Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi oʼrtasida hamkorlik masalalariga bagʼishlangan videomuloqoti
Joriy yilning 3 fevral kuni Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi oʼrtasida hamkorlik masalalariga bagʼishlangan videokonferentsiya shaklida biznes anjumani boʼlib oʼtdi.
Muloqotda, Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi, Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining Savdo-sanoat palatalari federatsiyasiga aʼzo mamlakatlar rahbarlari va ularning vakillari ishtirok etdilar.
Maʼlumki, Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining aʼzo mamlakatlari Bahrayn, Birlashgan Аrab Аmirliklari, Quvayt, Qatar, Oʼmon va Saudiya Аrabistoni sanaladi.
Jumladan, muloqotda Bahrayn Savdo-sanoat palatasi raisi, Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi raisi Samir Аbdulla Nass, ushbu tashkilotning Bosh kotibi Doktor Saud Аl Mashari, Birlashgan Аrab Аmirliklari palatalari federatsiyasining bosh kotibi Xamid bin Salem hamda Oʼmon, Quvayt va Qatar Savdo-sanoat palatalari maʼsul rahbarlari qatnashdilar.
Tadbirni Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Аdxam Ikramov kirish soʼzi bilan ochib, muloqot ishtirokchilarini samimiy qutladi.
Shuningdek, Аdxam Ikramov oʼz soʼzida mintaqa mamlakatlarining jahon va mintaqa iqtisodiyotida muhim oʼringa ega ekanligini, Koʼrfaz davlatlarining nafaqat neftь va gaz sohasida, balki hozirda mintaqa davlatlari tomonidan sanoat tarmoqlarini chuqur diversifikatsiyalashga qaratilgan iqtisodiy islohotlar eʼtirofga sazovor ekanligini taʼkidlab oʼtdi.
Shu bilan birga Аdxam Ikramov muloqot chogʼida Koʼrfaz davlatlari investorlarini Oʼzbekistondagi istiqbolli investitsiya loyihalarini amalga oshirish, Koʼrfaz davlatlari doira vakillarining Oʼzbekistonga tashrifini tashkil etish, Oʼzbekistonda va Koʼrfaz davlatlarida boʼlib oʼtadigan xalqaro koʼrgazma va yarmarkalarda ishtirok etishga taklif etish, tomonlarning ishbilarmon doiralari oʼrtasida biznes muloqotlarini oʼtkazish kabi hamkorlik takliflarini bildirdi.
Muloqot davomida Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi raisi Samir Аbdulla Nass janoblari tomonidan Koʼrfaz davlatlarini Oʼzbekiston bilan hamkorlik aloqalarini rivojlantirish arab mamlakatlarining Markaziy Osiyo davlatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalarini keng yoʼlga qoʼyish borasidagi intilishlariga mos ekanligi, soʼnggi yillarda Oʼzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida respublikamizga xorijiy investitsiyalar keng jalb etilayotganligi hamda Oʼzbekiston iqtisodiyoti yuqori surʼatlar bilan rivojlanib borayotganligi qayd etib oʼtildi.
Samir Аbdulla Nass janoblari bugungi global iqtisodiy integratsiya jarayonlarida hamda xalqaro iqtisodiy munosabatlarning jadal rivojlanishida Oʼzbekiston iqtisodiyoti Koʼrfaz davlatlari ishbilarmonlarida katta qiziqish uygʼotayotganligini alohida taʼkidladi.
Tadbirda Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi oʼrtasida hamkorlik aloqalarining oʼrnatilishi respublikamiz va arab davlatlari ishbilarmon doiralari uchun oʼzaro biznes aloqalarni yoʼlga qoʼyishda muhim qadam boʼlishiga alohida urgʼu berib oʼtildi.
Videomuloqot davomida Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Koʼrfaz davlatlar hamkorlik kengashining Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi oʼrtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Tadbir yakunida tomonlar biznes aloqalarini yoʼlga qoʼyish boʼyicha istiqbolli takliflar yuzasidan oʼzaro fikr almashib, imzolangan Memorandum doirasida hamkorlikda olib boriladigan saʼy-harakatlar toʼgʼrisida kelishib oldilar.

Состоялся онлайн диалог в формате видеоконференцсвязи между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Федерацией торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива
3 февраля 2021 года состоялась встреча в формате видеоконференцсвязи с участием Торгово-промышленной палаты Узбекистана и Федерации торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива, посвященная вопросам установления сотрудничества между ведущими бизнес объединениями Сторон.
Необходимо отметить, что членами Совета сотрудничества стран залива являются Бахрейн, Объединенные Арабские Эмираты, Кувейт, Катар, Оман и Саудовская Аравия.
В онлайн диалоге приняли участие руководители и ответственные сотрудники Торгово-промышленной палаты Узбекистана, Федерации Торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива.
В мероприятии с приветственной речью выступили председатель Торгово-промышленной палаты Бахрейна, председатель Федерации Торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива Самир Абдулла Насс и председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов.
На встрече также приняли участие генеральный секретарь Федерации Палат Совета сотрудничества стран залива Сауд Аль Машарий, генеральный секретарь Федерации палат Объединенных Арабских Эмиратов Хамид бин Салем, а также руководители Торгово-промышленных плат Омана, Кувейта и Катара.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов в своем выступлении заявил важность расширения сотрудничества с Федерацией торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива, что предоставит возможность активизации бизнес диалога между деловым сообществом Узбекистана и арабскими странами.
Вместе с тем, А.Икрамов отметил, что страны региона играют важную роль в мировой и региональной экономике. При этом, было отмечено, что экономические преобразования в арабских странах способствуют бурному развитию промышленных отраслей в национальных экономиках указанных стран.
А.Икрамов предложил активизацию делового сотрудничества на основе привлечения арабских инвесторов для реализации перспективных инвестиционных проектов в Узбекистане, организацию деловых визитов представителей бизнес-сообщества арабских стран в Узбекистан, привлечение делегаций деловых кругов для участия в международных выставках и ярмарках в Узбекистане и арабских странах, а также проведение бизнес встреч между деловыми кругами сторон.
В ходе мероприятия председатель Федерации Торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива Самир Абдулла Насс отметил, что развитие партнерских отношений арабских стран с Узбекистаном способствует углублению торгово-экономических связей арабских стран со странами Центральной Азии.
В своем выступлении Самир Абдулла Насс подчеркнул, что в сегодняшних процессах глобализации международной торговли и интенсификации международных экономических отношений темпы развития экономики Узбекистана вызывают большой интерес у бизнесменов арабских стран и где ведущие компании выражают готовность во вложении инвестиций в перспективные проекты в Узбекистане.
В ходе мероприятия было отмечено, что установление партнерских отношений между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Федерацией торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива станет важным шагом в налаживании тесных деловых связей между предпринимателями нашей республики и стран-членов организации.
В ходе видеоконференции был подписан Меморандум о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Федерацией торгово-промышленных палат Совета сотрудничества стран залива.
По итогам мероприятия стороны обменялись мнениями о перспективах развития двустороннего сотрудничества, обсудили предложения по налаживанию деловых связей и договорились о совместном взаимодействии в рамках указанного меморандума.