Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandlar kengashi direktorlar kengashining VIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
2020 yil 11 sentyabr kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida videokonferensaloqa shaklida Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandlar kengashi (WCC-APR) direktorlar kengashining VIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandchilik kengashi raisi Gada Xijavi-Kaddumi va Osiyo-Tinch okeani mintaqasining (Hindiston, Xitoy, Kuvayt, Malayziya, Yaponiya, Bangladesh, O‘zbekiston va boshqalar) 49 mamlakati Direktorlar Kengashi a'zolari ishtirok etishdi. Uchrashuvning faxriy mehmoni sifatida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov taklif qilindi.
Kun tartibidan a'zolik, nodavlat-notijorat tashkilotlarining milliy tuzilmasini kengaytirish, shuningdek, 2021 -2024 yillarda Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha Prezident va uning o‘rinbosarlari lavozimlariga nomzodlarni tasdiqlash va boshqa masalalar o‘rin oldi.
Ma'lumot uchun: Butunjahon hunarmandchilik kengashi Eile O. O. Uebb, Margaret M. Patch va Kamaladevi Chattopadhyay xonimlar tomonidan Amerika Qo‘shma Shtatlari, Nyu-York, Kolumbiya Universitetida bo‘lib o‘tgan xalqaro yig‘ilishda 1964 yil 12 iyunda tashkil etilgan. Mazkur tashkilot hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlash va ularga yordam berish hamda bugungi kunda butun dunyodagi hunarmandlarni birlashtirgan yagona tashkilot bo‘lib qolmoqda. BHK - bu "A" toifali maqomga ega bo‘lgan YuNESKO tarkibiga kiruvchi nodavlat tashkilotdir.
Butunjahon hunarmandchilik kengashi quyidagi beshta mintaqadan iborat:
• Afrika
• Osiyo-Tinch okeani mintaqasi
• Yevropa
• Shimoliy Amerika
• Janubiy Amerika
Bugungi kunda ushbu kengashga 323 ga yaqin tashkilot a'zo bo‘lib, "Hunarmand Assotsiatsiyasi" ham a'zo tashkilotlar sirasiga kiradi.
A'zolik har bir mamlakatdan faqat ikkita milliy tashkilot uchun, masalan, Kengash Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan guruh, birlashma, jamiyat yoki davlat idorasi uchun mavjud. Har bir mintaqa mintaqaviy direktorlar kengashini shakllantirish uchun o‘z Prezidentini, Vitse-prezidentlarini, maslahatchilarini saylaydi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandchilik kengashi raisi (2017-2020) Gada Xijavi-Kaddumi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev boshchiligida hunarmandchilikni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori darajda baholab, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromovning WCC-APR Prezidenti lavozimiga nomzodini ilgari surdi hamda Kengashning barcha a'zolari bir ovozdan mazkur nomzodni ma'qullashdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A. Ikromov Kengashning barcha a'zolariga, xususan Gada Xijavi-Kaddumi xonimga O‘zbekistonni WCC-APR prezidentligiga 2021-2024 yillarga nomzod sifatida tasdiqlagani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Tadbir davomida O‘zbekiston tomonidan  WCC-APR Bosh assambleyasining 38-sessiyasini shu yil dekabr oyida VKS formatida o‘tkazishni taklif qilindi.
A.Ikromov o‘z taqdimoti davomida hukumat tomonidan qo‘l san'atlari, xususan, bu borada O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar to‘g‘risida batafsil ma'lumot berdi;
- so‘nggi 3 yil ichida 90 mingdan ortiq ish o‘rinlari yaratildi va 2020 yil oxiriga kelib ularning soni 130 mingtaga yetkaziladi;
- 2019 yilda hunarmandchilikni rivojlantirish dasturiga 50 million dollar, 2020 yilda yana 50 million dollar qo‘shimcha mablag ajratildi.
Shuningdek, tadbirda Hunarmand assotsiatsiyasi raisi U. Abdullayev, assotsiatsiya raisining o‘rinbosari A. Murtazayev, shuningdek, SSP raisining o‘rinbosari F. Usmanov ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, bugungi kunda Hunarmand assotsiatsiyasi a'zolari soni 36 440 kishini tashkil etadi, bu 2019 yilning shu davriga nisbatan 6440 kishiga ko‘p (+ 14%). Talabalar soni esa 53 420 kishini tashkil qiladi. Mamlakatning har bir mintaqasida hunarmandchilik markazlari tashkil etilgan.
Shuningdek, "Ipak va ziravorlar" festivali, Buxoroda va Marg‘ilonda "Atlas festivali", YUNESKO homiyligida  Qo‘qonda I Xalqaro hunarmandlar festivali kabi xalqaro festivallarning mamlakatimizda muvaffaqiyatli o‘tkazilib kelinayotgani alohidla ta'kidlandi.
Ma'lumot uchun: Qo‘qon shahrida tashkil etilgan festivalda dunyoning 80 dan ortiq mamlakatlaridan 570 xalqaro hunarmandlar, o‘zlarining ilmiy ishlari va amaliy faoliyati bilan mashhur bo‘lgan xorijlik olimlar va mutaxassislar, 2200 dan ortiq mahalliy xalq hunarmandlari qatnashdi.
