Oʼzbekistonda qishloq xoʼjaligi sohasida Oʼzbek-Ukrain qoʼshma korxonalarini yaratish boʼyicha onlayn seminar
Bugun, 2021 yil 21-yanvar kuni Savdo-sanoat palatasida Oʼzbekistonda qishloq xoʼjaligi O'zbek-Ukrain sohasida qoʼshma korxonalarini yaratish boʼyicha onlayn seminar boʼlib oʼtdi.
Tadbirda Ukraina Savdo-sanoat palatasi Prezidenti G. Chijikov, Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi А. Ikromov, Ukrainaning Oʼzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi N. Doroshenko va Oʼzbekistonning Ukrainadagi Favqulodda va muxtor elchisi А.Kurmanov, shuningdek masʼul vazirliklar va idoralar vakillari ishtirok etishdi.
Seminar davomida Ukraina Savdo-sanoat palatasi prezidenti G. Chijikov oʼznutqi bilan chiqib, Oʼzbekiston va Ukraina oʼzaro yaxshi hamkorlik qilayotganini taʼkidladi. «Ikkala mamlakat ham dinamik ravishda oʼzgarib bormoqda, shu jumladan iqtisodiyot tizimi ham; katta hajmdagi yangi korxonalar, yangi manfaatlar paydo boʼlmoqda va asosiy vazifa sohalarga eʼtiborni jalb qilish va mamlakatlar oʼrtasidagi oʼzaro munosabatlarni yanada mustahkamlashdir », - dedi Gennadiy Chijikov.
Shu oʼrinda Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi А.Ikromov mintaqaviy va xalqaro muammolar boʼyicha ikki mamlakat pozitsiyalarining yaqinligi ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish uchun asos boʼlib xizmat qilayotganini taʼkidladi. Shuningdek, Oʼzbekiston va Ukraina oʼzaro savdo-sotiqni kengaytirish va diversifikatsiya qilish va yaqin kelajakda uning hajmi yiliga 1 milliard dollarga oʼsishini taʼminlash boʼyicha birgalikdagi saʼy-harakatlarni faollashtirish niyatidalar.
Shu bilan birga, tadbirda agrosanoat sohasidagi masʼul vazirlik va idoralar vakillari tomonidan taqdimotlar oʼtkazildi, dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Seminar yakunida ishtirokchilar,  bildirilgan takliflar Oʼzbekiston va Ukrainaning ishbilarmon doiralari oʼrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga katta hissa qoʼshishiga, shuningdek qoʼshma loyihalarni amalga oshirishni yanada rivojlantirishga hissa qoʼshishiga ishonch bildirdi.

Онлайн-семинар по созданию в Узбекистане совместных Узбекско-Украинских агропредприятий
Сегодня, 21 января 2021 года, в Торгово-промышленной палате прошел онлайн семинар по созданию в Узбекистане совместных Узбекско-Украинских агропредприятий.
На мероприятии приняли участие Президент Торгово-промышленной палаты Украины Г.Чижиков, Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Украины в Республике Узбекистан Н.Дорошенко и Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Украине А.Курманов, а также представители ответственных министерств и ведомств.
В ходе семинара с приветственной речью выступил Президент ТПП Украины Г.Чижиков где отметил, что Узбекистан и Украина прекрасно взаимодействуют друг с другом. «Обе страны меняются очень динамично, в том числе и структура экономики; появляется большое количество новых предприятий, новых интересов и основная задача – это привлечь внимание и возродить новый интерес к взаимодействию между странами», сказал Геннадий Чижиков.
Выступая Председатель ТПП Узбекистана А.Икрамов, отметил, что близость позиций двух стран по региональным и международным вопросам служит фундаментом для развития двусторонних связей. В этой связи Узбекистан и Украина намерены активизировать совместные усилия для расширения и диверсификации взаимной торговли и обеспечения роста ее объемов до 1 млрд долл. в год в ближайшей перспективе.
Далее были представлены презентации представителей ответственных министерств и ведомств в агропромышленной сфере, а также обсуждены актуальные на сегодняшний день вопросы.По итогам семинара стороны выразили уверенность, что озвученные предложения внесут существенный вклад в развитие и укрепление сотрудничества между деловыми кругами Узбекистана и Украины, а также будут способствовать дальнейшему продвижению реализации совместных проектов.