O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi delegatsiyasi Tojikiston Hunarmandlar uyushmasi rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi
19-sentyabr, 2020-yil O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari F. Usmаnov boshchiligidagi delegatsiya Tojikiston Hunarmandlar uyushmasi raisi Mufarrah Muxabbatov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tomonlar ikki mamlakat hunarmandchiligining dolzarb yo‘nalishlarini birgalikda rivojlantirish borasida O‘zbekiston hunarmandlari uyushmasi va Tojikiston hunarmandlari ittifoqi o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi qo‘l san'atlari va xalq amaliy san'ati sohasini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish, aholi, ayniqsa yoshlar, ayollar va kam ta'minlangan oilalarni ish bilan ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, hunarmandchilikning turli maktablari va sohalarini rivojlantirish uchun yaratilgan sharoit va imtiyozlar, gilam to‘qish, kashtachilik, ipak to‘qish, miniatura, kulolchilik kabi sohalarda noyob merosni saqlash bo‘yicha "Usta-Shogird" tizimini rivojlantirishda ko‘rilgan choralar to‘g‘risida ma'lumot berdi.
Uchrashuvda F. Usmonov tojik tomoniga 2019-yil sentyabr oyida Qo‘qonda bo‘lib o‘tgan dunyoning 83dan ortiq mamlakatlaridan hunarmandlar va amaliy san'at ustalari ishtirok etgan Birinchi Xalqaro hunarmandlar festivali to‘g‘risida ham xabar berdi. Shu bilan birga, ushbu festivalni har ikki yilda bir marta Qo‘qon shahrida o‘tkazishga qaror qilinganligi ta'kidlandi va bu nafaqat O‘zbekistonda, balki Markaziy Osiyo va butun dunyoda hunarmandchilikni ommalashtirish, saqlash va qayta tiklash uchun sharoit yaratadi.
Tojikiston Hunarmandlar uyushmasi raisi M.Muxabbatov Tojikistonda hunarmandchilik sohasining rivojlanishi va Tojikiston hunarmandlari uyushmasi tomonidan mamlakatda hunarmandchilikni rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida ma'lumot berdi.
Tojikiston tomoni ikki mamlakat hunarmandlari o‘rtasida tajriba almashish, hunarmandchilikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha treninglar va mahorat darslarini tashkil etish uchun shart-sharoitlar yaratishda qo‘shma hamkorlikni rivojlantirishni taklif qildi, shuningdek taniqli hunarmandlarni Tojikiston va O‘zbekistonga taklif qilish orqali alohida hunarmandchilik maktablarini rivojlantirish, tosh o‘ymakorligi, keramika buyumlari tayyorlash, qo‘lda gilam to‘qish kabi sohalarda hunarmandchilikni tashkil etish imkoniyatini yaratishga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida hunarmandchilik sohasida yaqin aloqalarni davom ettirish va hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risida kelishib oldilar, shuningdek milliy hunarmandlarga mahsulotlarning yangi turlarini ishlab chiqarishda amaliy yordam ko‘rsatishga, hunarmandlar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini va hunarmandchilik mahsulotlarini tashqi bozorga chiqarishga alohida e'tibor berdilar.

Встреча делегации Торгово-промышленной палаты Узбекистана с руководством Союза ремесленников Таджикистана
19 сентября 2020г. делегация во главе с заместителем Председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ф.Усманова встретилась с Председателем Союза ремесленников Таджикистана Муфаррах Мухаббатовым.
На встрече стороны обсудили возможности дальнейшего установления сотрудничества между Ассоциацией ремесленников Узбекистана и Союзом ремесленников Таджикистана в сфере совместного развития актуальных направлений ремесленничества в двух странах.
Со стороны ТПП Узбекистана была предоставлена информация о проводимых реформах в Узбекистане по оказанию поддержки и развитию сферы ремесленничества, народных художественных промыслов и прикладного искусства, обеспечению занятости населения, особенно молодежи, женщин и малообеспеченных семей, создаваемых условиях и льготах для развития различных школ и направлений ремесленничества в Узбекистане, а также принимаемых мерах по развитию системы «Уста-Шогирд» для поддержания и сохранения уникального наследия в таких направления ремесленничества как ковроткачество, вышивка, шелкоткачество, миниатюра, гончарное дело, керамика и др.
На встрече Ф.Усманов также проинформировал таджикскую сторону о проведенном Первом международном фестивале ремесленников в г.Коканде в сентябре 2019г., на котором приняли участие ремесленники и мастера прикладного искусства из более чем 83 стран мира. При этом, было акцентировано внимание, что данный фестиваль решено проводить раз в два года в г.Коканде, что создает условия для популяризации, сохранения, а также возрождения ремесленного дела не только в Узбекистане, но и в странах Центральной Азии и во всем мире.
Председатель Союза ремесленников Таджикистана М.Мухаббатов проинформировал о развитии сферы ремесленничества в Таджикистане и проводимых работах объединения ремесленников Таджикистана в развитии ремесленничества в стране.
Таджикская сторона предложила развивать совместное сотрудничество с Узбекистаном по созданию условий для кооперационных связей между мастерами ремесленничества двух стран с целью обмена опытом, организации тренингов и мастер классов для различных направлений ремесленничества, а также совместном развитии отдельных школ ремесленничества путем приглашения именитых мастеров в Таджикистан и Узбекистан по организации ремесленного дела, в таких направлениях как резьба по камню, изготовление керамических изделий ручное ковроткачество и др.
По итогам встречи стороны договорились продолжать тесные контакты и расширять сотрудничество в сфере ремесленничества между Узбекистаном и Таджикистаном, уделяя особое внимание практическому содействию национальным ремесленникам в освоении новых видов продукции, организации кооперационных связей между мастерами и выходе ремесленнической продукции на внешние рынки.