O'zbekiston va Vengriya SSP rahbarlarining uchrashuvi.
2021 yil 16-fevral kuni O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Vengriyaga tashrifi davomida O'zbekiston SSP raisi A.Ikromov Vengriya SSP Prezidenti Laslo Parrag bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tadbirda O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining o'rinbosari F. Usmonov va Qoraqalpog'iston Respublikasi hududiy boshqarmasi boshlig'i D. Joldasovlar ham ishtirok etishdi.
Muzokaralar davomida savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va boshqa sohalardagi O'zbekiston-Vengriya munosabatlarining istiqbollari to'g'risida fikr almashildi. Savdo-sanoat palatasining Qoraqalpog'iston Respublikasidagi hududiy boshqarmalari va Xaydu-Bihar mintaqaviy palatasi o'rtasida hamkorlikni yo'lga qo'yish masalasi ham muhokama qilindi.
Tadbirning asosiy maqsadi ikki mamlakat o'rtasidagi tovar ayirboshlashni kengaytirish, O'zbekiston va Vengriya o'rtasidagi savdo-sotiq uchun sharoit yaratish, shuningdek investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalarini muhokama qilish edi.
Shuningdek, O'zbekiston delegatsiyasining Vengriyaga tashrifi davomida "B2B" formatida ishbilarmonlik uchrashuvi tashkil etiladi, u ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida O'zbekiston-Vengriya biznes-forumi davomida bo'lib o'tadi.
Ta'kidlash joizki, yaqinda bo'lib o'tadigan tadbirlar doirasida O'zbekiston va Vengriya Savdo-sanoat palatalarining mintaqaviy boshqarmalari o'rtasida Ishbilarmonlar kengashini tuzish to'g'risidagi Bitim va hamkorlik to'g'risidagi Bitimni imzolash rejalashtirilgan.
Ma'lumot uchun: 2020 yil oxirida tovar aylanmasi 109,3 million dollarni tashkil etdi (+ 53,9%), shu jumladan eksport - 538,3 ming dollar, import - 108,7 million dollar (+ 54,1%). 2021 yil yanvar holatiga ko'ra Respublikada Vengriya tomoni ishtirokidagi 10 ta korxona faoliyat yuritmoqda, ulardan 6 tasi qo'shma korxonalar va 100% xorijiy kapital ishtirokidagi 4 ta korxona.

Встреча руководителей ТПП Узбекистана и Венгрии.
16 февраля 2021 года в ходе визита делегации Республики Узбекистан в Венгрию, состоялась встреча Председателя ТПП Узбекистана А.Икрамова с Президентом ТПП Венгрии Ласло Паррагом.
На мероприятии также приняли участие с узбекской стороны: заместитель Председателя ТПП Узбекистана Ф.Усманов и начальник территориального управления Республики Каракалпакстан Д.Жолдасов.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями о перспективах узбекско-венгерских отношений в торгово-экономической, инвестиционной и других сферах. Также обсуждался вопрос налаживания сотрудничества между Территориальными управлениями ТПП по Республике Каракалапакия и Региональной палатой Хайду Бихар.
Основной целью мероприятия являлось обсуждение вопросов по расширению торговли между двумя странами, созданию условий для торговли между Узбекистаном и Венгрией, а также реализации инвестиционных проектов.
Также в ходе визита делегации Узбекистана в Венгрию, будет организована бизнес встреча в формате «В2В», которая пройдет в ходе Узбекско-Венгерского бизнес форума с участием представителей деловых кругов двух стран.
Стоит отметить, что в рамках предстоящих мероприятий планируется подписание Соглашения о создании Делового Совета и Соглашение о сотрудничестве между региональными управлениями Торгово-промышленных палат Узбекистана и Венгрии.
Для справки: По итогам 2020 г. товарооборот составил 109,3 млн.долл. (+53,9%), в том числе экспорт – 538,3 тыс.долл., импорт – 108,7 млн.долл. (+54,1%). По состоянию на январь 2021г. в республике действуют 10 предприятий с участием венгерской стороны, 6 из которых являются совместными предприятиями и 4 предприятия со 100% иностранным капиталом.
Подробно о проходящих мероприятиях напишем в наших следующих постах. Следите за новостями на нашем сайте.