Davra suhbati uchrashuvlari: o'simliklarni zararkunandalar va kasalliklardan kompleks himoya qilish konsepsiyasini muhokama qilmоqdamiz
Joriy yilning 10-12 mart kunlari Savdo-sanoat palatasi va BMT Taraqqiyot Dasturining hamkorlikdagi hamda Rossiya Fedaratsiyasini moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan «Farg‘ona vodiysida fermerlarni iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashishi va barqarorligini oshirish» loyihasi doirasida Namangan, Andijon va Farg‘ona viloyatlarida o‘simliklar karantin inspeksiyasi vakillari bilan o‘simliklarni zararkunandalar va kasalliklardan kompleks himoya qilish konsepsiyasini muhokama qilishga bag‘ishlangan davra suhbatlari uyushtirildi.
Ishlab chiqilayotgan hujjat o‘simliklarni himoya qilish tizimidagi ishlarni yaxshilash, hosildorlikni oshirish, bog‘larning fitosanitar holatini yaxshilash, shuningdek ekologik toza mahsulotlarni yetishtirishda ijobiy natijalarga erishishga qaratilgan.
"Ishonchim komilki, aholining xabardorligini oshirish, boshqa tashkilotlar, fermerlar, bog‘bonlar bilan yaqin hamkorlik qilish hamda bir vaqtda ommaviy profilaktik himoya choralarini ko‘rish barqaror ijobiy natijalarni beradi", - deydi To‘raqo‘rg‘on viloyati karantin xizmati inspektori Rasuljon Xolmirzayev.
Davra suhbatlari mobaynida olib borilgan guruh ishlari natijalariga ko‘ra ishtirokchilar tomonidan 50 dan ortiq tavsiya va takliflar ishlab chiqib, taqdim qilindi. Kelgusida ulardan saralab olingan eng yaxshilari o‘simliklarni zararkunandalar va kasalliklardan kompleks himoya qilish konsepsiyasiga kiritiladi.

Встречи за круглым столом: обсуждаем Концепцию комплексной защиты растений от вредителей и болезней
С 10-12 марта текущего года в рамках совместного проекта Торгово-промышленной палаты и проекта ПРООН «Повышение устойчивости и адаптация фермеров Ферганской долины к рискам изменениям климата», реализуемого при финансовой поддержке Российской Федерации, в Наманганской, Андижанской и Ферганской областях прошли встречи за круглым столом с представителями инспекции по карантину растений посвященные обсуждению Концепции по комплексной защите растений от вредителей и болезней.
Разрабатываемый документ направлен на улучшение работы в системе защиты растений, повышению урожайности, улучшения фитосанитарного состояния садов, а также достижения положительных результатов в выращивании экологически безопасной сельскохозяйственной продукции.
«Я уверен, что повышение осведомленности населения, одновременный профилактический защитный подход в тесном сотрудничестве с другими организациями, фермерами, садоводами принесет свои устойчивые позитивные результаты» - говорит инспектор службы карантина Туракурганского района, Расулжон Холмирзаев.
По итогам проведенных встреч, участники в процессе групповых работ разработали и представили на рассмотрение свыше 50 рекомендаций и предложений, из которых лучшие будут внесены в Концепцию комплексной защиты растений от вредителей и болезней.