O‘zbekiston meva-sabzavotlari – jahon bozorida eng xaridorgir
Prezidentimiz Islom Karimovning 2016-yil 1-iyundagi Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasini tashkil etish va uni har yili o‘tkazib turish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qaroriga asosan tashkil etilgan mazkur yarmarka O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirliklari, “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi, “O‘zbekoziqovqatzaxira” uyushmasi, “O‘zagroeksport” ixtisoslashtirilgan tashqi savdo kompaniyasi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirning ochilishida Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida agrar tarmoqda chuqur tarkibiy o‘zgarishlar amalga oshirilgani samarasida meva-sabzavotchilik, bog‘dorchilik va uzumchilik izchil rivojlanayotgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mamlakatimizda meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirishni yanada ko‘paytirish, bog‘dorchilikni rivojlantirishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Istiqlolning ilk kunlaridanoq Prezidentimiz rahnamoligida mamlakatimizda oziq-ovqat mustaqilligini ta’minlash maqsadida qishloq xo‘jaligini izchil isloh qilishning aniq yo‘nalishlari belgilab olindi. Sayyoramizning qariyb 1 milliard aholisi to‘yib ovqatlanmayotgan va bu boradagi muammo tobora keskinlashib borayotgan bugungi kunda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash insoniyatning dolzarb vazifalaridan biri bo‘lib qolmoqda. Davlatimiz rahbarining O‘zbekistonning oziq-ovqat mustaqilligini ta’minlash yo‘lida belgilagan strategiyasi naqadar to‘g‘ri bo‘lganligini bugun hayotning o‘zi ko‘rsatib turibdi.
2015-yilda mamlakatimiz Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotiga a’zo davlatlarning oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash sohasida Mingyillik rivojlanish maqsadlariga erishgani uchun beriladigan mukofotiga sazovor bo‘lgan 14 davlatdan biri sifatida e’tirof etilgani bejiz emas.
Mamlakatimizda yetishtiriladigan meva-sabzavotlar salomatlik uchun foydali mikroelementlar, oziq-ovqat ratsionida o‘rnini almashtirib bo‘lmaydigan turli biologik moddalarga boyligi tufayli noyobdir. O‘zbekistonning noyob tuproq-iqlim sharoiti, mamlakatimizda quyoshli kunlar bir yilda o‘rtacha 320 kun bo‘lishi, to‘rt faslning izchil almashinuvi keng turdagi yuqori sifatli meva va sabzavotlarning asosiy navlarini yetishtirish uchun qulay imkoniyatlar yaratadi. Shuning uchun ham saxovatli o‘zbek zaminida yetishtiriladigan meva va sabzavotlar yuqori nufuzga ega bo‘lgan haqiqiy brendga – tovar belgisiga aylanib, bu mahsulotlarni sotib oladigan mamlakatlarda ular yuksak raqobatbardoshligi bilan ajralib turadi.
– O‘zbekistonda yetishtirilayotgan meva-sabzavotlar salomatlik uchun g‘oyat muhim bo‘lgan mikroelementlar va oziq-ovqat ratsionida o‘rnini almashtirib bo‘lmaydigan turli biologik moddalarga boyligi, yuqori sifati, ekologik toza va xavfsizligi, raqobatbardoshligi bilan boshqa mintaqalarda yetishtirilgan ana shunday mahsulotlardan sezilarli darajada yuqori turadi, – deydi Xalqaro yong‘oq va quruq mevalar bo‘yicha kengash raisi o‘rinbosari Pino Kalkagni. – O‘zbekistonda yetishtirilayotgan mevalarga dunyo mamlakatlarida talab juda katta. So‘nggi o‘n yil ichida O‘zbekiston quruq mevalari va yong‘oqlari eksporti hajmi 5 karra ortgani buning yorqin dalilidir. Mamlakatingizda oziq-ovqat sanoatining mazkur yo‘nalishini yanada rivojlantirishning salohiyati katta. Serquyosh o‘lkangizda yetishtiriladigan mevalarni, ayniqsa, qora mayizni yaxshi ko‘raman. Mazkur yarmarka O‘zbekistonda meva-sabzavot mahsulotlari ishlab chiqarish imkoniyatlari, zaxira va salohiyati bilan yanada yaqinroq tanishish, zamonaviy texnologiyalarni jalb etish, hamkorlik o‘rnatish, fikr va tajriba almashishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
O‘zbekiston o‘rik, olxo‘ri, uzum, yong‘oq, karam va boshqa ko‘plab meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha dunyodagi o‘nta yetakchi davlat qatorida turadi. Bugun xalqimiz ehtiyojidan ortiqcha 180 turdan ziyod meva-sabzavot va ularni qayta ishlash asosida tayyorlangan mahsulotlar AQSh, Braziliya, Vetnam, Indoneziya, Kipr, Makedoniya, Malayziya, Mo‘g‘uliston, Norvegiya, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Slovakiya, Tailand, Xitoy, Yaponiya kabi saksondan ortiq mamlakatga eksport qilinmoqda. Sohada olib borilayotgan izchil sa’y-harakatlar samarasida eksport jo‘g‘rofiyasi kengayib, hajmi tobora oshmoqda.
