1 oktyabrdan boshlab ish haqi va ijtimoiy to‘lovlar miqdori oshadi
Prezidentning “Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to‘g‘risida”gi 2016 yil 22 avgustdagi Farmoniga binoan 2016 yil 1 oktyabrdan e’tiboran eng kam:
ish haqi – oyiga 149 775 so‘m;
yoshga doir pensiyalar – oyiga 292 940 so‘m;
bolalikdan nogironlarga beriladigan nafaqa – oyiga 292 940 so‘m;
zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nafaqa oyiga 179 755 so‘m miqdorida belgilandi.
Belgilandiki, ish haqi hamda pensiyalarga qo‘shilgan ustama va qo‘shimcha haqlarning barcha turlari, eng kam ish haqiga nisbatan belgilangan kompensatsiya va boshqa to‘lovlar 2016 yilning 1 oktyabridan boshlab mazkur Farmonda belgilangan eng kam ish haqi miqdoridan kelib chiqqan holda amalga oshiriladi.

С 1 октября зарплата и социальные выплаты повысятся
Указом Президента от 22 августа 2016 года «О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и социальных пособий» с 1 октября 2016 года установлены минимальные размеры:
заработной платы – 149 775 сумов в месяц;
пенсии по возрасту – 292 940 сумов в месяц;
пособия инвалидам с детства – 292 940 сумов в месяц;
пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, – 179 755 сумов в месяц.
Определено, что все виды надбавок и доплат к заработной плате, а также пенсии, пособия, компенсационные и другие выплаты, установленные в отношении к минимальной зарплате, производятся с 1 октября 2016 года от определенного данным Указом размера минимальной заработной платы.