Joriy yilning 17-19 may kunlari Rossiya Federatsiyasining moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan BMTTD va Savdo-sanoat palatasining hamkorligidagi «Farg‘ona vodiysida fermerlarni iqlim o‘zgarishi hatarlariga moslashishi va barqarorligini oshirish» loyihasi doirasida Namangan, Andijon va Farg‘ona viloyatlarida meva-sabzavotlarni terimdan keyingi saqlash texnologiyalariga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi va unda fermer xo‘jaliklarining 80 nafardan ortiqroq vakillari ishtirok etdilar.
Saqlash jarayonini ishtirokchilarga amaliyotda namoyish qilish maqsadida har bir viloyatdagi seminarlar sanoat muzlatgichlari bor xo‘jaliklar xududlarida tashkil etildi. Shuningdek ishtirokchilar muzlatgichlarning tuzilishi va ishlashi, saqlanayotgan mahsulotlarning holati, sovuqxona tashkil etish va rivojlantirish bo‘yicha loyihalari bo‘yicha amaliy tavsiyalar olishga muvaffaq bo‘ldilar.
«Havo harorati, nisbiy namlik, mahsulotni sifatini uzoq muddat saqlab qolish, mevalarning muzlatish va sovutish haroratlari, etilen turli xil meva va sabzavotlarning yaroqlilik muddatiga qanday ta’sir qilishi haqida berilgan ma’lumotlar men uchun juda muhim bo‘ldi. Sovuqxonaga mahsulotni saqlash uchun qo‘yishim bilanoq, men ijarachi va iste’molchilar oldida mahsulotning yakuniy sifati oldida javobgarman”, - deydi seminar qatnashchilaridan biri Vohidjon Buvamirzayev.
Mahsulotlarda kasalliklar va zararkunandalarni tarqalishining oldini olish choralari shu jumladan, kartoshka, gilos, limon va boshqa ekinlardagi karantin ob’ektlar haqida O‘simliklar karantini davlat inspeksiyasining hududiy bo‘linmalari vakillari so‘zlab berishdi. Shuningdek, ular saqlash uchun qo‘yilayotgan sarhil va quritilgan meva-sabzavotlarga ishlov berish, mahsulotlarni saqlash va tashish talablari to‘g‘risida ishtirokchilarga batafsil tushunchalar berishdi.
Ta’kidlash joiz-ki, 2019 yildan buyon loyiha tomonidan fermerlarga bag`ishlab 15 dan ziyod tematik seminarlar tashkil etilgan va mazkur seminar iqlim o‘zgarishiga moslashish choralari siklidagi yakuniy seminardir. O‘tgan davr ichida 1700 nafardan ziyod ishtirokchilar qishloq xo‘jaligi faoliyatlariga doir bilim va ko‘nikmalarini oshirdilar.

Актуальные вопросы послеуборочного хранения
С 17-19 мая текущего года в Наманганской, Андижанской и Ферганской областях, совместным проектом ТПП и ПРООН «Повышение устойчивости и адаптация фермеров Ферганской долины к рискам изменениям климата» реализуемого при финансовой поддержке Российской Федерации,  был организован семинар посвященный технологиям послеуборочного хранения фруктов и овощей, на котором приняли участие более 80 представителей фермерских хозяйств.
Для демонстрации работы организации процесса хранения, семинары в каждой из областей проходили на территории хозяйств с промышленными холодильниками, где у участников была возможность наглядно увидеть строение и работу холодильников, состояние хранимой продукции, получения практических рекомендаций для организации и дальнейшего развития проекта по холодильному хранению.
«Представленная информация о температуре воздуха, относительной влажности, увеличения сроков хранения с сохранением качества продукции, температура замораживания и охлаждения фруктов, как влияет этилен на сроки хранения различных фруктов и овощей для меня были очень важны. Построив холодильную камеру и положив на хранение продукцию, я несу ответственность перед арендатором и потребителями и за качество конечного продукта» - говорит один из участников семинара Вохиджон Бувамирзаев.
О мерах предотвращения распространения болезней и вредителей, в том числе и карантинных объектов на продукции, в частности, картофеля, черешни, лимонов и других культурах в своем выступлении рассказали представители региональных подразделений государственной инспекции по карантину растений.
Стоит отметить, что начиная с 2019 было проведено свыше 15 тематических семинаров для фермеров и данный семинар был заключительным в цикле адаптационных мер к изменениям климата. И за истекший период свыше 1700 участников повысили свои знания и навыки по эффективному ведению сельскохозяйственной деятельности.