Mamlakatimizda yiliga 17 million tonnadan ziyod meva-sabzavot mahsulotlari ishlab chiqariladi, ularning 4 million tonnadan ziyodi eksport qilinadi. O‘tgan yili yurtimizda 12 million 592 ming tonna sabzavot va kartoshka, 1 million 850 ming tonna poliz mahsulotlari, 1 million 556 ming tonna uzum, 2 million 731 ming tonna meva yetishtirildi.
Qishloq xo‘jaligi xomashyosini chuqur qayta ishlash, yetishtirilgan mahsulotlarni saqlash infratuzilmasini rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘tgan yili qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlaydigan 230 korxona, 77 ming 800 tonna sig‘imga ega bo‘lgan 114 yangi sovutish kamerasi tashkil etildi va modernizatsiya qilindi. Mamlakatimizda meva-sabzavotlarni saqlashning umumiy quvvati 832 ming tonnaga yetkazildi. Natijada yil davomida narxlarning oshib ketishiga yo‘l qo‘ymasdan, aholini asosiy turdagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash, ushbu mahsulotlarni eksport qilishni kengaytirish, narx-navo barqarorligini saqlash imkoniyati yaratildi.
Hozirgi kunda ekin maydonlari optimallashtirilib, hosildorlikni oshirishga e’tibor qaratilmoqda. Yangi bog‘ va tokzorlar barpo etilib, ularga seleksioner olimlarimiz yaratgan har bir hududning iqlimiga mos, qurg‘oqchilikka, kasallik va zararkunandalarga chidamli navlar ekilmoqda. So‘nggi yillarda qariyb 100 ming gektarda mevali bog‘ va tokzorlar barpo etildi. Keyingi uch yilda 22 ming gektardan ziyod maydonda intensiv bog‘ tashkil qilindi. Ularni yaratishda asosan tog‘ va tog‘oldi hududlari, shuningdek, suv taqchil yerlarda payvandtaglarga pakana ildiz-bo‘g‘iz qo‘yish yo‘li bilan yetishtirilgan ko‘chatlardan foydalanish texnologiyasi keng joriy etilmoqda. Bunday bog‘lar ikki yilda hosilga kirib, oltinchi yili gektaridan 50-60 tonnagacha meva berishi bilan ajralib turadi.
Seleksionerlarimiz yaratgan iqlim sharoitimizga mos, qurg‘oqchilikka, kasallik va zararkunandalarga chidamli sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkaning 170 dan ortiq navi, meva va rezavor ekinlar va uzumning 175 navi parvarishlanmoqda. Bunda paxta maydonlari qisqarib, meva-sabzavot, poliz va uzum yetishtirishga ixtisoslashgan maydonlarning kengayishi muhim ahamiyat kasb etmoqda. Bunday ishlar natijasida 2020-yilga borib kartoshka yetishtirish 35 foizga, sabzavot 30, meva va uzum 21,5 foizga oshishi kutilmoqda. Zamonaviy texnologiyalar asosida meva-sabzavot mahsulotlarini chuqur qayta ishlash tashqi va ichki bozorda talab yuqori bo‘lgan meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash hajmini 2030-yilda 5,7 karra oshirish imkonini beradi.
