SSP raisi Misr Аrab Respublikasining Oʼzbekistondagi Favqulodda va Muhtor elchisi bilan uchrashdi
19 yanvar kuni Savdo-sanoat palatasi rais Аdham Ikramov Misr Аrab Respublikasining Oʼzbekistondagi Favqulodda va Muhtor elchisi Аmira Faxmiy bilan uchrashdi.
Shuningdek mazkur uchrashuvda Misr Аrab Respublikasining Oʼzbekiston Respublikasidagi elchixonasining birinchi kotibi Xaled Fekriy hamda Savdo-sanoat palatasi raisining oʼrinbosari Fariz Usmanov ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida ikki mamalakat oʼrtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada kuchaytirish, ishbilarmon doira vakillari oʼrtasida “B2B” muzokaralar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek Savdo-sanoat palatasi tomonidan Misr Аrab respublikasi ishbilarmon doiralar delegatsiyasining Oʼzbekistonga boʼlajak tashrifi munosabati bilan Ishbilarmonlar kengashining birinchi yigʼilishini tashkil etish taklifi bildiridi. Qolaversa, biznes vakillari ishtirokida onlayn formatdagi uchrashuvlarni tashkil etish hamda kelishuvlarga erishish ikki mamlakatning iqtisodiy aloqalarini yanada mustahkamlashning asoslaridan biri ekanligi taʼkidlab oʼtildi.
Maʼlumot uchun: 2020 yil noyabr oyida oʼzaro savdo-aylanmasi koʼrsatkichlari 17,2 mln. dollarni tashkil etdi, shu jumladan oʼzbek maxsulotlarining eksport xajmi - 15,4 mln., import esa - 1,8 mln. dollarni tashkil etdi.

Председатель Торгово-промышленной палаты встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Арабской Республики Египет в Узбекистане
19 января председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Арабской Республики Египет в Узбекистане Амирой Фахми.
На встрече также приняли участие Первый секретарь Посольства Арабской Республики Египет в Республике Узбекистан Халед Фекри и заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Фариз Усманов.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего укрепления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами, организации переговоров в формате «B2B» между представителями бизнес-сообщества. Торгово-промышленная палата также предложила организовать первое заседание Делового совета в связи с предстоящим визитом в Узбекистан делегации деловых кругов Арабской Республики Египет.
Было отмечено, что организация онлайн-встреч с участием представителей бизнеса и достижение договоренностей является одной из основ дальнейшего укрепления экономических связей между двумя странами.
Для справки: в ноябре 2020 года взаимный товарооборот составил 17,2 миллиона долларов. Объем экспорта узбекской продукции составил 15,4 миллиона долларов, импорта - 1,8 миллиона долларов. долларов.