Iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashish: seleksiya va urug‘chilikning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash
So‘nggi yillarda qishloq xo‘jalik mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilari sifatli pomidor yetishtirishda ayrim muammolarga duch kelmoqdalar. Iqtisodiy jihatdan qulay, issiq va quruq iqlim sharoitimizda kasallik va zararkunandalardan katta zarar ko‘rmasdan yuqori hosil olish, yaxshi urug‘ yoki ko‘chatlarni topish fermerlar va dehqonlar uchun murakkab vazifa bo‘lib qolmoqda. Albatta, bu borada ilm ahli, seleksiyachilar izlanishlar olib bormoqdalar, ammo afsuski, aksariyat chetdan olib kelingan navlar bizning iqlim sharoitimizga mos kelmaganligi tufayli ko‘pincha hosildan kutilgan natija olinmayapti. Qolaversa, O‘zbekistonga olib kelinayotgan import pomidor navlarining deyarli barchasi duragaylar bo‘lganligi sababli, fermerlar ulardan kelgusi yillarda ekish uchun yuqori sifatli urug‘larni ololmaydilar. Bunday holatdan kelib chiqib “Nima qilish kerak?”, degan tabiiy savol tug‘iladi.
Mazkur muammoning yechimini Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy tadqiqot instituti Andijon ilmiy tajriba stansiyasi taqdim qilmoqda. Stansiya olimlari ko‘p yillik izlanishlardan so‘ng, seleksiya yo‘li bilan xalqaro talablarga to‘liq javob beradigan qurg‘oqchilik, kasallik va zararkunandalarga chidamli, serhosil pomidor navlarini yaratishga muvaffaq bo‘ldilar. Ushbu navlarning afzalligi shundaki, ular bizning iqlimimizga to‘la moslashgan bo‘lib, ularning gullari va mevalari yuqori haroratda ham to‘kilib tushmaydi.
Ta’kidlash joizki, Andijon tajriba stansiyasi Savdo-sanoat palatasi va BMT Taraqqiyot Dasturining hamkorlikdagi hamda Rossiya Fedaratsiyasini moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan «Farg‘ona vodiysida fermerlarni iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashishi va barqarorligini oshirish» loyihasi doirasida o‘tkazilgan biznes-tashabbuslar tanlovining g‘olibi bo‘lgan va unda korxona texnik ko‘makni iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashish choralaridan biri bo‘lgan pomidor seleksion urug‘chiligining texnik bazasini mustaxkamlash orqali mahalliy moslashtirilgan navlarni ommalashtirish taklifi bilan qatnashgan.
"Navlar yaratildi, ammo ularni ommalashtirish uchun murakkab urug‘chilik jarayoniga alohida e’tibor qarartish kerak. Ushbu jarayon o‘z ichiga korxonamizning moddiy texnika ba’zasining imkoniyati yetarli bo‘lmagan urug‘larni ajratish, quritish, saralash, tuksizlantirish, tozalash, dezinfeksiyalash va qadoqlash kabi butun boshli texnologik jarayonlarni qamrab oladi. Tanlov g‘olibligini qo‘lga kiritishimz orqali biz zamonaviy texnik jihozlash muammosini hal eta oldik”, - deydi korxona rahbari Shermuhammad Aminov.
Mazkur tashabbus doirasida loyiha tomonidan Andijon shahridagi tajriba stansiyasiga pomidor urug‘ini qayta ishlash va qadoqlash uchun kerakli uskunalar yetkazib berildi va kuni kecha korxona tomonidan ular o‘rnatilib, jihozlar ilk sinovdan o‘tkazib ko‘rildi.
Ushbu loyihani amalga oshirish natijasida 28 ta, shu jumladan 30% ayollar uchun, yangi ish o‘rinlarini yaratish ko‘zda tutilgan. Eng asosiysi bunda fermerlarning chet elnikiga nisbatan arzonroq bo‘lgan hamda o‘zimizning iqlim sharoitimizga moslashtirilgan, yuqori sifatli urug‘lardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishlaridir.
Joriy yilning fevral oyidan boshlab issiqxonaga ko‘chat ekish ishlari boshlanishi, keyinroq esa ko‘chatlar ochiq dalaga ko‘chirib o‘tkazilishi, hosil pishib yetilgach esa urug‘larni qayta ishlash va qadoqlash liniyasi to‘liq quvvatda ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Kelajakda ushbu tashabbus tufayli mahalliy pomidor navlarimiz o‘zlarining ajoyib ta’m va sifatlari hamda mo‘l hosillari bilan ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilarning mehrini qozona oladilar, deb umid qilamiz.

Адаптация к рискам изменения климата: поддержка развития селекции и семеноводства
В последние годы агропроизводители стали часто сталкиваться с проблемой выращивания качественных томатов. Найти хорошие семена или рассаду которые были бы финансово доступными и могли бы давать хороший урожай в нашем жарком и сухом климате без большого ущерба от болезней и вредителей становится сложной задачей для фермеров и дехкан. Конечно же, учённые умы, селекционисты работают над этим, но к сожалению, не все импортные сорта адаптированы под наши условия и полученный урожай зачастую не соответствует ожиданиям. К тому же, практически все импортные сорта томатов завозимые в Узбекистан – это гибриды, от которых фермеры не могут получить качественные семена для посадки в последующие годы. Возникает закономерный вопрос - как быть?
Решение этой проблемы предлагает Андижанская научно-экспериментальная станция НИИ овощей, бахчевых и картофеля, которая после долгих лет изысканий селекционным путём вывела засухоустойчивые, высокоурожайные, стойкие к болезням и вредителям сорта томатов полностью соответствующих международным требованиям. Преимущество этих сортов еще в том, что они адаптированы под наш климат, цветки и завязи которых не опадают даже при самой жаркой погоде.
Стоит отметить, что Андижанская опытно-экспериментальная станция является победителем конкурса бизнес инициатив, который проводился в рамках совместного проекта Торгово-промышленной палаты и проекта ПРООН «Повышение устойчивости и адаптация фермеров Ферганской долины к рискам изменениям климата», реализуемого при финансовой поддержке Российской Федерации. Предприятие, в качестве адаптационной меры к рискам изменения климата, а также популяризации местных адаптированных сортов, выступила с заявкой на техническую поддержку по укреплению технической базы селекционного семеноводства томатов.
“Сорта выведены, но для популяризации данных сортов далее нужно особое внимание уделить процессу семеноводства, который является трудоёмким и включает в себя целые технологические процессы, такие как отделение семян, сушка, сортировка, полировка, обработка обеззараживающими средствами и упаковка, на которые у предприятия не былодостаточно финансовых и технических возможностей. А став победителем конкурса мы смогли решить вопрос с модернизацией и оснащением”,- говорит руководитель предприятия Шермухаммад Аминов.
Проектом, в рамках данной инициативы для опытно-экспериментальной станции в Андижан было доставлено оборудование по переработке и упаковке семян томатов, установка и тестирование которых было завершено заказчиком буквально на днях.
В результате реализации данного проекта запланировано создание 28 новых рабочих мест, в том числе, для 30% женщин. Но самое главное, это то, что фермеры получат доступ к качественным семенам адаптированных по наши климатические условия, которые будут более доступными импортных аналогов.
Планируется, что с февраля текущего года начнутся работы по высадке рассад в теплицу, а затем после пересадки в открытый грунт и созрева урожая, линия по переработке и упаковкесемян заработает на всю мощь. Мы надеемся, что благодаря данной инициативе производители и потербители по достоинству оценят наши местные сорта томатов, которые порадуют превосходным вкусом, качеством и обильным урожаем.