Ho‘l meva va qayta ishlangan meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish hajmini ko‘paytirish va turini kengaytirish hisobidan qishloq xo‘jaligi sektorining eksport salohiyatidan to‘liq hamda samarali foydalanish maqsadida “O‘zbekoziqovqatxolding” kompaniyasi va “O‘zagroeksport” ixtisoslashtirilgan tashqi savdo kompaniyasi tashkil etilib, yurtimizda yetishtirilgan meva-sabzavotlarni eksportga yetkazib berish bo‘yicha ularning asosiy vazifa va faoliyat yo‘nalishlari belgilandi.
Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasini o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad xorijliklarni O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatida erishilayotgan ana shunday yuksak samaralar bilan yaqindan tanishtirish, mamlakatimizda yetishtirilayotgan ekologik toza meva-sabzavotlar, poliz ekinlari hamda ularni qayta ishlash orqali tayyorlanayotgan turli xildagi mahsulotlarni namoyish etish, sohada mavjud mahalliy va xalqaro hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, yangi sheriklar topish, mamlakatimiz eksport salohiyatini yanada oshirishdan iborat.
Yarmarkada AQSh, Buyuk Britaniya, Birlashgan Arab Amirliklari, Janubiy Koreya, Yaponiya, Italiya, Fransiya, Malayziya, Hindiston, Rossiya, Latviya, Ozarbayjon, Turkmaniston, Eron, Afg‘oniston, Qozog‘iston kabi qirqdan ziyod mamlakatdan ko‘plab xalqaro savdo tashkilotlari, savdo-sanoat palatalari, qishloq xo‘jaligi sohasiga ixtisoslashgan vazirlik va idoralar, logistika kompaniyalari, mamlakatimizning meva-sabzavotchilik sohasida ish yurituvchi korxonalari ishtirok etmoqda.
– Hamkorligimiz barcha sohalarda izchil rivojlanayotgani bizni g‘oyat quvontiradi, – deydi Rossiya Federatsiyasi qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Sergey Levin. – O‘zbekiston Rossiyaning qishloq xo‘jaligi sohasidagi an’anaviy va muhim sherigidir. Mamlakatingizda barcha sohalar qatori qishloq xo‘jaligi, meva-sabzavotchilik sohasi ham izchil rivojlanmoqda. O‘zbekistondan Rossiyaga meva-sabzavot mahsulotlari eksporti hajmini yanada oshirish, uzoq muddatli o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirish va mustahkamlashdan manfaatdormiz. Mazkur yarmarka mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sohaga oid hamkorlikni yanada rivojlantirish, o‘zaro fikr va tajriba almashish imkonini beradi.
Xalqaro forum oziq-ovqat sanoati va qishloq xo‘jaligi sohasining barcha zamonaviy yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan. Unda ho‘l va quruq mevalar, sitruslar, sabzavotlar, ko‘katlar, poliz ekinlari, dukkakli o‘simliklar, yong‘oqlar, ziravorlar, ichimliklar, qadoqlar va qadoqlash texnologiyalari, transport va logistikaga oid ko‘plab bo‘limlar ishlab turibdi.
Mamlakatimizdagi qulay sarmoyaviy muhit xorijiy davlatlar bilan savdo-iqtisodiy munosabatlarni yanada kengaytirish, barcha sohaga zamonaviy texnologiyalarni jalb etishda muhim omil bo‘layotir. Xususan, meva-sabzavotchilik sohasida zamonaviy talablarga javob beradigan, sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan ko‘plab korxonalar samarali faoliyat yuritmoqda.
O‘zbekiston meva-sabzavotchilik sohasi vakillarining mahsulotlari mamlakatimizning barcha viloyatlaridan kelgan kompaniyalar ekspozitsiyalarida keng o‘rin egallagan. “Agro Sweet Plus”, “Afruz-Kamol-Nabi”, “Delta Ekspress”, “Fergana Agroexport Biznes”, “Qashqadaryo Agroeksport Info”, “Different Med”, “Business Diamond Invest” korxonalari shular jumlasidandir. Ular keng turdagi meva-sabzavot mahsulotlarini namoyish qilib, o‘z xizmatlarini taklif etmoqda.