Tadbir yakunida Direktorlar Kengashi a'zolarining yakdil qarori bilan WCC-APR Bosh assambleyasining 38-sessiyasini VKA formatida o‘tkazish, shuningdek, 2021 yilda Qo‘qonda bo‘lib o‘tadigan II Xalqaro hunarmandlar festivali doirasida O‘zbekiston boshchiligidagi birinchi WCC-APR tadbirini o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

VIII заседание Совета директоров Всемирного совета ремесленников Азиатско-Тихоокеанского региона.
11 сентября 2020 года в Торгово-промышленной Палате Узбекистана прошло VIII заседание Совета директоров Всемирного совета ремесленников Азиатско-Тихоокеанского региона (WCC-APR) в формате видеоконференцсвязи.
На мероприятии приняли участие Председатель Всемирного совета по ремесленничеству Азиатско-Тихоокеанского региона Гада Хиджави-Каддуми и члены Совета директоров, представляющие 49 стран Азиатско-Тихоокеанского региона (Индия, Китай, Кувейт, Малайзия, Япония, Бангладеш, Узбекистан и др.). В качестве почетного гостя заседания был приглашен Председатель Торгово-промышленной Палаты Узбекистана Адхам Икрамов.
На повестке дня стояли вопросы членства, расширения национальной структуры НПО, а также утверждения Советом кандидатов на должности Президента и его заместителей Совета по Азиатско-Тихоокеанскому региону на 2021 -2024 годы и другие.
Для справки: Всемирный совет ремесленников был основан г-жой Эйлин О. Уэбб, г-жой Маргарет М. Патч и г-жой Камаладеви Чаттопадхьяй на международной встрече в Университете Колумбии, Нью-Йорк, Соединенные Штаты Америки, 12 июня 1964 года в целях поддержки и содействия ремесленников и на сегодняшний день остается единственной организацией, объединяющей мастеров всего мира. ВСР - это неправительственная организация, которая входит в состав ЮНЕСКО со статусом Категории «А».
Всемирный совет ремесленников состоит из следующих пяти регионов:
• Африка
• Азиатско-Тихоокеанский регион
• Европа
• Северная Америка
• Южная Америка
На сегодняшний день структура включает в себя около 323 организаций, где «Ассоциация Хунарманд» также является ее членом.
Выступая на Заседании Председатель Всемирного Совета по ремесленничеству Азиатско-Тихоокеанского региона (2013-2020) Гада Хиджави-Каддуми отметила важность и высокий уровень проводимых по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиеева реформ по поддержке ремесленничества, и предложила кандидатуру Председателя ТПП Узбекистана А.Икрамова на пост президента WCC-APR на срок 2021-2024гг, с чем единогласно согласились все члены Совета.
Председатель ТПП Узбекистана А.Икрамов выразил глубокую благодарность всем членам Совета, особенно г-же Гада Хиджави-Каддуми за утверждение Узбекистана в качестве номинанта на пост президентства WCC-APR на срок 2021-2024гг.
В ходе мероприятия узбекской стороной было предложено, проведение 38-сессии Генеральной ассамблеи WCC-APR, в декабре месяце текущего года в формате ВКС.
В презентации от Узбекистана А.Икрамовым была предоставлена развернутая информация о проводимых в Узбекистане реформах Правительством по поддержке ремесленничества, в частности:
- за последние 3 года создано более 90 тысяч рабочих мест, а к концу 2020 года их количество будет доведено до 130 тысяч;
- на Программу развития ремесленничества выделено 50 млн долларов в 2019г., и еще 50 млн долларов дополнительных средств в 2020 г.
С узбекской стороны также приняли участие Председатель Ассоциации «Хунарманд» У.Абдуллаев, заместитель Председателя Ассоциации А.Муртазаев, а также Заместитель Председателя ТПП Ф.Усманов.
Стоит отметить, что на сегодняшний день количество членов Ассоциации «Хунарманд» составляет 36 440 человек, что на 6440 человек больше (+ 14%) за аналогичный период 2019 года. Количество учеников - 53 420 человек. И в каждом регионе страны были созданы центры ремесленничества.
Также узбекской стороной отмечено успешное проведение международных фестивалей в Узбекистане таки, как «Шелк и специи» в Бухаре и «Фестиваль Атласа» в Маргилане, а также проведение I Международного фестиваля ремесленников под эгидой ЮНЕСКО в Коканде.
К сведению: из более 80 стран мира на Фестивале приняли участие 570 международных ремесленников, иностранные ученые и специалисты, известные своими научными работами и практической деятельностью в области ремесел. А также своими работами и мастер классами поделились участники со всех регионов Узбекистана, всего более 2200 местных мастеров народного творчества.
По итогам мероприятия единогласным решением членов Совета директоров было принято решение о проведении 38-сессии Генеральной ассамблеи WCC-APR в формате ВКС. А также в рамках II Международного фестиваля ремесленников в Коканде в 2021 году, провести первое мероприятие WCC-APR во главе с Узбекистаном.