По итогам мероприятия достигнуты следующие договоренности:
-подписание меморандума о сотрудничестве между Министерством сельского хозяйства Узбекистана и Торговой палатой «Италия-Узбекистан»;
-подписание меморандума о сотрудничестве между Ассоциацией экспортеров Узбекистана и Торговой палатой «Италия-Узбекистан»;
-обмен информацией и коммерческими предложениями по экспорту отечественной продукции в Италию, а также поставкам итальянского оборудования и технологий в Узбекистан.
Для справки: напомним, что 21 ноября 2019 года состоялся визит в Узбекистан делегации региона Ломбардии во главе с губернатором А.Фонтана. В рамках данного визита были организованы кооперационная биржа в формате В2В и Узбекско-Итальянский бизнес-форум.
Товарооборот между странами по итогам 2019 года составил 402,3 млн. долл. США (по сравнению с 2018 г. (303,2 млн.) прирост на 32%), где на долю экспорта приходится 26,6 млн. долл., импорта 375,7 млн. долл.
В Узбекистане осуществляют деятельность 50 предприятий с участием итальянского капитала, 14 из них - со 100% итальянским капиталом.