– 2008-yildan buyon faoliyat yuritayotgan kompaniyamiz qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, meva-sabzavotlarni quritish va ularning savdosi bilan shug‘ullanadi, – deydi Namangan shahridagi “Afruz-Kamol-Nabi” mas’uliyati cheklangan jamiyatining tijorat ishlari bo‘yicha direktori Sobit No‘monov. – Mamlakatimizda tadbirkorlar faoliyatini rivojlantirish uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratilmoqda. Korxonamiz ishlab chiqarish jarayoniga zamonaviy texnologiyalarning jalb etilishi yiliga 25 ming tonna mahsulotni qayta ishlash imkonini berayotir. Mahsulotlarimizga xorijda ham talab katta. Ularning eksportini kengaytirishni rejalashtirganmiz. Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi shu jihatlari bilan bizga juda ma’qul bo‘lmoqda.
Yarmarka doirasida eksportchilar va O‘zbekiston meva-sabzavot mahsulotlari xaridorlari o‘rtasida o‘zarouchrashuvlar, davra suhbatlari o‘tkazilishi, tadbir ishtirokchilarining meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlaydigan korxonalar, intensiv bog‘lar, muzlatkichli omborlar bilan tanishuvi rejalashtirilgan.
– Tashkilotimiz O‘zbekiston bilan ko‘plab sohalarda qator qo‘shma loyihalarni amalga oshirib kelmoqda, – deydi Osiyo taraqqiyot bankining mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Takeo Konishi. – Hamkorligimizning eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biri irrigatsiya tizimini modernizatsiya qilishga qaratilgan loyihalardir. O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirishga, fermer va ishbilarmonlarga imtiyozlar yaratishga, meva-sabzavotchilik tarmog‘ini taraqqiy ettirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Bunday yuksak e’tibor O‘zbekiston iqtisodiyotining muttasil rivojlanishida muhim omil bo‘layotir. Mamlakatingiz bilan bundan keyin ham o‘zaro manfaatli qo‘shma loyihalarni hayotga izchil tatbiq qilishda faol ishtirok etish niyatidamiz.
Ushbu anjuman mamlakatimiz ishbilarmonlari va chet ellik hamkorlar o‘rtasida muzokaralar o‘tkazish, tajriba almashish, o‘zaro hamkorlik istiqbollarini belgilash, ikki tomonlama manfaatli shartnomalar imzolash, xorijiy investitsiyalarni jalb etish, jahon oziq-ovqat mahsulotlari bozorining yo‘nalishlari va rivojlanish istiqbollarini tahlil etish, O‘zbekistonning eksport salohiyatini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.
Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Sh.Mirziyoyev so‘zga chiqdi.

Фрукты и овощи Узбекистана востребованы на мировом рынке
Организаторами этой ярмарки, проводимой на основе постановления Президента нашей страны Ислама Каримова о мерах по организации и проведению Международной плодоовощной ярмарки от 1 июня 2016 года, выступили министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли, сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, холдинговая компания “Узбекозиковкатхолдинг”, ассоциация “Узбекозиковкатзахира”, специализированная внешнеторговая компания “Узагроэкспорт”.
На открытии мероприятия отмечалось, что в результате осуществляемых под руководством главы нашего государства глубоких структурных преобразований в аграрной отрасли интенсивно развиваются такие сферы, как плодоовощеводство, садоводство и виноградарство. Постановление Президента нашей страны “О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур” от 12 апреля 2016 года является важным руководством к действию в увеличении в нашей стране объемов выращивания плодоовощной и бахчевой продукции, развитии садоводства.
С первых дней независимости в нашей стране в целях обеспечения продовольственной безопасности определены конкретные меры по развитию сельского хозяйства, реформированию отрасли. В настоящее время на планете около 1 миллиарда человек недоедает, и проблемы в этом направлении еще более обостряются. С этой точки зрения, сама жизнь доказывает правильность избранной главой нашего государства стратегии по обеспечению продовольственной независимости Узбекистана.
Не случайно в 2015 году Узбекистан стал одной из 14 стран, получивших награды за достижение Целей развития тысячелетия в области обеспечения продовольственной безопасности государствами-членами Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН.
Выращиваемая в нашей стране экологически чистая плодоовощная продукция богата полезными для здоровья человека микроэлементами, различными биологическими веществами, незаменимыми в рационе питания. Уникальные почвенно-климатические условия Узбекистана, 320 солнечных дней в году, последовательная смена времен года создают благоприятные условия для возделывания основных видов плодоовощной продукции. Поэтому выращиваемые на щедрой узбекской земле фрукты и овощи, пользующиеся высоким спросом за рубежом, отличаются высокой конкурентоспособностью.
– На мировом рынке чрезвычайно высок спрос на выращенные в Узбекистане фрукты, - говорит вице-председатель Международного совета по орехам и сухофруктам Пино Калкагни. – Яркое тому подтверждение - за последние десять лет экспорт сухофруктов и орехов из Узбекистана увеличился в 5 раз. Это направление продовольственной промышленности страны обладает большим потенциалом. Мне нравятся выращенные в Узбекистане фрукты, особенно изюм. Нынешняя ярмарка способствует ознакомлению с этапами производства плодоовощной продукции в стране, резервами и потенциалом, внедрению современных технологий, установлению сотрудничества, обмену опытом.
Узбекистан входит в десятку стран мира, лидирующих в экспорте абрикосов, сливы, винограда, орехов, капусты и другой плодоовощной продукции. Сегодня более 180 видов плодоовощной и изготовленной на ее основе продукции сверх потребности населения экспортируется в более чем восемьдесят стран, таких как США, Бразилия, Вьетнам, Индонезия, Кипр, Македония, Малайзия, Монголия, Норвегия, Россия, Саудовская Аравия, Словакия, Таиланд, Китай, Япония, и другие. Благодаря реализуемым в отрасли последовательным мерам увеличивается объем и расширяется география экспорта.
В Узбекистане ежегодно производится более 17 миллионов тонн плодоовощной продукции, из них свыше 4 миллионов тонн экспортируется. В частности, в прошлом году выращено 12 миллионов 592 тысячи тонн овощей и картофеля, 1 миллион 850 тысяч тонн бахчевых, 1 миллион 556 тонн винограда, 2 миллиона 731 тысяча тонн фруктов.
Уделяется особое внимание и глубокой переработке сельскохозяйственного сырья, развитию инфраструктуры хранения выращенной продукции. В частности, в прошлом году были созданы и модернизированы 230 предприятий по переработке сельскохозяйственного сырья, 114 новых холодильных камер вместимостью 77 тысяч 800 тонн. В стране общая мощность хранения плодоовощной продукции доведена до 832 тысяч тонн. Это способствует предупреждению в течение года сезонного роста цен, бесперебойной поставке населению основных видов сельскохозяйственной продукции, расширению экспорта товаров.
В настоящее время уделяется большое внимание оптимизации посевных площадей, повышению урожайности. Разбиваются новые сады и виноградники, где выращиваются созданные нашими учеными-селекционерами сорта, соответствующие климату каждого региона, устойчивые к засухе, болезням и вредителям. За последние годы созданы фруктовые сады и виноградники почти на 100 тысячах гектаров. За последние три года на более чем 22 тысячах гектаров создан интенсивный сад. При их создании, особенно в горных районах и предгорьях, на засушливых территориях, широко используется технология посадки саженцев карликовых деревьев, выращенных методом скрещивания. Такие сады начинают плодоносить уже на второй год, и на шестом году можно получить с гектара 50-60 тонн урожая.
Выращиваются созданные нашими селекционерами более 170 сортов овощей, бахчевых и картофеля, 175 сортов фруктов, ягод и винограда. При этом важную роль играет сокращение хлопковых полей, расширение площадей для выращивания плодоовощной продукции, бахчевых и винограда. В результате планируется, что к 2020 году возделывание картофеля увеличится на 35 процентов, овощей – на 30, фруктов и винограда – на 21,5 процента. Глубокая переработка пользующейся большим спросом на внешнем и внутреннем рынках плодоовощной продукции на основе современных технологий позволит к 2030 году увеличить ее объем в 5,7 раза.
В целях полного и эффективного использования экспортного потенциала сельскохозяйственного сектора путем повышения объема экспорта свежей и переработанной плодоовощной продукции и расширения ее ассортимента были созданы компания “Узбекозиковкатхолдинг” и специализированная внешнеторговая компания “Узагроэкспорт”, определены их основные задачи и направления деятельности по поставке на экспорт выращенных в нашей стране фруктов и овощей.
Основная цель проведения Международной плодоовощной ярмарки - ознакомление иностранных партнеров с весомыми результатами, достигаемыми в сельском хозяйстве и продовольственной промышленности Узбекистана, демонстрация выращенных в нашей стране экологически чистых фруктов и овощей, бахчевых культур и изготовленной на основе их переработки различной продукции, дальнейшее укрепление установленных в сфере местных и международных связей сотрудничества, нахождение новых партнеров, повышение экспортного потенциала нашей страны.
В ярмарке принимают участие представители международных торговых организаций, торгово-промышленных палат, министерств и ведомств, специализирующихся на сельском хозяйстве, логистических компаний более сорока стран, в том числе США, Великобритании, Объединенных Арабских Эмиратов, Южной Кореи, Японии, Италии, Франции, Малайзии, Индии, России, Латвии, Азербайджана, Туркменистана, Ирана, Афганистана, Казахстана, а также предприятия нашей страны, функционирующие в сфере сельского хозяйства.
– Радует развитие взаимного сотрудничества во многих отраслях, - говорит заместитель министра сельского хозяйства Российской Федерации Сергей Левин. - Узбекистан является традиционным и важным партнером России в сфере сельского хозяйства. В стране наряду с другими отраслями последовательно развивается и сельское хозяйство, в том числе плодоовощеводство. Мы заинтересованы в дальнейшем увеличении объема экспорта плодоовощной продукции из Узбекистана в Россию, последовательном развитии и укреплении долгосрочного взаимовыгодного сотрудничества. Нынешняя ярмарка способствует еще более динамичному развитию взаимосвязей между нашими странами в этой отрасли.
Международный форум охватывает все современные направления продовольственной промышленности и сельского хозяйства. Действуют многочисленные отделы, в частности, свежих фруктов и сухофруктов, цитрусовых, овощей, зелени, бахчевых, бобовых, орехов, пряностей, напитков, упаковки и технологий расфасовки, транспорта и логистики.
Созданная в нашей стране благоприятная инвестиционная среда служит важным фактором дальнейшего расширения торгово-экономических связей с зарубежными государствами, привлечения современных технологий в сферу. В частности, в плодоовощеводстве действует множество предприятий, отвечающих современным требованиям, специализированных на производстве качественной продукции.
Продукция плодоовощной сферы Узбекистана широко представлена в экспозициях компаний регионов нашей страны. Среди них - предприятия “Agro Sweet Plus”, “Afruz-Kamol-Nabi”, “Delta Ekspress”, “Fergana Agroexport Biznes”, “Qashqadaryo Agroeksport Info”, “Different Med”, “Business Diamond Invest”. Они представляют широкий ассортимент плодоовощной продукции, предлагают свои услуги.
– Наша компания, действующая с 2008 года, занимается переработкой сельскохозяйственной продукции, сушкой фруктов и овощей, их реализацией, - говорит коммерческий директор ООО “Afruz-Kamol-Nabi” Собит Нумонов (город Наманган). - Внедрение в производственный процесс предприятия современных технологий позволяет перерабатывать 25 тысяч тонн продукции в год. Наша продукция пользуется большим спросом и за рубежом. Мы планируем расширить объем ее экспорта. Международная плодоовощная ярмарка способствует реализации намеченных целей.
В рамках ярмарки намечается проведение двусторонних встреч и круглых столов между экспортерами и покупателями плодоовощной продукции Узбекистана, ознакомление участников мероприятия с предприятиями по переработке плодоовощной продукции, интенсивными садами, холодильными складами.
– Наша организация совместно с Узбекистаном реализует ряд проектов во многих отраслях, - говорит глава представительства Азиатского банка развития в нашей стране Такео Кониши. – Одним из важных направлений нашего сотрудничества являются проекты, направленные на модернизацию ирригационной системы. В Узбекистане уделяется большое внимание развитию сельскохозяйственной сферы, в частности, плодоовощеводства, созданию благоприятных условий для фермеров и предпринимателей. Такое высокое внимание является важным фактором динамичного развития экономики Узбекистана. Мы намерены продолжить наше сотрудничество в последовательном внедрении в жизнь взаимовыгодных совместных проектов.
Форум предоставил возможность для проведения переговоров между предпринимателями нашей страны и иностранными партнерами, способствовал обмену опытом, определению перспектив взаимного сотрудничества, подписанию взаимовыгодных договоров, привлечению зарубежных инвестиций, анализу направлений мирового рынка и перспектив его развития, а также дальнейшему повышению экспортного потенциала Узбекистана.
На открытии Международной плодоовощной ярмарки выступил Премьер-министр Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев.